Karabaş Otunun Faydaları

Karabaş Otunun Faydaları

Karabaş otu kötü kokulu ve dip kısmı odunsu olan bir bitkidir. Mavi renkte çiçekleri açan karabaş otu en çok sinirsel durumlar için kullanılmaktadır. Cilt sağlığından tutunda, kanın tazelenmesine kadar bir çok yararı olan karabaş otunun tüm faydalarını ve zararlarını sizler için araştırdık.

 

Karabaş Otunun Faydaları

 • Kas Ağrılarını Giderir: Zihinsel ve fiziki yorgunluklara iyi gelen karabaş otu kas ağrılarını iyileştirirken yorgun olan kaslara da iyi gelir.
 • Kan Sağlığını Koruyucudur: Karabaş otu tomurcuklarını sıcak suya ekleyip demleninceye kadar bekleyin. 1 saat süresince demlendikten sonra tüketebilirsiniz. Kanda oksijenin taşınmasını sağlayan hücreleri kuvvetlendiren bitki ile aynı zamanda cildinizi yıkayarak cilt sağlığına da fayda sağlayabilirsiniz.
 • Karabaş Otunun Sindirime Faydaları: Karabaş otu ile üst yazıda verdiğimiz kür tarifini sindirimin kolaylaşması içinde uygulayabilirsiniz. Hazımsızlığın giderilmesinde etkili olan karabaş otu çayı kilo vermenizi kolaylaştırır ve ödem atılımını hızlandırır.
 • Baş Ağrılarına Karabaş Otu: Migren ve baş ağrılarına iyi geldiği bilinen karabaş otu yağı ile ağrıyan bölgelere masaj yapılabilir.
 • Karabaş Otunun Cilde Faydaları: Kozmetik sektörünün sıklıkla kullandığı bitkilerden biride karabaş otudur. Ciltte meydana gelen şişlik, kızarıklık ve aknelere iyi gelmektedir ve cildin rahatlamasını sağlar. Ciltte oluşan yaralara karabaş otundan koyulduğunda yaralarda hızlıca iyileşme görülür. Cilt kırışıklıklarına iyi gelen ot cildin erken yaşlanmasını önler. Bu etkiler karabaş otunun yağı ile gerçekleştirilebilir.
 • Saçlara Faydası: Saçların uzamasında etkili olan karabaş otu saç dökülmelerini azaltır, kepek sorununa iyi gelir ve saçların sağlıklı bir şekilde parlamasını sağlar. Yağından veya bitkisinden faydalanarak kullanılabilir.
 • Uykusuzluğa İyi gelir: Esansiyel yağ barındıran karabaş otu ruh ve sinirsel rahatsızlıklarda kişiyi rahatlattığı için akşamları yatmadan 1’er damla yastığınıza damlatmanız rahat bir uyku çekmenizi sağlayacaktır.
 • Depresyona Birebir: En belirgin özelliği olan karabaş otu sinirselliği alarak sakinlik veriyor. Evde veya odada bulunan karabaş otu bile sakin bir yaşam sürmenize yeterli oluyor.
 • Yanıklara Kullanın: Karabaş otu yağından yanan bölgelere 1 damla uygulayarak yedirmeniz ağrı ve sızının azalmasını sağlayacaktır. Böcek haşerat gibi sokmaların acısında da etkilidir.

 

Karabaş Otunun Diğer Faydaları

 1. Kansere karşı vücudu koruyor. Özellikle meme, prostat, pankreas, bağırsak ve beyin kanserlerinde hücrelerin büyümesini engellediği söyleniyor.
 2. Sinirden dolayı yaşanan baş ağrılarını iyileştiriyor.
 3. Tümör rahatsızlıklarında etkili.
 4. Antiseptik özelliği bulunuyor.
 5. Kan dolaşımının düzenlenmesinde yardımcı .
 6. Balgamın sökülmesinde yardımcı oluyor.
 7. Mide ve bağırsak yaraların da iyileştirici etkiye sahip.
 8. Sigaradan kurtulmak isteyenler karabaş otunu deneyebilir. ( 1 su bardağı suya 5 gram karabaş otundan ekleyip 3 dakika kaynatın ve süzün. Her canınız sigara istediğinde bu sudan birkaç yudum için )

 

Karabaş Otunun Zararları

 1. Ağız yolu ile tüketilirse: Kabızlık, başta olmak üzere ağrı ve iştahın açılması gibi yan etkileri bulunuyor.
 2. Cilt için fazla miktarda kullanıldığında tahriş oluşturabilir.
 3. Epilepsi rahatsızlığı bulunanlar doktora danışmadan tüketmemelidir.
 4. Çocukların kullanması hiçbir şekilde tavsiye edilmez.
 5. Hamile ve emziren annelerin kullanımı tavsiye edilmez.
 6. Cerrahi operasyon öncesi ve sonrasında 2 hafta ara verilmeli.
 7. Düzenli ilaç kullananlar doktora danışmadan kullanmamalıdır.

 

“Karabaş Otunun Faydaları” üzerine bir yorum

 1. Saçlarım için kullandığım bi ot çeşidi ve gayette faydasını görmekteyim bide bu otu aldım alalı pek bi baş ağrısı olmuyor nedeni de üstte yazıyormuş zaten bilgilendirdiğiniz için teşekür ederim.

  Yanıtla

Yorum yapın