Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Güneş yanığını önlemek için, gün boyu güneş koruyucu uygulamak zorundasınız. Ama belki de bir noktayı kaçırdığınızı farketmediniz, ya da belki de güneş koruyucunuzun süresi doldu, ya da belki de şapkanın sizi koruyacağını sandınız. Bir anda ıstakoza döndünüz, şimdi ne olacak? Güneş yanığına ne iyi gelir, acısını ne dindirir, hızla iyileşmesini ne sağlar?

Güneş yanığına ne iyi gelir, evde neler yapılabilir?

 1. Sade bir şekilde duş almak

Güneşte uzun bir günün ardından, muhtemelen yapmak isteyeceğiniz ilk şey yıkanmaktır.  Sabun ve köpük banyosu güneş yanığı cildi kurutabilir ve tahriş edebilir. Serin bir banyo ve sabunlar daha iyi bir seçenek.

Ek bir rahatlama için, dermatolog Fredric Haberman,  inflamasyonu ve kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olduğu kanıtlanmış olan kabartma tozu ile suyun karıştırılmasını önerir. Bu etki ciltte kurudukça daha fazla ortaya çıkar. Bu sebeple mümkün olduğunca cildinizi kendi halinde bırakarak kurutun.

Elma sirkesi ve normal sirke, muhtemelen zaten elinizin altında olan diğer anneanne ilaçlarıdır. Dermatolog Carl Korn,  1 bardak sirke ile soğuk banyo suyunu karıştırmayı önerir. “Bu büyük bir büzücü, güneş yanığı acısını yatıştırıyor” diyor. Temizlenmek için sabun kullanmanız gerekiyorsa  yumuşak bir sabun kullanın ve dikkatlice durulayın. Sabun artığı çok kuru olabilir.

 1. Cildinizi dikkatlice nemlendirin

Duş aldıktan sonra cildinizi doğal bir nemlendirici nemlendindirin. Zeytinyağı özlü ya da zeytinyağlı doğal nemlendiricileri bunun için tercih edebilirsiniz. Güneş yanıklarından sonra kendinizi çok daha kuru hissedeceksiniz bu sebeple cildi iyi bir şekilde nemlendirmek önemli.

Beklenen rahatlama için nemlendiricinizi buzdolabında soğutun.

 1. Dondurulmuş bezelyeleri çıkarın

Güneş yanığı acıtır!  Buz paketini nemli bir bezle sarın ve yanık üzerinde tutun. Buzdolabındaki dondurulmuş yiyecekler, buz torbaları, buz kalıpları ne varsa hepsi işe yarayabilir.

Bu, cildinizdeki ısının bir kısmını emer, kan damarlarını daraltır ve şişmeyi azaltır. Ama önce buzlu paketi doğrudan cildinize yerleştirmemeniz için önce sarın.

 1. Bol bol su için

Güneş yanığının kuruma etkilerini önlemeye yardımcı olmak için bol su için. Fakat pek çok insanın farkında olmadığı şey, meyve içindeki suyun da sayıldığıdır. Kavun, karpuz gibi yaz meyveleri bol miktarda su içerir. Yani direk su içmek yerine bu sulu meyvelerden de bol bol tüketebilirsiniz.

 1. Mutfakta yaratıcı olun

Mutfakta çeşitli yiyecek ve içecekleri doğal güneş yanığı tedavi edici ilaçları haline getirebilirsiniz. Mesela, siyah çaydaki tanik asit, yanmış göz kapaklarına rahatlama getirebilir. Sadece iki çay poşetini soğuk suda ıslatın ve şişliği azaltmak ve ağrıyı hafifletmek için kapalı gözlerin üstüne yerleştirin. İşte denemek için diğer birkaç seçenek.

 • Süt: 1 bardak süt, 4 bardak su ve birkaç buz küpü içeren bir kaseye temiz bir bez koyun. 15 ila 20 dakika süreyle uygulayın ve her 2-4 saatte bir tekrarlayın. Sütün protein, yağ ve pH değeri cilt üzerinde bir anti-inflamatuar etkiye sahiptir.
 • Mısır nişastası: Bu maddeyi bir miktar suyla karıştırın ve kabartmak için doğrudan güneş yanığına uygulayın.
 • Yoğurt: Süt gibi, yoğurtta da ağrılı iltihapları koruyabilen proteinler ve yağlar bulunur. Rahatlamak için tüm güneş yanığı alanlarına yoğurt sürün, serin bir duşta durulayın, ardından nazikçe kurulayın.
 • Marul: En sevdiğiniz öğle yemeği sebzesinin analjezik özelliklere sahip olduğunu biliyor muydunuz? Marul yaprakları suda kaynatın, süzün ve daha sonra suyunu buzdolabında birkaç saat soğutun Pamuk toplarını sıvıya batırın ve tahriş olmuş cilde nazikçe sürün.
 1. Klasik kompresleri uygulayın

Eğer mutfağınızdaki yiyecekleri kullanmamayı tercih ederseniz yanmış, iltihaplı cildi yatıştırmak için bir komprese koyabileceğiniz birçok şey vardır. En basit seçenek buz gibi soğuk su kullanmaktır.Bir kaseye su ve buz dökün, bir bezi sıvıya batırın ve yanık üzerine yerleştirin. Bez ısındıkça bu işlemi birkaç dakikada bir tekrarlayın. Kompresi günde birkaç kez 10 ila 15 dakika yapabilirsiniz.

 1. Dinlenin

Kötü bir güneş yanığı ile uyumak zor olabilir, ancak vücudunuzun iyileşmesi için dinlenmeniz gerekir. Sürtünmeyi önlemek için yanık yerlere talk pudrası sürmeyi deneyin.

Bacaklarınız ya da ayaklarınız yandıysa, şişmeyi engellemeye yardımcı olmak için bacaklarınızı kalp seviyesinin üzerine getirin.

 1. Serin banyolar ve yatıştırıcı kompresler sizi rahatlatmıyorsa,farklı bir çözüm denemeyi düşünün. İster yerel eczanenize gidin ister çevrimiçi bir şey sipariş edin farklı güneş yanığı ürünleri edinin.

İçeriğinde aleo vera bulunan tüm ürünler güneş yanığına çok iyi gelir, unutmayın.

 1. Yanıkları soymayın

Güneş yanıkları hızla soyulmaya başlar. Onları soymayın, derinizin kendini toparlamadan çıplak kalmasına izin vermeyin.

 1.  Yandıktan sonra dikkatli olun

Aynı hatayı iki kere yapmayın. Yanık olduktan sonra, cildinizin normale dönmesi 3 ila 6 ay sürer. Güneş yanığına ve cildin üst tabakasına soyunduğunda, yeni ortaya çıkan cilt her zamankinden daha hassastır. Bu, dikkatli değilseniz, daha önce yaptığınızdan daha hızlı yakacağınız anlamına gelir.

 1. Durum ciddileşirse hastaneye gidin

Bazı yanıklar evde tedavi edilmek için çok şiddetlidir. Mide bulantısı, titreme, ateş, bayılma, geniş kabarcıklar, genel halsizlik, mor renkte lekelenme ya da yoğun kaşıntı görülürse doktora danışın.Yanık yayılıyor gibi görünüyorsa, sorunu birleştiren bir enfeksiyona sahip olabileceğinizi unutmayın.

Reçeteli ilaçlar alıyorsanız, doktorunuza başvurmalısınız.Antibiyotikler, sakinleştiriciler ve antifungal ilaçlar gibi bazı ilaçlar güneşe karşı hassasiyetinizi artırabilir ve reaksiyonlara neden olabilir.

Kaynak: https://www.prevention.com/beauty/a20513758/natural-sunburn-cures/

Yorum yapın