Estetik Tedaviler Nelerdir? Estetik Operasyonların Faydaları Nelerdir?

Dış görünüşümüzdeki bazı olumsuzluklar mutluluğumuzun önündeki en büyük engel olabilir. Bu sorunlar nedeniyle kendimize olan güvenimizi kaybedebilir, kendimizle barışık olamadığımız için çevremizle kurduğumuz ilişkilerde de ciddi problemler yaşayabiliriz.

Elbette sadece dış görünüşle mutluluk ve özgüven elde edilmese de, bunun da önemli bir faktör olduğu yadsınamaz. Son yıllarda trend haline gelen estetik operasyonlar, bizleri kolayca arzu ettiğimiz dış görünüşe kavuşturabiliyor. Dış görünüşünüzde ne gibi değişiklikler yaptırabilirsiniz? Estetik tedaviler nelerdir? Estetik tedavi sonrası iyileşme sürecinde sizleri ne gibi sorunlar bekliyor? Sizler için tüm bu soruların cevaplarını https://www.serdaryuce.com/ sayfasını inceleyerek başlıklar halinde derledik.

Estetik Tedaviler

Günümüzde en sık tercih edilen estetik tedaviler:

Yağ Aldırma (Liposuction)

Kilosu normal veya hafif kilosu olan fakat bölgesel yağlanma şikayeti olan kişilerde fazla yağların cerrahi vakumla uzaklaştırılması operasyonudur.

Memede Estetik Operasyonlar

Estetik müdahalelerle memede küçültme, büyütme, dikleştirme veya asimetrik görünümleri düzeltme gibi değişikliklerin yapıldığı operasyonlardır.

Karın Gerdirme

Hamilelik veya aşırı kilo verme sonrası karın bölgesinde oluşan sarkıklık ve gevşeyen bölgelerin düzeltilmesidir. Bu sayede karın bölgesi gergin ve düz bir görünüm kazanır.

Kalça Büyütme Ameliyatı

Kalça bölgelerinde geniş, yüksek bir görünüm ve yuvarlak şekil isteyen kişilere implantasyonlarla yapılan işlemdir.

Estetik Burun Ameliyatı (Rinoplasti)

En çok tercih edilen estetik operasyonların başında gelir. Rinoplasti uygulamalarıyla burun kemeri giderilebilir, burun boyutsal olarak küçültülebilir veya büyütülebilir. Burun ucunda kalkık bir görünüm sağlanabilir, burun delikleri daha küçük hale getirilebilir.

Göz Kapağı ve Çevresi Estetiği

Göz kapaklarındaki torbalanmış yağların, gevşek-buruşuk derinin fazlasının alınması, bu sayede göz çevresindeki kırışıklıkların ortadan kaldırılması işlemdir.

Yüze Ve Dudağa Yağ Enjeksiyonu

Yüzdeki azalan cilt altı yağ dokusu kişilerde yaşlı bir görünüme neden olur. Kaybolan bu yağ dokusunun vücudun başka bir yerinden alınarak tekrar yüz bölgesine enjekte edilmesi cildin desteklenmesini ve daha gergin görünmesini sağlar.

Yüz Gerdirme

Yaşlanma ile birlikte yanaklarda sarkıklık, yüz ve gözaltı çizgilerinde derinleşme, alt çene kenarı ve boyun bölgesindeki deride sarkmalar meydana gelir. Yüz germe operasyonunda kulak önünde yapılan bir kesiyle fazla deri çıkarılarak kırışmış yüz ve boyun kısımları gerdirilir.

Çene – Elmacık Kemiği Ameliyatları

Yüz kemiklerindeki yetersiz veya aşırı kemik gelişimleri nedeniyle oluşan asimetrik görünümler bu operasyon sayesinde giderilebilir. Operasyonda kullanılan yüz kemik protezleri ile kemik deformiteleri desteklenerek daha estetik bir yüz görünümü sağlanır.

Estetik Operasyonlarda İyileşme Süreci Nasıldır?

Estetik operasyonlar sonrasındaki süreç kişiler için oldukça heyecanlı bir bekleyiş sürecidir. birçok hasta iyileşme sürecinin hızlanmasını ve bir an evvel operasyon sonrası elde ettikleri değişiklikleri görmek ve tadını çıkarmak istiyor.

Ancak her cerrahi müdahale sonrası olduğu gibi estetik operasyonlarda da iyileşme süreci biraz zaman almakta ve sabır gerektirmektedir. Ancak, eğer doktorunuzun talimatlarına uyarsanız, iyileşme süreciniz olumlu yönde gelişecektir.

İşte estetik operasyon sonrası iyileşme sürecinde dikkat edilmesi ve bilinmesi gerekenler:

  • Hareket etmek vücudunuzun iyileşmesine yardımcı olur ve ayrıca ağrı problemlerinizi de azaltabilir.

Ameliyattan birkaç hafta sonra bedeninizi zorlayacak fiziksel aktivitelerden kaçınmanız gerekir. Ağır fiziksel egzersizler kanamayı ve inflamasyonu artırabilir.

  • Ağrı, ödem ve morarma gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu belirtiler iyileşme sürecinin bir parçasıdır ve cerrahi müdahaleler sonrasında görülmesi normaldir. İyileşme süreci önemli bir zaman dilimidir ve biraz sabır gerektirir. Operasyon sonrası meydana gelen ödem, morarma gibi durumlar nedeniyle biraz kötü görünebilirsiniz. Ancak endişelenmeyin zamanla bunlar ortadan kalkacaktır. İyileşme süreniz birkaç gün ile birkaç hafta sürebilir.
  • Herhangi bir yüz estetik operasyonu yaptırdıysanız, meydana gelen ödemi en aza indirmek için buz kompresi yapmak önemlidir. Karın germe, liposuction, meme estetiği gibi operasyonlar içinse korse kullanımı gerekebilir.
  • Sigara içen hastalar estetik operasyon öncesinde en az sekiz hafta sigarayı bırakmalıdır. Sigara kullanımı kan dolaşımınızı etkilediği için, iyileşme sürecini önemli ölçüde geciktirir.
  • Estetik operasyon sonrası iyileşme süreci hastadan hastaya ve yapılan işlemlerin türüne göre değişiklik gösterir. İyileşme sürecinde acele etmeyin sabırlı olun, size verilen talimatları uygulamayı ihmal etmeyin.

Yorum yapın