Fındığın Faydaları

Fındığın Faydaları

Türkiye de en çok Karadeniz bölgesinde yetişen fındıktan günde 1 avuç tüketilirse, insan vücudunun ihtiyacı olan proteinin büyük çoğunluğunu karşılanır. Beden yorgunluğunu ve zihin yorgunluğunu gideren fındık, vücutta meydana gelen yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar.

 

Fındığın Faydaları

 1. Diyabet rahatsızlığında olumlu etki gösterir.
 2. Kötü kolesterolün düşmesini sağlarken iyi kolesterolü yükseltir.
 3. İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde kalp krizi riskinden bünyeyi korur.
 4. Kan basıncının düzenlenmesinde etkilidir.
 5. Aç karnına 1 avuç tüketildiğinde zayıflatır.
 6. Gün içinde 3 gram fındık tüketebilirsiniz.
 7. Doymamış yağ açısından yüksek bir yiyecektir.
 8. Cildin kırışmasını önlerken yaşlanma belirtilerini geciktirir.
 9. Vücuda kuvvet vererek olası yorgunluğun giderilmesini sağlar.

 

Kavrulmuş Fındığın Faydaları Nelerdir?

 • Kavrulmuş Fındık Kalp Ve Damar Sağlığını Korur: Fındık, Kalp krizi riskini içeriğinde yer alan doymamış yağlar sayesinde azaltır. Vücutta bulunan kötü kolesterol seviyesinin azalmasını aynı zamanda iyi kolesterol seviyesinin artmasını sağlar. Omega 3 bakımından zengin olduğu için damarların sağlıklı çalışmasını bu sayede de kalp sağlığının korunmasına etki eder.
 • Kavrulmuş Fındık Saç Sağlığına İyi Geliyor: Eğer saç renginizden memnun değilseniz fındık yiyerek doğal yollardan saç renginizi değiştirebilirsiniz. Saçlarınıza uyguladığınız kimyasal maddeler saçlarınızı büyük ölçüde yıpratarak dökmektedir. Ancak fındık yiyerek, saç renginizi kahverengine çevirebilir, aynı zamanda saçlarınızın beslenerek dökülmesine engel olabilirsiniz. Aynı zamanda saçlarınıza her akşam üç kapak kadar fındık yağı sürerek sabaha kadar bekletin ve sabah saçlarınızı yıkayın. Kısa bir süre sonra saçlarınızın ne kadar sağlık kazandığını fark edeceksiniz.
 • Kavrulmuş Fındık Yiyerek Kısa Sürede Sağlıklı Bir Şekilde Kilo Verebilirsiniz: Yemeklerden önce içilen suyun kilo vermeye ne kadar etkisinin olduğunu hepimiz biliyoruz.  Aynı şekilde fındıkta, yemekten önce bir avuç tüketildiği takdirde, tokluk hissi vererek yemeğinizi azaltmanızı ve sofradan daha çabuk kalkmanızı sağlar. Eğer kilo vermek istiyorsanız yemek yemeden önce bir avuç kadar fındık tüketebilirsiniz.
 • Fındık Kanserden Korur: Manganez açısından zengin olan fındık kanser türevlerinden vücudu korur. Fındığın E vitamini açısından zengin olması mesane kanserinin önlenmesini sağlarken eğer yakalanma söz konusu ise geçmesine destek veriyor.
 • Kabızlık İçin Fındık Yiyin: Lif açısından zengin olan fındık sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlayarak bağırsakların hareketlenmesine katkı sağlıyor. Lif açısından zengin oluşu kilo vermeyi kolaylaştırıyor.
 • Doğurganlığı Arttırıyor: Eskiden beri bilinen bir bulgudur fındığın doğurganlık seviyesini arttırdığı. Hamilelik döneminde de tüketilmesi tavsiye edilen fındık bu dönemde yaşanan sindirim sorunlarını da önlüyor. Aynı zamanda bayanların regl dönemlerindeki ağrılarına iyi gelen fındıktan günde 1 avuç tüketebilirsiniz.
 • Fındık Kemikleri Güçlendirir: Kalsiyum ve magnezyum içeren fındık kemiklerin gelişimi ve daha sağlıklı olmaları için tüketilmelidir. Özellikle büyümekte olan çocuklara ve hamile bayanlara fındık tüketimi tavsiye edilir.
 • Fındık Bağışıklığı Güçlendirir: Magnezyum, kalsiyum, potasyum ve manganez gibi mineraller barındıran fındık kan akışını düzenleyerek sağlıklı olmasını sağlar. Bu sayede bağışıklık sistemini güçlenir.
 • Fındık Sinirleri Yatıştırır: B vitaminleri sayesinde fındık depresyona karşı etkilidir. İçinde omega – 3 yağ asitleri bulunduran fındık stres, şizofrenlik ve anksiyete rahatsızlıklarında bile etkili sonuçlar gösterir.
 • Fındık Sindirimi Düzenler: Manganez içermesi sayesinde sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını ve korunmasını sağlar. Vücutta bulunan toksik maddeler ve zararlı atıklar bu sayede hızlıca vücuttan uzaklaştırılmış olur.

 

Fındık Ezmesinin Yararları Nelerdir?

 • Fındık Ezmesi Kanda Oluşan Kötü Kolesterolü Önlüyor: Gün içerisinde yenilen iki çorba kaşığı kadar fındık ezmesi kanda oluşabilecek kötü kolesterolün oluşmasına erken bir dönemde engel olmaktadır. Fındık ezmesinin kandaki kolesterolü %26 oranında azalttığı görülmektedir.
 • E vitamini Bakımından Zengindir: Fındık ezmesi yiyerek her gün vücudunuzun alması gereken E vitaminini alabilirsiniz. Bu vitamini fındık ezmesinden alarak, üreme sistemindeki bozuklukları düzene sokabilirsiniz. Aynı zamanda E vitamini kalp ve kas sağlığının düzenli işlemesine yardımcı olduğu için oldukça önemlidir. Eğer kansızlık gibi bir sağlık probleminiz varsa alyuvarları parçalayan fındık ezmesini yanınızdan eksik etmemelisiniz. Bu şekilde kan kanserine duvar örebilirsiniz.
 • Fındık Ezmesi Kemik Sağlığını Güçlendiriyor: Fındık ezmesi çocuklar da ve büyüklerde kemik sağlığının güçlenmesine yardımcı oluyor. Özellikle çocukların diş çıkarma döneminde dişlerinin sağlıklı bir şekilde çıkmasını sağlıyor. Yaşlanma döneminde oluşabilecek kemik erimesine engel olabilecek kalsiyumu içerir. Kan hücrelerini canlandırdığı için önemli bir demir kaynağıdır.
 • Böbrek ve İdrar Torbası İltihabınız Varsa Fındık Ezmesi Tüketin: Fındık ezmesi bazı sebeplerden dolayı oluşabilecek böbrek iltihaplarına iyi geliyor. Aynı zamanda idrar torbanızda iltihaplanma varsa gün içerisinde 3 kaşık fındık ezmesi tüketerek bu durumu en aza indirebilirsiniz. Eğer idrar yolunuzda taş varsa bu taşın meydana getirdiği ağrıyı da fındık ezmesi yardımıyla kesebilirsiniz.

 

Fındığın Zararları

 1. Çok fazla tüketim sonucunda;
 2. Aşırı tüketim sonucunda fındık hızlıca kilo alımına neden olur.
 3. Fındık gün içinde 1 avuçtan fazla tüketildiğinde vücutta ateş basmasına neden olmaktadır.
 4. Egzama gibi cilt rahatsızlıklarına neden olabilir.
 5. Astımı arttırdığı görülmüştür.
 6. Ödem ve ütiker oluşmaması için fazla tüketmemeye özen gösterilmelidir.
 7. Dudaklarda şişmelere sebebiyet verebilir.

 

Kavrulmuş Fındığın Zararları

 • Fındık normal dozda tüketildiği zaman kilo vermeye yardımcı olur. Ancak aşırı tozda tüketilen kavrulmuş fındık, kalorili bir yiyecek olmasından dolayı kilo alımını da hızlandırabilmektedir.
 • Kavrulmuş fındığın zararları arasında fazla tüketildiği takdirde kalpte yağlanma yaparak, kalp krizi ve kalp sıkışması gibi sağlık sorunlarını ortaya çıkarabilmektedir.
 • Eğer olması gerekenden daha fazla fındık tüketirseniz saçlarınızın yıpranmasına ve kısa sürede dökülmesine neden olabilirsiniz.
 • Aşırı tüketilen kavrulmuş fındık, vücut ısısındaki dengeyi değiştirerek bir anda ateşlenmelere yol açabilir.

 

Fındık Ezmesinin Zararları

 1. Fındık ezmesinin zararları arasında yüksek oranda lif içermesi yer alır. Eğer fazla tüketirseniz midenizi gün içerisinde bozabilirsiniz.
 2. Bağırsakları çalıştırıcı etkisi olduğu için aşırı tüketilmesi durumunda ishal problemiyle karşı karşıya gelebilirsiniz.
 3. Cilt üzerindeki yaşlanmayı giderici etkisi vardır ancak aşırı tüketirseniz yüzünüzde yağlanmalarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu da yüzünüzde iz kalmasına neden olabilir.
 4. Aşırı tüketilmesi sonucunda içerisindeki yağ oranında dolayı kilo alımını hızlandırabilirsiniz.

“Fındığın Faydaları” üzerine 3 yorum

 1. Bence funduğu balla (kestane balı) karıştırarak yemek en iyisi. Bunu yap ne lazım sana Viagra.
  Not: Fazla değil. Sabahları iki çorba kaşığı. Benim tavsiyem.

  Yanıtla
 2. Her gün bir avuç fındık sloganlarını çok duymuşuzdur. Sıra geldi faydalarını duymaya. Bu yazıdan öğrendiklerimiz de yeterliydi bence. Elinize sağlık. Zaten herkesin çerez niyetine tükettiği güzel tatlı bir besin.

  Yanıtla
 3. Fındığın bu sene fiyatları oldukça düşmüş diye duydum ee sizde faydalarını bu makalede okudunuz bence fındık almak için bu gün güzel bir gün olabilir 🙂

  Yanıtla

Yorum yapın