Buğday Yağının Faydaları

Yoğun tempolu hayatımızda genellikle birden fazla sorunumuza iyi gelecek çözümler ararız. Buğday tohumlarından soğuk presleme yöntemiyle elde edilen buğday yağı tam da bu aradığımız çözümlerden biridir.

Buğday Yağı Nedir?

Buğday tohumu yağı olarak da bilinen buğday yağı, buğdayın vitamin ve mineraller açısından en zengin kısmı olan çekirdeklerinden elde edilir. İçerdiği başlıca bileşenler, linoleik asit (Omega 6), oleik asit, palmitik asit, linolenik asit (Omega 3)’dir. Aynı zamanda E vitamini, B6 vitamini ve folik asit deposudur. Bunun yanında yüksek oranda magnezyum, potasyum ve fosfor içerir. Besinlerinize ekleyerek veya yemeklerinizi buğday yağı ile pişirerek gıdaların besin değerlerini arttırabilir, böylece normalden çok daha sağlıklı beslenebilirsiniz.

İnsanların yetiştirdiği en eski bitkilerden biri olan buğdayın yaklaşık olarak 10,000 yıllık bir geçmişi vardır. Buğdayın en eski kalıntıları Türkiye ve Suriye’de bulunmuştur. Geleneksel Çin tıbbında buğday tohumları ve yağı bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde kullanılmıştır. Hindistan’da ise kabızlık ve gaz problemlerinin giderilmesinde, yaraların ve kırışıklıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Buğday tohumu günümüzde özellikle kanser hastalarının bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde kullanılır. Yetersiz beslenme sorununu tedavi eder, vücudu güçlendirir, enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı vücudun direncini arttırır.

Buğday yağı, diğer sebzelerle ve tahıllarla kıyaslandığında yüksek bir besin değerine sahiptir. Buğdaydaki besinlerin neredeyse yüzde 25’ini içeren buğday yağının insan sağlığına birçok faydası vardır.

Buğday Yağının Faydaları

1) Yaşlanmayı önler.

Buğday tohumu kanser ve kalp hastalıkları gibi birçok hastalığı önleyen güçlü bir antioksidandır ve yaşlanma karşıtı özelliklere sahiptir. Ciltteki ince çizgilerin ve kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olur, erken yaşlanma belirtilerini giderir. Cilt hücrelerini ve saçları hasar görmekten korur.

2) Kolesterolü düşürür.

Buğday yağı kötü kolesterol seviyelerini düşürür, kan dolaşımını arttırır, böylece kalp sağlığını korur. Aynı zamanda artan kan dolaşımı, cilt ve saç hücrelerini canlandırır.

3) Dokuları onarır.

Buğday tohumu yağı, doku hasarının giderilmesine ve dokuların gelişimine yardımcı olan B vitamini kompleksi içerir. B vitamini aynı zamanda vitamin ve minerallerin hücrelere taşınmasını sağlayarak vücuttaki yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar.

4) Enerji verir.

Buğday yağı, oktakozanol olarak bilinen kaslardaki enerjiyi yükselten bir bileşen içerir. Bu bileşen egzersiz sırasında vücuttaki enerjiyi arttırır ve daha enerjik hissetmenizi sağlar. Bu nedenle buğday tohumu yağı özellikle sporculara önerilen yağlardan biridir.

5) Sinir sistemini güçlendirir.

Yüksek oranda Omega 3 yağ asitleri içeren buğday yağı, sinir sistemini güçlendirir. Vitamin B kompleksi içerdiği için daha enerjik hale gelmenizi sağlar ve stresi büyük ölçüde azaltır.

6) Doğum hasarlarını önler.

Kadınlarda düşük yapmayı, erkeklerde iktidarsızlığı önleyen bu yağ, hasarlı doğum riskini en aza indirir. Kırmızı kan hücrelerinin sağlıklı büyümelerini sağlayan buğday yağı hamile kadınların kullanması gereken bir besin takviyesidir.

7) Cilt problemlerini giderir.

Buğday tohumu yağı, yüksek oranda E vitamini içerir ve egzama, sedef, akne gibi birçok cilt probleminin oluşmasını önler. Sorunlu ciltler için sürülerek kullanılan bu yağ cildi yatıştırıp onararak daha sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlar.

8) Kilo vermeye yardımcı olur.

Buğday yağının yağları yakma özelliği vardır. Düzenli olarak kullanıldığında vücutta biriken yağların yakılmasına yardımcı olur. Kilo vermek isteyenler, besinlerine ekleyerek veya yemeklerini buğday yağıyla pişirerek daha hızlı kilo verebilirler.

9) Kan şekerini dengeler.

Buğday yağı, magnezyum açısından oldukça zengindir. Bu sayede kandaki şeker oranını dengelediği için özellikle şeker hastalarına faydalıdır. Şeker seviyelerini kontrol altında tutar ve böylece şeker hastalığını büyük ölçüde kontrol altına alır.

10) Vücudun genel sağlığını korur.

Buğday tohumu yağı düzenli olarak tüketildiğinde vücudun metabolizmasını güçlendirerek hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Birçok hastalığın belirtilerini hafifleten bu yağ, stresi azaltır, vücuda enerji verir. Genel olarak beden sağlığını güçlendirmek için her gün birkaç damla salatalara veya yemeklere eklenerek tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

11) Romatizma ağrılarını giderir.

Ödem, artrit ve romatizmanın doğal ilacıdır. Kas ağrılarını ve eklem iltihaplarını giderir. Kaslardaki sertliği yumuşatır. Dolaşımı arttırarak vücuttaki ödemin ve toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

12) Cildi yumuşatır.

Buğday tohumu yağı, cildi besleyen 23 adet temel bileşen içerir. Buğday tohumu yağındaki vitaminler, mineraller ve yağ asitleri cildi besleyerek nemlendirir. Özellikle kuru ve çatlamış cilt problemlerinin tedavisine yardımcı olur.

Yorum yapın