Google Reklam Vermenin Faydaları

Google Adwords sisteminin yani Google reklamlarının en büyük özelliği, verilen reklamların belirlenen hedef kitle içinde yer alan ama dünyanın neresinde olduğu önemli olmayan kişilere ulaşmasıdır. Google arana motoru, şirkete ait olan yayın ağları ve internetteki hemen her sitede yayınlanan reklamlar, dünya üzerinde herhangi bir yerde bulunan ve internetteki alışkanlıkları, hareketleri sayesinde ürünlerinizle ilgilenen kitle içinde yer aldığını gösteren herkese ulaşıyor.

Hedef kitlenize kolay bir şekilde ulaşmanızı sağlamasına rağmen alternatiflerine göre düşük maliyetlerle faydalanabildiğiniz Google reklamları, ölçülebilir ve giderek artan yatırım getirisi oranları (ROI) sunuyor. Kısa bir değerlendirme bile, dünyada yaşayan insanların %80-90’ına kolay bir şekilde ulaşılmasını sağlayan Google reklamlarının avantajlarını ortaya koyuyor. Bu yazıdaki bütün bilgiler Google SMB premier partneri olan EG Bilişim http://www.egbilisim.com.tr/google-reklam-fiyatlari/ sayfasından teyit edilerek alınmıştır.

Google Reklamlarının Sağladığı Tüm Avantajlar

Google Adwords sisteminden faydalanmanın, Google tarafından sunulan reklam hizmetinden yararlanmanın sağladığı avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

  1. Tıklama Başına Ödeme Sistemi, kullanıcıların reklamlarınıza tıklayarak sitenize ulaşmasını sağlayan bir sistemdir. Dolayısıyla ziyaretçi sayınızı artırırsınız ve satış miktarlarınızı yükseltirsiniz. Reklam bütçenizi artırarak ziyaretçi sayısını ve satış miktarını daha da yükseltmeniz mümkündür. Dolayısıyla reklam kampanyanızı istediğiniz gibi yönlendirebilirsiniz. Google reklamlarının ölçülebilir ve ölçeklendirilebilir olması; reklam kampanyalarının başarıya ulaşmasını sağlayan çok önemli faktörlerdir. Ziyaretçi sayısının artması, çok sayıdaki SEO kriteri arasında en önemli kriterlerden birisi olan ziyaretçi sayısı hedefini tutturmanızı, SEO çalışmalarınızın desteklenmesini sağlayacaktır.
  2. Düşük Bütçelerle Hazırlanan Reklam Kampanyaları olanağı sağlayan Google reklam sistemi, en küçük işletmelerin, maddi imkânları çok fazla olmayan işletmelerin bile reklam kampanyaları hazırlayabilmelerini sağlamaktadır. Bir SEO uzmanından yardım alarak hazırlayacağınız reklam kampanyanızda kelime sayısını düşürmek, çeşitli bölgelere hitap etmek gibi yöntemlerden faydalanarak reklam bütçesinin küçük ama verimli bir bütçe haline gelmesini sağlayabilirsiniz. Tabi bu önlemlerin bazı sektörlerde işe yarayacağını, rekabetin yoğun olduğu sektörlerde daha kapsamlı reklam kampanyaları hazırlamak gerekebileceğini unutmamalısınız. Ama daha geniş reklam kampanyaları bile uzmanlardan alınan destek sayesinde oldukça düşük bütçeler kullanılarak hazırlanabilir.
  3. Hedef Kitleye Ulaşma Kolaylığı, Google reklamlarının sağladığı en önemli avantaj olarak da düşünülebilir. Google tarafından internet kullanıcıları hakkında tutulan istatistikler, reklamlarınızın sunduğunuz ürünlere ilgi duyan potansiyel müşteri kitlesine gösterilmesini sağlar. Dil, bölge, ülke seçimleri gibi seçimler yapılarak hazırlanan, anahtar kelimelerin özelleştirildiği (örneğin cep telefonu yerine ikinci el cep telefonu anahtar kelimelerinin kullanıldığı) reklam kampanyaları, hedeflediğiniz kitleye kolay bir şekilde ulaşmanızı, ziyaretçi sayınızı ve satışlarınızı artırmanızı sağlayacaktır. Tabi bu sistemin sağladığı uluslararası pazarlama yapma avantajı gibi imkânlar da çok önemli özellikler olarak kabul edilebilirler.
  4. Marka konumlandırması, bilinirliğinizi ve görünürlüğünüzü artırmak da Google reklamları sunulan önemli avantajlardır. Televizyon ya da basılı yayın organlarına reklam vererek ulaşabileceğiniz bu sonuçlar, söz konusu alternatiflerin aksine Google reklamlarında daha kolay elde edilebilen ve düşük maliyetlerle ulaşılabilen hedeflerdir. Televizyonlara vereceğiniz milyonlarca liralık reklamlar sayesinde markanızı tanıtabilirsiniz ama aynı görevi daha verimli şekilde yapan Google reklamları için birkaç bin liralık bütçe ayırmanız yeterli olabilir. Bu sonuçlar sizin gibi Google reklamlarından faydalanan ya da bu sistemden faydalanmayan rakiplerinize karşı avantaj sağlamanızı (veya en azından durumu eşitlemenizi) sağlayacaktır.

Yorum yapın