Dondurma Kilo Aldırır mı ?

Dondurma Kilo Aldırır mı ?

Yaz aylarında çok sevdiğimiz ve sık sık tüketmek istediğimiz dondurmadan bahsetmek istiyorum. Dondurma gerçekten masum mudur kilo aldırır mı yada kilo verme programlarında tüketilebilir mi bütün bu soruların cevaplarını size vermek istiyorum.

Evet dondurma oldukça masum bir tatlıdır diğer tatlılara görede gerçekten kalori içeriği çok daha düşüktür.

Örneğin: Baklavaya göre 1/3 daha az enerji içermektedir ki bu gerçekten az bir miktar. Diğer bir örnekle 2 top dondurma yediğimizde ortalama 150 kalori kadar enerji almaktayız. Bu durum 2 dilim baklava yediğimizde ise ortalama 500 kalori bize enerji vermekte yani yine oranladığımızda 3’de 1 daha az enerji almış oluyoruz ve dondurma çok daha besleyici içerisindeki kalsiyum çok yüksek, protein kalitesi çok yüksek, fosfor var magnezyum var ve pek çok vitaminler ve mineraller dondurmada bulunmakta bu yüzden biz dondurma tüketirken sadece şeker ve enerji almıyoruz içerisinde pek çok vitamin, mineral ve proteinde aldığımız için sütten dolayı aslında oldukça besleyici bir ara öğünü tüketmiş oluruz.

Bu yüzden dondurmadan çok korkmaya gerek yok tabi ki miktarına çok dikkat etmek lazım. Çünkü yinede şekerli ve tatlı bir besin olduğu için ortalama 2 top dondurmayı geçmezseniz çok iyi olur diyebilirim.

Eğer zayıflamak için diyetteyseniz enerji miktarınız daha kısıtlanmışsa 1 top dondurma belki olabilir veya erkeklerde daha çok enerji alması gereken kişilerde bu 3 topa çıkabilir bu durum kişiden kişiye değişmekte ama ortalama 2 top tüketilebilir şeklinde düşünebiliriz.

Dondurma aslında sadece yaz aylarında değil her mevsim çok rahatlıkla tüketilebilir keyifli bir tatlı türüdür. Özellikle gün içerisinde aldığımız a vitamine ve b vitamine destek olduğu için yine bize vitamin açısından destek sağlamakta ve tatlı krizimize çok güzel bir çözüm olmaktadır kısaca özetlemek gerekirse 7den 70e her yaş gurubu dondurmayı keyifle ve güvenle tüketebilir tabi ki miktarına dikkat ederek.

“Dondurma Kilo Aldırır mı ?” üzerine 2 yorum

  1. Bence de pek aldırmaz hem verdiği enerjiyi kullanmamız gerekir ve bunu yürüyüş spor vs. gibi durumlarla kullanırız,en azından yaz aylarında yoğun olarak tüketilmesinde bende bi sakınca görmüyorum.

    Yanıtla
  2. Keyfine yediğimiz şu yaz aylarının vazgeçilmez dondurmanın bile hem enerji bakımından hemde diğer faydaları bakımından oldukça zengin ve a ve b vitaminine destek oluyor

    Yanıtla

Yorum yapın