İshale Ne İyi Gelir ?

Vücutta birçok işlevi yerine getiren bağırsakların bozulması sebebiyle dışkının normalde olması gerekenden çok daha fazla cıvık hale gelmesi sonucunda meydana gelen bir rahatsızlık olan ishal, göz ardı edilmesi halinde farklı pek çok soruna da davetiye çıkarabilmektedir. Bu nedenle ishale yakalanan kişilerin, vakit kaybetmeden bir uzman desteği almaları gerekmektedir. Ancak doktora gidilmesinin mümkün olmadığı zamanlarda ya da daha hafif şiddette seyreden ishal durumlarında evde uygulanabilecek bazı doğal tedavi yöntemleri ile de bu hastalık üzerinde ciddi ilerlemeler kaydedilebilir.

İshale İyi Gelen Yiyecekler

İshale iyi gelen yiyeceklerin büyük bir çoğunluğu sindirimi zor olmayan ve az lifli gıda kategorilerinde yer almaktadırlar. İshale iyi gelen yiyeceklerin tam olarak etki gösterebilmeleri adına mutlaka bol sıvı tüketimi ile birlikte tercih edilmeleri gerekmektedir. Ayrıca bu yiyeceklerin yararlarını fazlasıyla görebilmek için tedavi süresi boyunca alkol, baharatlı yiyecekler, süt ve süt ürünleri, kafein ya da yağlı gıdalardan uzak durmak oldukça önemlidir. Bu bilgiler ışığında ishale iyi gelen yiyecekler listesinde yer alan en değerli besinlere kısa açıklamalar eşliğinde örnekler verilebilmektedir.

Pirinç Suyu ve Pirinç

İshale neden olan aşırı yumuşak dışkıyı sertleştirmek ve normal akışına çevirebilmek için tercih edilebilecek en ideal ve düşük lifli gıdalar arasında ilk sırada pirinç ve pirinç suyu gelmektedir. Beyaz pirinçte çok az miktarda lif yer alır ve bu da dışkının bir müddet sonra katılaşmasına olanak verir. Bu özelliği sayesinde ishali bastırabilmek amacıyla hem pirinçten hem de suyundan yararlanabilmek mümkündür. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta pirinç seçiminin mutlaka beyaz olanından yana kullanılmasıdır. Zira esmer pirinç beyaz pirince göre çok daha fazla miktarda lif içermesinden ötürü bağırsakları iyice yumuşatacak ve ishal problemini arttıracaktır.

Pirinci tüketmede zorluk yaşayan kişiler devam eden ishalin tedavisi için yarım kâse ölçüsündeki beyaz pirinci 3 tam kâse suya koyup ortalama 1 saat pirinçleri su içerisinde beklettikten sonra kaptaki suyu içebilirler. Pirinçlerin suda uzun süre bekletilmesi neticesinde içlerindeki nişasta ve diğer besin değerleri de suya geçeceği için hastaların bu suyu doğrudan içmeleri pirinci yemeleri ile hemen hemen benzer etkileri gösterecektir.

İshale Muz İyi geliyor!

İshale iyi gelen yiyecekler arasında en çok tercih edilenlerinden birisi de lezzetli bir meyve olan muzdur. Hem hafif hem de kolay sindirilebilen bir yiyecek olmasından ötürü yediden yetmişe herkes tarafından ishal tedavisinde tercih edilen muzu doğrudan soyarak yemek ishal için yeterli olmaktadır. Muzun içerisindeki bol miktardaki potasyum, ishal nedeni ile vücutta azalan potasyumu da yerine koyabileceği için bu meyvenin değerini arttırmaktadır. Burada bilinmesi gereken nokta ise muzun tek başına ishali tamamen kesemeyeceği fakat ishal yüzünden kaybedilen pek çok minerali vücuda rahatlıkla geri kazandırabileceğidir.

Elma Püresi

Elma, ishale iyi gelen yiyecekler arasında bağırsakları normale döndürmesi sayesinde en önemli meyvelerden birisi olarak gösterilmektedir. Bağlayıcı bir tür besin olan elma, dilenirse elma püresi haline getirilerek de tüketilebilir ve bu sayede sindirim sistemini hiçbir şekilde zorlamadan ishal problemi konusunda destekleyici bir doğal tedavi haline gelebilir. Elma püresini hazırlarken dikkat edilmesi gereken konu ise püre içerisine elma kabuklarını dahil etmemektir. Çünkü elma kabukları içeriğinde yer alan bazı maddeler ile bağırsakları daha da hassaslaştırarak ishal durumunun şiddetlenmesine neden olabilir.

Böğürtlen ishale iyi gelen meyveler arasında..

Ülkemizde ishal tedavisinde uzun yıllardan beri tercih edilen bir meyve olan böğürtlen, meyve olarak tüketilebileceği gibi taze sıkılmış olarak suyu da içilebilmektedir. İshale iyi gelen yiyecekler konusunda böğürtlenin etkisini arttırmak isteyenler ise böğürtlen suyunun içerisine 3-4 çay kaşığı olacak şekilde yenibahar atabilir ve böylece ishal problemini kısa sürede gidebilirler. Hazırlanan böğürtlen suyu ise gün içerisinde istenilen anlarda yarım çay bardağı halinde tüketilebilmektedir.

Limon Suyu

Asit içeren bir tür besin olarak da bilinen ve bugün farklı birçok iç ve dış hastalıkta etkili tedavi yöntemlerinden birisi olan limon, ishale iyi gelen yiyecekler listesinde de bulunmaktadır. Günde 4-5 kere taze sıkılmış limon suyunu doğrudan tüketmek, bağırsak ve boşaltım sisteminde ishale sebep olan bakterileri öldürme konusunda oldukça etkili bir teknik olarak nitelendirilebilmektedir.

Elma Sirkesi

Elma suyu gibi elma sirkesi de ishale iyi gelen yiyecekler arasında en sevilenlerinden birisidir. Doğal bir antiseptik olması nedeni ile hem bağırsakları hem de genel sindirim sistemini temizleyen elma sirkesi bu özelliği nedeniyle ishal tedavisinde etkili bir destekçi olarak tercih edilebilir. Elma sirkesinin içerisinde yer alan en önemli besin değerlerinden birisi olan ‘’Pektin’’ maddesi ise ishal nedeniyle sıvılaşan dışkının yeniden sertleşmesine ve böylece ishal belirtilerinin azalmasına destek sağlayabilir.

Kepek

İshal tedavisinde başarılı sonuçlar verdiği bilinen kepek, her sabah aç karnına olacak şekilde 1 yemek kaşığı tüketilebilir ve böylelikle ishalin çok daha kısa sürede geçmesini sağlayabilir. İshale iyi gelen yiyecekler arasında oldukça popüler olan bu yöntemde kepek seçiminin kahvaltılık gevreklerin içerisinde yer alan kepek veya kepekten üretilen ekmeklerden değil, yüzde yüz saf kepek ürünleri üzerinden yapılması gerekmektedir. Kepeği doğrudan tüketme konusunda problem yaşayan kişiler çorba ya da yemeklere katarak da aynı başarılı sonuçları elde edebilirler. Ağırlığının yaklaşık 8 katı kadar su emebilme özelliği sayesinde kepek, ishal esnasında bağırsaklara toplanan sıvıyı içine çekerek kısa sürede problemi durdurucu etki gösterebilir.

Keçiboynuzu

Keçiboynuzu doğrudan yenebildiği gibi toz olarak tüketilmesi durumunda da ishale iyi gelen yiyeceklerden birisi olarak etkin bir destekleyici tedavi yöntemi olabilir. Tanen ve pektin açısından çok zengin bir besin olan keçiboynuzu, bu özellikleri sayesinde bağırsaklarda yer alan sıvı dışkının daha katı bir hal almasına imkân verebilir. Keçiboynuzu aynı zamanda antiviral etkiye sahip olduğu için bağırsaklar adına bir tür temizleyici işlevi görebilir. Bebeklerde meydana gelen ishal tedavisi için de önerilebilecek olan keçiboynuzu tozu bebek mamalarına 1 çay kaşığı oranında atılarak kullanılabilir.

Keçiboynuzu tozu
Keçiboynuzu tozunun insan sağlığına faydaları ve kullanımı.

Havuç

İshale iyi gelen yiyecekler içerisinde en önemlilerinden birisi olan havuç, dış kısımları soyulduktan sonra bir tencere içerisine alınarak kaynatılabilir ve sıcak halde iken bir kaşık yardımı ile ezilerek püre kıvamına getirildikten sonra doğrudan tüketilebilir. Havuç püresinin gün içerisinde 15 dakikalık aralıklarla tüketilmesi halinde ishali durdurucu etkisi gözlemlenebilir.

Havuç faydaları
Havucun, siyah havucun, havuç yağı ve havuç suyunun faydaları.

Sarımsak

Güçlü bakteri öldürücü özelliği ile bağırsaklarda ishale neden olması muhtemel pek çok bakteriyi etkili bir şekilde temizleyebilen nadir besinlerden olan sarımsak, bu nedenle ishale iyi gelen yiyecekler arasında en sık tercih edilenlerindendir. Sarımsağın ishal tedavisinde fayda gösterebilmesi için her gün en azından 2 diş sarımsağın çiğ olarak tüketilmesi gerekmektedir. Sarımsağı tek başına yeme konusunda problem yaşayan kişiler, yoğurda ya da yemeklere katarak da aynı etkiyi görebilirler.

Bal

Bağırsaklarda meydana gelen bakteriler sebebiyle gözlemlenen ishal durumlarında aynı sarımsak gibi antibakteriyel özellik gösterebilen bir başka besin de baldır. Bu nedenle bal, ishale iyi gelen yiyecekler arasında kolay tüketilebilir olması ile de ilk sıralardadır. Her sabah aç karnına 1 yemek kaşığı olarak tüketilebilecek bal, kısa sürede ishali durdurucu etki gösterebilmektedir. Dileyen kişiler yarım litre su içerisine 4-5 yemek kaşığı kadar çiçek balı karıştırarak hazırladıkları karışımı gün içerisinde aralıklarla su niyetine içerek de ishal tedavisinde etkili sonuçlar alabilirler. Ancak şeker hastalarının çok fazla bal tüketmesi çeşitli riskler yaratabilmektedir ve bundan dolayı bu tür hastaların ishale iyi gelen yiyecekler arasında balı tercih etmeden önce doktorlarına danışmalarında fayda olabilir.

Patates

Günümüzde ishale iyi gelen yiyecekler arasında her evde kolaylıkla bulunabilir olması nedeniyle patates, en çok sevilen doğal tedavi yöntemlerinden birisidir. Haşlanarak doğrudan tüketilebileceği gibi dileyen kişiler çorbasını yaparak da patates tüketimini gerçekleştirebilirler. Sadece patates ve su ile hazırlanabilecek olan bu çorba gün içerisinde acıktıkça tüketilebilir ve sadece 1 gün içerisinde dahi ishali kesme konusunda büyük etki gösterebilir. Patatesin içerisinde yer alan bol miktarda nişasta sayesinde bağırsakların normal şekilde işlevlerini yerine getirmeleri sağlanabilir.

Zencefil

Farklı pek çok hastalığa iyi gelen yapısı ile adeta bir şifa kaynağı olan zencefil, ishale iyi gelen yiyecekler arasında da en değerli besinlerden birisidir. Gün içerisinde her yemekten sonra 1 bardak ölçüsünde tüketilebilecek olan zencefil sayesinde ishal problemi üzerinde kısa sürede etkin sonuçlar alınabilmektedir. Zencefil, çay şeklinde demlenerek içilebilir ve günlük aşırı tüketiminin bilinen hiçbir zararı yoktur. İsteyen kişiler zencefil çaylarına nane, meyan kökü ya da civanperçemi katarak da ishale karşı olan etkisini arttırabilirler.

İshale İyi Gelen Bitkisel Kürler

İshal tedavisinde ishale iyi gelen bitkisel kürlerin gücünden yararlanmak mümkün olabilir. Ünlü beslenme ve bitki bilim uzmanı Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun da tavsiye ettiği tamamen doğal ve bitkisel kürler sayesinde çoğu zaman oldukça can sıkıcı olabilen ishal konusunda etkili çözümler elde edilebilir.

İshale İyi Gelen Karanfil Kürü

İshale iyi gelen bitkisel kürler içerisinde ilk sırada pek çok kişinin tercih ettiği karanfil kürü yer almaktadır. Kahvaltıdan yaklaşık 1 saat sonra içilebilecek olan karanfil kürü, içildiği ilk andan itibaren etkisini göstermesi ile bilinir. Kürün hazırlanışı için 8-9 adet kuru karanfilin bir cezve içerisinde kaynatıldıktan sonra sıcak olarak tüketilmesi yeterlidir. Ancak Trombozit sorunu olanların bu kürü hiçbir koşulda uygulamamaları gerekmektedir.

İshale İyi Gelen Süpürge Tohumu Kürü

İshale iyi gelen bitkisel kürler içerisinde süpürge tohumu küründen de faydalanmak etkin bir tedavi yöntemi olarak tercih edilebilir. Süpürge tohumu küründe 1 tatlı kaşığı ölçüsünde taze süpürge tohumunun havan eşliğinde iyice ezilmesinin ardından öğle ve akşam yemeklerinden önce bir miktar su eşliğinde tüketilmesi gerekmektedir. Her gün yapılabilecek olan bu kürün etkisini arttırmak isteyenler, içine birkaç yaprak ebegümeci de atabilirler.

İshale İyi Gelen Kahve Kürü

İshal konusunda etkili kürlerden birisi olan kahve, limon ile bir araya geldiğinde gerçekten de kısa sürede sonuç verebilmektedir. Kahve kürünün hazırlanışı için 1 tatlı kaşığı kadar Türk kahvesinin üstüne yarım limon sıkılması ve karışımın bol su ile birlikte tüketilmesi yeterlidir. İshale neden olan sorunun dengesiz beslenmeden kaynaklı olduğu durumlarda bu kür çoğunlukla birkaç saat içerisinde ishali tamamen kesebilmektedir.

İshale İyi Gelen İncir Kürü

Prof. Dr. Ahmet Maranki’nin hastalarına önerdiği ve ishale iyi gelen bitkisel kürler içerisinde oldukça ilgi gören incir küründe, 3-4 adet incir yaprağının bir tencerede kaynatılması ve sonra kenara alınan suyunun ılık hale geldikten sonra tüketilmesi de yine ishal üzerinde etkilidir.

Tüm bu bilgiler ışığında, özetlenmiş başlıklar halinde açıklanmış olan ishale iyi gelen yiyecekler ve kürlerin tamamı kısa süreli ishal problemleri için tavsiye edilmektedir. Bitkisel ve doğal tedavi yöntemleri ile ishal tedavisi konusunda 3-4 günün sonucunda hiçbir sonuç alınamadıysa daha ciddi bir problemin varlığından söz edilebilir ve bu durumda muhakkak bir doktor tarafından muayene olunması gerekmektedir.

Yorum yapın