Banyonuzdaki Tehlikenin Farkında Mısınız?

Mikobakteriler olarak bilinen potansiyel olarak zararlı organizmalar duş başlığınızda yaşıyor olabilir.

Mikobakteriler, tüberküloz olmayan mikobakteriyel (NTM) akciğer enfeksiyonuna neden olabilirler ve özellikle duş başlıkları hastalığın bulaşmasında rol oynar. Organizmalar doğal olarak toprakta ve suda bulunurlar, ancak enfeksiyon inhalasyon yoluyla gerçekleşir.

Bir duş başlığının basıncı ve sıcaklığı, bakterileri içeren su partiküllerini havaya yaymak için idealdir.

NTM akciğer enfeksiyonunun semptomları arasında kronik veya tekrarlayan öksürük, kilo kaybı, ateş ve enerji kaybı yer alır.

Biyofilmlere Dikkat Edin

Yeni bir çalışmada Amerikan Mikrobiyoloji Derneği tarafından, mikroorganizmaların sümüksü yapılarını duşta mikobakterileri biyofilm örneklerinde buldular.

Araştırmacılar Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa genelinde 656 haneden gelen biyofilmleri analiz ettiler ve su türünün ve klor dezenfektanlarının kullanımının duş başlıklarında yaygın olan bakteri türlerini etkilediğini gördüler.

Suyun, belediye sularına kıyasla daha düşük mikobakteri şansı vardı.

Metal duş başlıkları da plastik olanlardan daha fazla mikobakteri içeriyordu.

Coğrafya da önemli bir faktör olarak kabul edildi. Yazarlar, bu “sıcak noktaların” nasıl geliştiğini tam olarak anlamadıklarını kabul etseler de, Güney Kaliforniya, Florida, Hawaii ve New York, NTM akciğer hastalığı için “sıcak noktalar” olarak kabul edildi.

Çalışma yazarlarını “Amerika Birleşik Devletleri ve NTM akciğer hastalığı prevalansı boyunca örneklenen duş başlıkları bulunan bu mikobakterilerin bolluğu arasında anlamlı korelasyonlar bulduk” diye yazdı.

Bakterilerden Nasıl Kurtulursunuz?

Şu an duş başlığınızı temizlemeniz gerekiyor. Muhtemelen iyi bir fikir, ama aynı zamanda “duş hastalığı” nın yüzünden de çıldırılmamalısınız.

“Dava sayısının çok küçük olduğu geniş kapsamlı genellemeler yapmak zor. Tüm duş başlıklarına göre bu şeyi genelleştirmesi biraz zor. Bence bu genelleme konusunda dikkatli olmak gerekir”dedi.

Çalışma, duş başındaki mikobakterilerin ve NTM akciğer hastalığının varlığı arasında bir korelasyon olduğunu, ancak birinin diğerine neden olduğunu kanıtlamadığını göstermektedir.

Son 10 yılda duş başlıklarındaki mikobakteriler üzerine yapılan çalışmalar çok fazla baskı almıştır. Hemen hemen her çalışma, medya ilgisinden ve iyi bir nedenden dolayı geliyor.

Duş başlığınızın aslında bakterilerle dolu olduğunu öğrenmek anlaşılmaz bir rahatsızlık.

Fakat gerçek şu ki, çoğu insanın duş başlıkları içindeki mikobakterilerden hasta olması olası değildir. Yine de, bazı hassas popülasyonların daha ihtiyatlı olması gerekir.

New York’taki Lenox Hill Hastanesi’nde akciğer uzmanı olan Dr. Len Horovitz, “Mikobakteriler” enfeksiyonunun (KOAH gibi) ya da HIV gibi diğer bağışıklık sorunları için risk oluşturması için genellikle altta yatan bir bağışıklık sistemi problemi olduğunu söylüyor.

Aslında, altta yatan bir akciğer rahatsızlığı veya enfeksiyonu olan bir kişi, bir NTM akciğer enfeksiyonuna yakalanma riskinin arttığının farkında olmalıdır. Neyse ki, Horovitz, mikobakterilerin neden olduğu enfeksiyonların hepsi “tedavi edilebilir” dir demiştir.

Evinizde önleyici tedbirler almak için, duş başlıklarını banyonuzdaki diğer fikstürler gibi kullanın. Yarı düzenli aralıklarla temizleyin ve gerektiğinde değiştirin.

Duş kafanızı beyaz sirke ve su solüsyonuna batırarak kolayca ve ucuz bir şekilde temizleyebilirsiniz. Beyaz sirke asidiktir ve antibakteriyel ajan olarak çalışabilir.

Isı ve nem, bakterilerin büyümesi için önemli faktörlerdir, bu nedenle duş başlıkları onlar için bir sığınak sağlayabilir. Ancak Keber, evdeki diğer alanların da bu koşullara eğilimli olabileceğini belirtiyor.

“Süngerler ve paçavralar özellikle sorunlu” dedi. Kahve makineleri de bakterilerin büyümesi için muhtemel bir yer ve zaman zaman bir sirke çözeltisi ile temizlenmelidir.

Bu iğrenç duş başlığıyla ilgili endişelerinize rağmen, evinizdeki en güçlü yerler, örneğin mutfaklar, tuvaletler ve lavabolar gibi en bariz yerlerdir.

“Evdeki en yüksek düzeydeki bazı bakterilere sahip olan şeyler, muhtemelen çoğu insanın düşünmediği TV uzaktan kumandası gibi şeyler gösteriyor, telefon alıcınız, banyonuzdaki her türlü yüzey açıkça bellidir. Artan bakteri düzeyi için düzenli olarak iyi temizlenmeleri gerekiyor, ”dedi.

Kaynak:https://www.healthline.com/health-news/want-to-kill-dangerous-bacteria-in-your-home-attack-your-showerhead-and-open-your-blinds

Yorum yapın