Epsom Tuzunun Kullanım Alanları ve Faydaları

Epsom Tuzu (İngiliz Tuzu) Nedir?

Adını İngiltere’nin Surrey şehrinde bulunan Epsom kasabasındaki bir su kaynağından alan Epsom tuzu aslında tuz değil; içinde magnezyum ve sülfat bulunan doğal bir mineral bileşiğidir. Epsom tuzu sağlıktan güzelliğe, ev eşyalarının ve bahçe bitkilerinin bakımına kadar geniş bir yelpazede kullanım alanı vardır; belki de insanlık tarihi kadar eski bir şifa kaynağıdır.

Magnezyum insan bedenindeki 325 enzimi düzenleyen, iltihap giderici, kas ve sinirleri güçlendirici ve iyileştirici bir mineraldir. Sülfat ise besin emilimine yardım eder ve toksinleri bedenden uzaklaştırır. Epsom tuzu hakkında yapılmış araştırmalarda magnezyum ve sülfatın deri tarafından hemen emildiği ve sadece banyo yaparak kolay ve hızlı bir iyileşme sağlanabildiği kanıtlanmıştır.

Epsom Tuzunun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Ruh, zihin ve bedenin iyileştirilmesinde kullanılan Epsom tuzunun faydaları yüzlerce yıldır bilinmektedir. Epsom tuzu sinir sistemini yatıştırır, deri hastalıklarını iyileştirir, kas ağrılarını giderir, kesikleri onarır, soğuk algınlığında, burun tıkanıklıklarında ve toksinlerin bedenden atılmasında yardımcıdır. Stresin giderilmesinde en etkili ve basit yollardan biridir.

Stres, bedendeki magnezyumu tüketir ve adrenalin seviyelerini yükseltir. Epsom tuzu ılık bir suda tamamen çözünür. Bu suda sadece 10 dakika banyo yaptığınızda deri tarafından hızla emilen Epsom tuzu, bedeninizin magnezyum düzeyini yeniler ve magnezyum depolarınızın tekrar dolmasını sağlar. Magnezyum, , insanın duygu durumunu iyileştiren, sakinlik ve mutluluk hissi yaratan bir kimyasal olan serotonin üretimine yardımcı olur. Araştırmalara göre magnezyum, ATP’nin yani hücrelerin içinde bulunan ve hücreler tarafından üretilen enerji paketleri olan adenozin trifosfat’ın üretilmesine destek olur ve böylece enerji ve dayanıklılığı arttırır. Uzmanlar haftada üç kez yapılan Epsom tuzu banyosunun cilde canlılık kazandırdığını, daha iyi görünmeye, daha enerjik ve daha iyi hissetmeye yardımcı olduğunu söylemektedir. Ayrıca magnezyum iyonları adrenalinin fazla uyarılmasının etkilerini düşürerek rahatlama sağlamaktadır.

Epsom tuzu ağrı ve iltihap giderici olarak da kullanılmaktadır. Özellikle kaslardaki iltihap ağrılarında etkilidir.  Bronşiyal astımın ve migren ağrılarının giderilmesinde faydalıdır. Magnezyum bedendeki elektriğin temel iletkeni olan kalsiyumun kullanılmasında anahtar role sahiptir. İçindeki magnezyum sayesinde bedenin elektrolit dengesini düzenleyen Epsom tuzu, kasları, sinirleri ve enzimleri rahatlatır. Epsom tuzunun içeriğinde bulunan sülfat, hücrelerdeki ağır metalleri bedenden uzaklaştırır, toksinlerin atılmasını sağlar, bedendeki zararlı maddeleri yok eder.

Epsom tuzu, kan akışını düzenleyerek kalp sağlığını korur, kalp krizi ve felç riskini azaltır. Bedendeki magnezyum ve sülfat düzeylerini yükselterek şeker hastalığına karşı koruyucu görev üstlenir. Ağızdan alınarak kullanıldığında kalın bağırsağı temizleyerek kabızlığı giderir. Ancak oral yolla kullanımı doktor tavsiyesi ile yapılmalıdır.

Epsom Tuzunun Sağlık Alanında Kullanımı

Genel sağlık alanında Epsom tuzunun kullanımı için 10 dakika, iki bardak Epsom tuzu eklenen sıcak su doldurulmuş küvette beklenir.

Bedendeki, kaslardaki, ayaklardaki ağrılar için, ayaklar içine 1 bardak Epsom tuzu eklenen ılık suda 10 dakika bekletilir.

Tırnak mantarlarını gidermek için, tırnaklar günde üç defa, bir bardak Epsom tuzu eklenen ılık suda bekletilir.

Burkulma ve yaralanmalarda, iki bardak Epsom tuzu eklenen ılık suda 10 dakika beklenir.

Bedendeki enfeksiyonu gidermek için, bir kaba su doldurularak içine 3 yemek kaşığı Epsom tuzu eklenir. Bu suda ayaklar 30 dakika bekletilir. Suyun sıcaklığı ne kadar yüksek olursa o kadar iyi olur, suyun sıcaklığı ayakların dayanabileceği kadar sıcak olmalıdır.

Deri döküntüleri için, bir yemek kaşığı zeytinyağı ile bir tatlı kaşığı Epsom tuzunu karıştırarak ıslak deri bu karışımla ovulur ve durulanır.

Yorum yapın