Çakşır Otunun Faydaları

Çakşır Otu Faydaları

Çakşır otu Anadolu halkının yıllarca bildiği oldukça köklü bir geçmişe sahip bir bitki türüdür. Latince ismi Ferula olan bu bitkinin halk arasında ki kullanımı oldukça geniştir. Bazı aktif hammadde içeriği sayesinde birçok ilacın hammaddesi olarak da kullanılmaktadır. Bitkinin insanlar için kullanılmasının yanı sıra hayvanlar için de çok önemli bir besin kaynağıdır.

 

Çakşır Otu

Çok uzun yıllar varlığını sürdüren bir çeşit otsu bitkidir. Bitki ilk yıllarda tohum vermemektedir, daha sonra ki yıllarda tohum vermeye başlamaktadır. Bitkinin çok fazla tüketilmesi durumunda faydadan çok zarar sağlar. Bitkinin erkek ve dişisi olmadığı halde tohumlarının yetiştiği dönemde halk tarafından bu bitki erkek çaksır olarak isimlendirilir.

 

Çakşır Otunun Türleri

 • Helizdağlı: Helizdağlının tohumları çakşır bitkisinin diğer türlerine göre oldukça büyüktür. Bu tür genellikle Hakkari de yetişmektedir. Diğer türlerinden ayrılmasının en büyük özelliği büyük tohumları ve yapraklarından akan süt benzeri bir sıvıdır. Bu sıvı kesinlikle içilmemelidir çünkü zararlıdır. Haricen kullanımında hayvanların ayaklarında ki yaraların iyileşmesini sağlar. Hayvanların bu bitkiyi tüketmesi idrarlarının kırmızı bir renk almasına neden olmaktadır.
 • Kerkul: Kerkul’u diğer çeşitlerinden ayıran sarı çiçeği ve küçük tohumlara sahip olmasıdır. Tadı ise diğer türleri gibi acı bir aromaya sahip değildir. İçerisinden sarı süt benzeri bir sıvının akması da bir başka özelliğidir.

 

Çakşır Otunun Faydaları Nelerdir?

 • İçerisinde bulunan güçlü afyodizyak etkisi ile bu bitki cinsel gücü arttırmaktadır. Cinsel sıkıntı yaşayanlar için düzenli tüketilmesi gerekmektedir.
 • Sperm sayısının düşüklüğü ve kalitesizliği nedeniyle çocuk sahibi olamayanların kullanması gereken bir bitkidir. Çakşır otu, sperm sayılarını ve hareketliliğini artırarak yumurtanın döllenme şansını arttırmaktadır.
 • Kas gevşetici olarak da kullanılan Çakşır otu kas ağrılarını azaltarak, kas problemi yaşayanlar için kullanılmasında yarar vardır.
 • Çakşır otu sinir sistemini iyileştirme özelliğine sahiptir.
 • Çakşır otu bunalım yaşayanlar, sinir ve stres sahibi insanlarda yatıştırıcı ve sakinleştirici özelliğe sahip bir bitkidir.
 • Sindirim sisteminde problem yaşayanlar içinde oldukça faydalıdır. Kabızlık sorununu sık sık yaşayan kişiler Çakşır otunu belli aralıklarla kullanmalıdırlar bu durumda sindirim sistemini rahatlatmaya yardımcı olmaktadır.
 • Astım ve bronşit gibi hastalıkların oluşumunu engeller ve bu tür hastalıkların oluşmaması için bağışıklık kazandırır.
 • Halsizlik ve bitkinlik yaşayan kişilerinde kullanması gereken bir çeşit bitkidir, çünkü kuvvet ve zindelik vererek halsizliği ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
 • Bazı rivayetlere göre de Çakşır otu kullananların ikiz çocuk sahibi olma şansı yükselmektedir fakat bu durum hiçbir bilimsel açıklamaya dayanmamaktadır tamamen halk arasında dolaşan bir söylentiden ibarettir.
 • Çakşır otu, kan dolaşımını arttırarak dolaşım sistemi hastalıklarını önlemektedir.

 

Çakşır Otu Nasıl Kullanılır? 

Hastalıkta belli şekillerde kullanılmaktadır. Kullanım alanları çok geniş olamamakla birlikte hazırlanış usulleri şunlardır;

 • Çakşır otu günde bir defa kullanılmak üzere, Çakşır otu tozu bal ile karıştırılarak macun haline getirilerek tüketilebilir.
 • Çakşır otu bazı durumlarda demlenerek içilir. Demlemek için bir su bardağı su için 1 tatlı kaşığı Çakşır otu köküyle birlikte kaynatılarak içilebilir.

 

Çakşır Otunun Zararları

Çakşır otunun bilinen çok fazla yan etkisi ve zararı olmamakla birlikte bazı zararları mevcuttur. Bunlar;

 • Yanlış miktarda Çakşır otu kullanılması, asabiyete sebep olmaktadır.
 • Çaksır otunun çok fazla kullanılması nedeniyle depresyon belirtileri görülmeye başlanır.

 

“Çakşır Otunun Faydaları” üzerine 2 yorum

 1. çakşır otunun faydaları malum gerçekten de işe yarıyorsa denemek lazım bence her erkeğin bilmesi gerekn b,ir bitki. eee yağları da haliyle aynı işi yapıyordur

  Yanıtla
 2. 22 yaşındayım ve şu derslerden dolayı bunalmış durumdayım bunun için ot mot birşeyler bakıyorrdum ki Çakşır otunu gördüm faydalarını baya beğendim tam benlik diyebilirim,teşekkürler.

  Yanıtla

Yorum yapın