Civanperçemi Çayı Faydaları

Civanperçemi Çayının Faydaları Nelerdir?

Civanperçemi çayı faydalarından bahsetmeden önce pek çok kişi tarafından halen tam olarak bilinmeyen bu bitki ile ilgili biraz daha bilgilendirme yapabilmek mümkündür. Kuzey yarımkürenin en ılıman bölgelerinde yetişen ve papatya ailesinin bir üyesi olan civanperçemi, Haziran ayından başlayarak Kasım ayına kadar pembe, beyaz ve kırmızı arasındaki renklere çalan çiçekler açar. Ortalama 1 metreye kadar büyüyebilen boyu ile bilinen bu bitkinin bilimsel adının ise AchilleaMillefolium olduğu söylenebilir.

Asteraceae grubuna ait olan civanperçemi sıcak ve güneşli ortamları sever ve dağ yamaçlarının yanı sıra çayır ve yol kenarlarında da yetişebilir. Uygun bir ortam bulması halinde hızla büyüyen ve yayılan civanperçeminin çay olarak tüketilmesi durumunda sağlık için yararları ise aşağıdaki gibidir:

Terlemeyi Arttırır: Civanperçemi çayı içen kişiler daha hızlı terleyebilirler. Bu sayede ateş ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olan mikropların terleme yoluyla vücuttan atılmaları da çok daha kolay bir hale gelebilir.

İştahı Arttırır: Civanperçemi çayı iştah arttırıcı özelliği ile bilinir. Bu çayın düzenli olarak tüketimi kilo alma sorunu yaşayan ve iştahsız hisseden kişilerin daha rahat yemek yemelerini sağlayabilir.

Mide Kramplarını Giderir: Civanperçemi çayı midede meydana gelen kasılmaları geçirir. Mide bulantısı gibi sorunların da civanperçemi çayı ile en aza indirilmesi sağlanabilir.

Gastriti Hafifletir: Civanperçemi çayı gastrit problemlerinde destekleyici tedavi yöntemi olarak kullanılabilir. Mide ekşimesi sorunlarında her gün tüketilebilecek olan civanperçemi çayının bu rahatsızlık üzerinde olumlu etkileri olduğu bilinir.

Karaciğere İyi Gelir: Civanperçemi çayı karaciğer rahatsızlıklarını gidermede de tercih edilir. Karaciğer yağlanması gibi problemlerde civanperçeminin güçlü etkilerinden yararlanılabilir.

İltihap Giderir: Civanperçemi çayı vücutta meydana gelen çeşitli iltihaplanmaları iyileştirir. Bu sayede hastalar dokularına yerleşen iltihaplardan normalde olduğundan çok daha kısa bir sürede kurtulabilir.

Adet Ağrılarını Giderir: Civanperçemi çayı şiddetli adet sancıları için birebirdir ve aynı zamanda bu bitkinin adet söktürücü özelliği vardır. Adet dönemi başlamadan içilebilecek olan civanperçemi çayının daha ağrısız bir adet dönemi için oldukça faydalı olduğu söylenebilir.

İdrar Söktürücüdür: Civanperçemi çayı idrar söktürücü olarak kullanılabilir. İdrar yolu enfeksiyonlarının giderilmesi için her sabah aç karnına içilebilecek olan civanperçemi ile kısa sürede hastalarda iyileşme gözlemlenebilir.

Sakinleştiricidir: Civanperçemi çayı sakinleştiricidir. Sinirlerin gevşemesine olanak veren civanperçeminin güçlü etkileri ile huzursuzluk, sinir ve stres gibi problemlerin önüne geçilebilir.

Uykusuzluğu Giderir: Civanperçemi çayı uykusuzluk sorunu yaşayan kişiler için iyi bir destekleyici terapi yöntemi olabilir. Akşamları yatmadan önce içilebilecek 1 fincan civanperçemi çayı ile kişiler daha rahat bir uyku süreci geçirebilir.

Sindirimi Hızlandırır: Civanperçemi çayı sindirim sistemini hızlandırır ve kabızlık sorunu gibi problemlerde kesin çözüm sağlar. Bağırsak çalıştırıcı olarak da bilinen civanperçemi ile tuvalete çıkma konusunda sıkıntı yaşayan kişilerin boşaltım sistemleri düzene girebilir.

Baş Dönmesini Giderir: Civanperçemi çayı baş dönmesi problemlerini kısa sürede gidebilir. Özellikle aniden meydana gelen baş dönmeleri için düzenli olarak tüketilebilecek civanperçemi ile vücuttaki kan akışı düzene sokulabilir ve böylece baş dönmesi sorununun önüne geçilebilir.

Göz Hastalıklarına İyi Gelir: Civanperçemi çayını çeşitli göz hastalıklarında yardımcı bir tedavi yöntemi olarak kullanabilmek mümkündür. Birçok göz hastalığına iyi gelen bu bitki ayrıca göz tansiyonunu düşürmede de oldukça etkilidir.

Burun Kanamasını Geçirir: Civanperçemi çayı sıcak havalar ya da farklı nedenlerle sık sık burun kanaması yaşayan kişilere tavsiye edilir. Sabah saatlerinde içilebilecek olan civanperçemi çayı ile kişilerin burun kanaması gibi sorunlarla karşılaşmaları önlenebilir.

Migren Krizini Durdurur: Civanperçemi çayı doğru miktarlarda ve düzenli şekilde tüketilirse migren problemleri ile mücadele eden kişilerde kalıcı bir tedavi olarak uygulanabilir.

Vücudun Direncini Arttırır: Civanperçemi çayı vücudun genel direncini arttırarak birçok hastalığa karşı çok daha güçlü hale gelmesine olanak verebilir. Özellikle soğuk kış aylarında civanperçemi çayı içmenin grip, soğuk algınlığı ve benzeri pek çok hastalıkta koruyucu ve iyileştirici etki gösterdiği söylenebilir.

Balgam Söktürür: Civanperçemi çayı balgam söktürücü özelliğe sahiptir. Bu sayede boğaz bölgesini oldukça rahatsız edebilen balgam sorunlarının kısa sürede giderilmesi sağlanabilir. Civanperçeminin balgam söktürücü özelliğinden tam anlamıyla yararlanabilmek için geceleri yatmadan önce 1 fincan civanperçemi içilmesi yeterli olabilmektedir.

Depresyona Karşı Etkilidir: Civanperçemi çayı depresyon problemi ile mücadele eden kişilere iyi bir destekçi olabilir. Doğal bir anti depresan olarak da tanımlanabilecek civanperçemi çayı ile kişilerin kendilerini çok daha iyi hissetmeleri sağlanabilir.

Yüksek Tansiyonu Düşürür: Civanperçemi yüksek tansiyon sorunu yaşayanlarda hızlı ve etkili çözümler sağlayabilir. Tansiyonun yükseldiği durumlarda tüketilebilecek olan civanperçemi çayı ile kişilerin tansiyon değerlerini olmaları gereken seviyelere çekebilecekleri söylenebilir.

Yaraları İyileştirir: Civanperçemi çayını ağız yolu iletüketmek yerine bir pamuk yardımı ile deri üzerinde meydana gelen doku zedelenmelerine uygulamak bu muhteşem bitkinin kısa sürede iyileştirici etkilerini göstermesine imkân verebilir. Kanama durdurucu etkisi bulunan civanperçemi bu nedenle deri üzerindeki açık yaralara da uygulanabilir.

Hazımsızlığı Giderir: Civanperçemi çayı yemeklerden sonra meydana gelen ve pek çok kişi için büyük bir problem teşkil eden hazımsızlık problemlerinde iyileştirici etkileri ile bilinir. Bu nedenle hazımsızlık çeken kişilerin her yemekten sonra 1 çay fincanı civanperçemi çayı tüketmeleri tavsiye edilebilir.

Civanperçemi Çayı Nasıl Hazırlanır?

Taze şekilde kullanılabilecek olan civanperçemi aynı zamanda kurutularak, kabuğu ile ya da tohum halinde hazırlanabilir. Civanperçemini taze olarak kullanmak isteyenlerin bir bardak su içerisine çeyrek bardak civanperçemi atmaları gerekirken kuru civanperçemi kullanımında bir bardak su için 2 çay kaşığı civanperçemi yeterli olabilmektedir.

Civanperçemini tohum veya kabuk şeklinde tüketmek isteyenlerin de yine 2 çay kaşığı ölçüsünü 1 bardağa denk gelecek şekilde kullanabilecekleri söylenebilirken tüm ölçülerde geçen bardağın 1 su bardağı hacminde olması da ayrıca tavsiye edilir. Civanperçemi çayı kürü için çayın 5 dakika beklenmesi tüketime hazır hale gelebilmesi için yeterlidir.

Civanperçemi Çayının Yan Etkileri Nelerdir?

Aster ailesinden olan herhangi bir bitkiye yani papatya, krizantem ya da yakubotu gibi bitki türlerine karşı alerjisi olan kişilere civanperçemi çayı tüketmemeleri önerilir. Zira bu tür bitkilere alerjisi olan kişilerin civanperçemine karşı alerjik reaksiyon göstermeleri de kuvvetle muhtemeldir.

Güneş ışınlarına karşı cildi çok daha duyarlı bir hale getirebilen civanperçemi çayı bu nedenle derisi hassas olan kişiler tarafından dikkatli tüketilmelidir. Yaz aylarında ise derisi çabuk yanan kişilere civanperçemi tüketimi tavsiye edilmemektedir.

Hamilelik dönemini geçiren bayanlarda çok nadir de olsa düşüğe neden olabilen civanperçemi, bu nedenle hamilelik döneminde tüketilmemesi gereken bitkiler arasındadır. Son olarak civanperçemi çayı faydalarını bilen ve bu nedenle söz konusu çayı tüketmek isteyen emziren annelere de emzirme dönemi bitmeden civanperçemi tüketimine başlamamaları gerektiği ek olarak belirtilebilir.

Yorum yapın