Hamam Otunun Faydaları

Hamam Otunun Faydaları Nelerdir?

Hamam otu, Osmanlı döneminde tüy dökücü etkisinden dolayı kullanılan otlardan bir tanesidir. Asıl adı zırnık otu olan bu ot hamamda kullanıldığı için bu ismi almıştır. Saf olan bu bitki, tüylerin dökülmesini sağlayan bir özelliğe sahiptir. Bugün hamam otu hala Cezayir, Tunus ve Fasta kullanılmaktadır.

 

Hamam Otunun Faydaları

 • Hamam Otu Ağda ve Epilasyon Aleti Görevi Görüyor: Hamam otu ağda ve epilasyon aleti gibi acılı tüy alma yöntemlerinin görevini görüyor. Tüyleri kökten yok eden bu ot Osmanlıdan beri kadınlarda tüy dökücü olarak kullanılıyor.
 • Hamam Otuyla Kalın Tüylerinize Veda Edin: Hamam otu normal yöntemlerle ya da jiletle aldığınız tüylerinizin daha sonra kalın bir şekilde çıkmasına engel olmaktadır. Hamam otuyla aldığınız tüyler bir daha asla geri çıkmaz.
 • Hamam Otu Ağda ve Epilasyon Aleti Gibi Tüyleri Kırmıyor: Hamam otu kılları ya da tüyleri alırken bu işlemi kırmadan yapıyor. Bu nedenle hamam otuyla tüylerinizi, kıllarınızı kökünden alabilirsiniz.
 • Cildinizi Hamamotuyla Besleyin: Hamamotu cildi besleyerek ferahlık hissi veriyor. İçeriğinde bulunan doğal özler sayesinde cildin tahriş olmasına engel olmaktadır. Hamam otu kullandıktan sonra ortada alerji olma gibi bir risk yoktur.

 

Hamam Otu Yağı Faydaları

 1. Hamam otu yağı tüy dökücü etkisine sahip olan bir yağdır.
 2. Ağda ve epilasyon gibi yöntemlere göre acısız bir şekilde tüylerinizin dökülmesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda maddi açıdan da avantajlıdır.
 3. Cilt hastalığı olan kişilerde hamam otu yağı vücudun belli bir yerinde test edilerek daha sonra kullanılmaya başlanır.
 4. Tüyleri kökünden alarak hamam otu yağını cildinize uygulayın. Her üründe olduğu gibi hamam otu yağını da dozunda kullanmanız gerekmektedir.
 5. Cildinizin tahriş olması durumunda hamam otu yağını sürdüğünüz bölgeyi soğuk su yardımıyla temizleyin ve buz koyarak bekletin.

 

Hamam Otu Tozu Nasıl Kullanılır? 

 • Hamam otu tozunu kaseye alıp krem kıvamına gelene kadar içine su ilave edin.
 • Tüylerin olduğu bölgeye hazırlanan hamam otu karışımını sürün ve 5 dakika bekletin.
 • Süre sonunda ince bir bezi üzerinden hafifçe bastırarak sürtün.
 • Bez sayesinde bütün tüyler dökülecektir.
 • Ürün kesinlikle yüze uygulanmamalıdır. Uygulama sırasında göze ve yüze gelmemesine özen göstermelisiniz.

 

Hamam Otu Tozu İle Tüyler Ne Kadar Zamanda Çıkar?

Düzenli ve sürekli uygulama sonrasında 2 hafta rahat edilir. Tüyler ancak 2 haftanın sonrasında tüyler tekrar çıkmaya başlayacaktır.

 

Hamam Otunun Zararları

 1. Böbrek yetmezliği, kusma, hipoyolemik şok, karında ağrı, kanama, kusmukta koku ve ishal gözlenebilir.
 2. Solunum ve dolaşım merkezlerinde felç oluşması,
 3. Kişide morarma,
 4. Bilicin gitmesi,
 5. Komaya girme,
 6. Tırnak diplerinde çizgiler,
 7. Kansızlık,
 8. Güçten düşme gibi yan etkiler söz konusudur.

“Hamam Otunun Faydaları” üzerine bir yorum

 1. wow epilasyon görevi görmesi beni şaşırttı.Ama dikkat edelim arkadaşlar yanlış ve aşırı kullanımında komaya girme riski varmış o yönden rahat duralım derim ben 🙂

  Yanıtla

Yorum yapın