Duygusal Dokunuşun Sağlığa Faydaları

Sevdiğimiz insanlara dokunmanın, kucaklaşmanın ve öpmenin, rahat ve güven verici hissetmenin birtakım iyi sonuçları vardır. Bu makalede, bu türden sevgi gösterilerinin ve sağlığınızı nasıl etkilediğini inceleyeceğiz.

Bir arkadaşımıza dokunduğumuzda, kucaklaştığımızda veya öperken, bu jest anlamla yüklenir. Sevgiyi ararız, bir bağlantı kurmaya ya da bir ihtiyacı karşılamaya çalışırız.

Farklı kültürler, hassasiyeti veya saygının gösterilmesi için çeşitli şekillerde dokunuş kullanırlar ve diğer insan dışı primatlar onu bir bağlantı oluşturmak ve sosyal hiyerarşileri oluşturmak için kullanırlar.

Ancak son zamanlarda, bazı uzmanlar Batı toplumlarının bir kriz anını yaşadıklarından endişe duyuyorlar , çünkü fiziksel dokunuş daha sıkı bir şekilde düzenleniyor ve bizler daha az sarılmaya eğilimliyiz.

Elbette, fiziksel dokunuş her zaman hoş karşılanmaz ve her zaman uygun değildir. Yabancılar arasında, bir ihlal eylemi olabilir.

Finlandiyalı araştırmacılar geçtiğimiz yıl yayınlanan bir çalışma makalesinde belirttikleri gibi , dokunuşun olumlu veya olumsuz bir etki üretip üretmediği bağlamında büyük ölçüde bağımlılık yaratıyor.

“Dokunma evrensel olarak olumlu duygulara yol açmaz” diye açıklıyor. Örneğin, “kültürel farklılıkların dokunma, kişilerarası mesafenin tercih edilen bir ihlali olarak yorumlanmasına yol açabileceğini” belirtiyorlar.

Aynı zamanda, araştırmalar , dokunuşların duyguları iletmek ve ilişkileri sürdürmek için (hem romantik hem de başka türlü) insanlar için önemli olduğunu da keşfetmiştir.

Dokunmanın Önemi

Dokunmak, beynimizin belirli alanlarını harekete geçirir, böylece düşünce süreçlerimizi, tepkileri ve hatta fizyolojik tepkileri etkiler.

Örneğin, bir çalışma beyin taramalarının duygusal ve sosyal davranışların yanı sıra öğrenme ve karar verme ile ilişkili bir beyin bölgesi olan orbitofrontal korteksi harekete geçirdiğini ortaya koymaktadır.

Bazı deneyler romantik bir öpücüğün, özellikle de kadınlar için önemli bir araç olduğunu ileri sürmüşlerdir, çünkü bir eşin seçilmesi söz konusu olduğunda, bir kişinin tükürüğündeki kişiselleştirilmiş kimyasal izlerle beyine fizyolojik uyumlulukları hakkında önemli bilgiler aktarır.

Dokunma, destek ve empati önerisini iletebildiğinden sıkıntı içindeki bir kişi için güven verici ve sakinleştirici olabilir.

Geçen yıl bulguları Dil ve Sosyal Etkileşim Araştırması dergisinde yayınlanmış olan İsveç’ten yapılan bir araştırma, çocukları üzüntü içinde kucaklamanın ve okşamalarının kendileri için yatıştırıcı bir etkiye sahip olduğunu bulmuştur. Bu çalışmanın yazarları etkileşimin yetişkinin hisleri yatıştırıcı temas sunacak şekilde hazır olduklarını, ardından çocuğun bu davetin kabulünü ve ona olumlu yanıt vermesini içerdiğini açıklar.

Bu senaryoda yer alan etkileşim ve koordinasyon, çocuğun zor durumdaki güvenlik ve güven duygusunu yeniden kazanmasını sağlar. Bunun bir sonucu olarak, danışmanlık sırasında dokunma kullanımını çevreleyen birçok tartışma da vardır; temel olarak potansiyel faydaların etik tehlikelere üstünlük verip vermediği sorulmaktadır.

Bilim adamları tanıdıklarımıza dokunmamız terapisel potansiyele sahip olduğunu ve onlar kötü hissettikleri zaman omuzlarında güven verici bir elin olduğunu hissetmenin yararlı olabileceğini öne sürdüler.

Psikolojik Faydaları

Aslında, tam olarak sevdiğimiz insanlara, konfor ve şefkatin nöral bir modelini tetikledikleri için sarılıyoruz.

Bir çalışma, partnerlerine destek sembolü olarak fiziksel dokunuş sunan kadınların ödül sisteminde yer alan beyin alanı olan ventral striatumda daha yüksek aktivite gösterdiğini ortaya koydu.

Bu nedenle, acı çeken bir insana güven verici bir kucak sunmak hem alıcıya hem de vericiye fayda sağlayabilir; etkileşimde yer alan her iki kişi de daha olumlu duygular yaşar ve birbirlerine daha güçlü bir şekilde bağlanır.

Sağlığa Faydaları

Duygusal dokunuşun faydaları, fiziksel sağlığın yanı sıra zihinsel sağlık ve sosyal ilişkiler söz konusu olduğunda da varlığını hissettirirler.

Psikoloji Bilim Dergisinde 2014 yılında yayınlanan bir çalışma , paylaşılan kucaklamaların sağladığı stres önleyici olmasının aslında solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruyucu bir etkiye sahip olduğunu öne sürdü .

Ayrıca, hasta olan kişiler arasında, duygusal dokunuşlar şeklinde duygusal destek alan kişiler daha az şiddetli enfeksiyon belirtileri gösterdiler.

Diğer çalışmalar, sık sık kucaklaşan romantik çiftlerde, kadınların daha düşük kan basıncı ve kalp hızlarına sahip olma eğiliminde olduklarını göstermektedir. Bu da, bu tür bir temasın sadece metaforik olarak değil, kelimenin tam anlamıyla kalbe faydalı olabileceğini düşündürmektedir.

Araştırmalar, romantik öpücüklerin bağışıklık sistemini güçlendirmeye de yardımcı olduğunu gösterdi. Bilim adamları, öpüştüğümüzde, “10 saniyelik samimi öpücük başına 80 milyon bakteri ” aktarıyoruz .

Bu iğrenç gelebilir, ancak yararlıdır; Bu mikrobiyal değişim adeta bir aşı gibi davranır, bağışıklık sistemini potansiyel yeni bakteriyel tehditlerle tanıştırır ve daha çeşitli patojenlere karşı etkinliğini güçlendirir.

Dokunmanın Ağrı Kesici Özelliği

Son olarak, dokunma fiziksel ağrıyı hafifletirken çok etkilidir. Masaj terapileri gelen, ağrıları her türlü yatıştırıcı harika bir yol olabilir, örneğin baş ağrıları için oldukça faydalıdır.

Bununla birlikte, dokunmanın rahatlatıcı faydalarını deneyimlemek için mutlaka bir masaj salonuna gitmeniz gerekmez. Eşinizle el ele tutuşmak yeterli olacaktır.

Dokunmanın beyinlerimiz ve bedenlerimiz üzerinde hayal edebileceğimizden çok daha güçlü bir etkiye sahip olduğu görülüyor, bu yüzden bir kucaklama kadar basit bir şeyin kendimizin ve diğerlerinin dünya algısını nasıl değiştirebileceğinin tamamen farkında olmak önemlidir.

Kaynak: https://www.medicalnewstoday.com/articles/323143.php

Yorum yapın