Deniz kestanesinin faydaları

Çoğu zaman sert ve sivri dikenleri nedeniyle tatile giden kişilerin en çok korktuğu deniz canlılarından birisi olan deniz kestanesi, ülkemizde henüz çok yaygın olmasa bile son yıllarda tüm dünya üzerinde büyük rağbet görmektedir. Avrupa ve Uzak Doğu ülkelerinde sık sık faydalanılan bu ilginç canlı, en çok da afrodizyak özellikleri ile bilinir.

Deniz Kestanesi Nedir?

Dünya üzerinde farklı birçok denizde yaşayabilen ve derisi dikenliler ailesine ait olan deniz kestanesi, sert bir kabuğa ve güçlü dikenlere sahip omurgasız bir canlıdır. Omurgasız olmasına rağmen hem sinir sistemi hem de kan damarları bulunan deniz canlısı, bu özelliği nedeni ile oldukça ilginç bir tür olarak nitelendirilir. Kendi embriyo sistemi ile üreyebilen deniz kestanesi ayrıca çeşitli bölgelerinde meydana gelen dış ve iç hasarları da yine kendi kendine iyileştirebilme yeteneğine sahiptir.

Deniz Kestanesinin Faydaları Nelerdir?

Deniz kestanesinin iç kısmında yer alan turuncu bölgenin tedavi edici özelliği olduğu bilinir ve bu kısımdan tıp alanında farklı birçok alanda yararlanılmaktadır. Örneğin; Çin’de yaşayan pek çok kişi deniz kestanesinin turuncu kısmını alarak pirinç ile karıştırır ve bu karışımı açık yaralarının üzerine sürerek iyileştirici özelliğinden faydalanır. Bu karışım ayrıca kaşıntı giderici bir niteliğe de sahiptir. Deniz kestanesinin faydaları arasında gösterilebilecek bir diğer konu da afrodizyak etkisidir. Japonya’da bugün deniz kestanesinin turuncu kısmını kurutup ezerek doğrudan yiyecek olarak tüketen birçok kişi olduğu bilinmektedir.

Deniz kestanesinin faydaları yalnızca bunlarla sınırlı değildir. Bu olağanüstü canlı, Sicilya’da turuncu kısmının zeytinyağı ile karıştırılmasının ardından yüzde meydana gelen kırışıklıklara karşı ve cildi nemlendirmede kullanılır.

Deniz Kestanesi Nasıl Temin Edilir?

Deniz kestanesi ülkemizde denizlerden çıkarılarak bazı balık hallerinde iyileştirici etkilerinden faydalanmak isteyenler için özel olarak satışa sunulur. Deniz kestanesinin faydalı olan turuncu kısmı halk arasında mercan olarak da isimlendirilmektedir ve bu kısım oldukça değerli olduğundan ötürü yüksek fiyatlar üzerinden alıcılarına sunulmaktadır. Bu nedenle deniz kestanesinin faydalarından yararlanmak isteyenlerin bu canlıyı deniz mahsulleri satan yerlerden almayı düşünmeleri halinde ciddi ücretler ödemeleri gerekebileceğini de bilmeleri gerekir.

Yorum yapın