Japon Gülünün Faydaları Nelerdir?

Japon Gülü Bitkisi Nasıl Bir Bitkidir?

Japon gülü bitkisi; özellikle gösterişli ve hoş görüntüsü ile en çok tercih edilen süs çiçeklerindendir. Japon gülünün bir diğer adı ise çin gülüdür. Tür olarak ise saksı ve bahçe çiçekleri türleri arasında bulunmaktadır ve ülkemizde de genel olarak bu doğrultuda yetiştirilmektedir. Ülkemizde özellikle Ege ve Akdeniz yöresinde bahçelerde, Marmara ve İç Anadolu Bölgelerinde de saksılarda yetiştirilmektedir. Renklerin dokusu ve zarif şekli ile pek çok kişi tarafından süs bitkisi olarak yetiştirilen japon gülünün güzel görüntüsünün yanı sıra pek çok faydası da bulunmaktadır.

Japon Gülünün Özellikleri Nelerdir?

Japon gülü genelde bahçelerde bahçe çiçeği olarak yetiştiriliyor olunsa da saksılarda da yetiştirilebilmektedir. Fakat saksılarda yetiştirilen japon gülü bitkisinin boyu genellikle kısa olmaktadır. Fakat buna rağmen bahçelerde yetiştirilen japon gülünün ise boyu 3 metreye kadar çıkabilmektedir.

Ilıman iklim bitkisidir ve güneşi çok aşırı sıcakta bulunmamak kaydıyla sever. Fakat aşırı sıcak olması durumunda gölgede de yetiştirilebilir. 15 dereceden 35 dereceye kadar olan sıcaklık aralığında yetiştirilebilmektedir. Tohumla ve yahut da çelikleme yöntemi ile çoğaltılabilmektedir. Özellikle yazın sıcak günlerde bol suya gereksinimi olan bir bitkidir ve toprağı kurudukça su verilmelidir. Toprak kurumdan gereğinden fazla su verilecek olursa bu japon gülünün zarar görmesine yol açacaktır.

Japon Gülünün Faydaları Nelerdir?

Görüntüsü ve hoş dokusu ve renkleri ile yetiştirmek için bu kadar cazip olan japon gülü bitkisinin faydaları da var mıdır? İşte japon gülü güzel ve gösterişli görünümün yanı sıra insanlar için faydalı olabilecek pek çok özelliği de barındırmaktadır. Japon gülünden üretilen kremlerin özellikle insanların cildine çok iyi geldiği kanıtlanmış ve herkesçe bilinen bir gerçektir. İçeriğinde bulunan maddeler sayesinde cildi yeniler ve cildin sıkılaşmasını sağlar. Ayrıca cildin rengini ve nemini de dengeler. Bunun yanı sıra cildi sıkılaştırıcı etkisi kremler üzerinde keşfedildiğinden beri selülit giderici kremlerin içerisinde de japon gülü kullanılmaya başlanmıştır. Yani japon gülü; cildi sıkılaştırıcı etkisi ve özelliği sayesinde selülit kremlerinde de kullanılmaktadır.

Tüm bu faydalarının yanı sıra japon gülünün kan dolaşımın düzenlemek ve saç köklerini güçlendirmek gibi bir büyük özelliği daha bulunmaktadır. Bu sayede çeşitli saç serumlarının da içeriğinde japon gülü kullanılmakta ve bu sayede daha güçlü saç kökleri ve daha parlak görünümlü saçların oluşması sağlanmaktadır. Kısacası japon gülünün faydaları öyle çok ki; o güzel ve gösterişli görüntüsünün altında bunların haricinde, insan sağlığı ve kozmetik açısından daha pek çok fayadalı özelliği bulunmaktadır.

Yorum yapın