Brokolinin Faydaları

1900’lü yıllarda İtalya sayesinde yayılan ve hemen hemen her ülkede tüketilen brokoli, lahana ailesinden sayılan bir sebze türüdür. İçerdiği vitamin ve mineraller, suyunun bile etkili olması gibi daha pek çok özelliği brokolinin insan sağlığı için ne kadar faydalı olduğunu kanıtlar.

Brokolinin Faydaları

Vitamin Eksikliğine Olan Faydası: Brokoli içerisinde B1, A, E ve C vitaminleri bol miktarda yer alır. Bu nedenle de B grubu ve C vitamini eksikliği için çok fayda sağlar.

Cilt Sağlığı Açısından Faydası: Brokoli içerdiği A ve E vitamini sayesinde cildin gençleşmesine ve sıkılaşmasına büyük katkı sağlar. Aynı zamanda cilt sorunlarının iyileştirilmesinde, enfeksiyon ve iltihapların geçmesinde de büyük bir etki gösterir. Cildin temiz kalması ve toksinlerinden arınabilmesi için de brokoli tüketimi önerilir. Özellikle E vitamini ile, cilt hücrelerinin yenilenmesi gerçekleşecektir.

Kansere Karşı Faydası: Vücut direncini arttırması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve cildi güneşin zararlı ışınlarına karşı koruması ile brokoli başta cilt kanseri olmak üzere, birçok kansere karşı korumacı bir etki gösterir. Kanserle mücadele araştırmalarında brokolinin riski azalttığı ve kanser hücrelerini yendiği kanıtlanmıştır. Brokolinin içerisinde havuçtan bile yüksek oranda karoten maddesi vardır ve karoten kanser ilaçlarında kullanılan en etkili ürün olarak bilinir.

Saç Sağlığı İçin Faydası: Saç derisini güçlendirmek, saç tellerini daha parlak hale getirmek ve saç dökülmelerinin kesilmesi için brokolinin etkisinden faydalanmak mümkündür. İçerisinde yer alan vitaminler ile birlikte, kükürt, demir, çinko ve silis gibi maddeler de saçı güçlendirmek için yeterli mucizelerdir.

Kalp Sağlığı İçin Faydası: Kalp ve damar yollarının rahatlatılması için brokoli tüketimi uzmanlar tarafından önerilir. Kalbin toksinlere karşı korunması anlamında brokoli bir kalkan görevi görecektir.

Sinir Sistemine Olan Faydası: Brokoli, içermiş olduğu potasyum maddesi sayesinde sinir hücrelerinin güçlenmesi ve yıpranmalara karşı korunması için çok faydalı gelecektir.

Göz Sağlığı İçin Faydası: İçermiş olduğu A vitamini ile göz sağlığını koruyan brokoli, özellikle çocuklara erken yaşta yedirilmesi gereken sebzelerin başında gelir. Göz bozulmalarını engeller, retinanın güçlenmesini sağlar.

Kemikler İçin Faydası: Kemiklerin güçlenmesi ve hastalıklardan korunması için brokoli şifa etkisi gösterir. Yetişkinler için de bol bol tüketilmesi önerilir.

Anemi İçin Faydası: Brokoli içerisinde demir maddesi bol miktarda bulunur. Bu nedenle anemi ve kansızlık gibi sorunlar için brokoli tüketimi önerilir.

Brokolinin Faydaları Kısaca

  • Kalp sağlığını korur.
  • Cildi gençleştirir.
  • Göz sağlığını korur.
  • Kansere karşı korur.
  • Sinir sistemini güçlendirir.
  • Kansızlığa iyi gelir.
  • Kemikleri güçlendirir.
  • Saç sağlığına iyi gelir.
  • Vitamin eksikliğini giderir.

Brokoli Suyunun Faydaları

Brokoli sebzesi kadar brokoli suyunun da birçok faydası vardır. A ve C vitaminin vücut tarafından emilmesini ve birçok konuda faydalı gelmesini sağlayan brokoli suyu, vücut için bir antioksidan etkisi gösterir. Kış aylarında soğuk algınlığından korunmak için de bol miktarda brokoli suyu tüketilmesi önerilir. Brokolilerin preslenmesi ve ardından süzülmesi ile elde edilecek olan brokoli suyu istenildiği zaman rahatlıkla hazırlanabilir. Aynı şekilde brokoli suyunu kaynatarak çorba haline getirilmesi ve sıcak şekilde tüketilmesi de öğünler için iyi bir tercih olacaktır. Bunun için içerisine farklı sebzeler de haşlanarak eklenebilir. Brokoli suyunu ve sebzesini tat olarak sevmeyenler, zeytinyağı ve yoğurt ile de tüketebilir.

Brokolinin Zararları

Brokolinin kanıtlanmış ciddi bir zararı yoktur ancak aşırı tüketime bağlı olarak mide ve sindirim için rahatsızlık hissi verebilir. Ayrıca kızartarak tüketmek yerine faydalarının tam anlamıyla etkisini gösterebilmesi için çiğ ya da haşlanmış şekilde tüketilmesi önerilmektedir.

Yorum yapın