Balın Saça Faydaları

Saçlar için en değerli bitkisel çözümlerden birisi olan bal, dünyanın pek çok ülkesinde olduğu kadar ülkemizde de birçok kadının saçları için kullanmaktan büyük keyif aldığı doğal ürünler arasında ilk sıralarda gelmektedir. Farklı kürler eşliğinde hazırlanabilen ve oldukça kolay bir şekilde uygulanabilen çeşitli bal karışımları ile dileyen herkesin gerçekten parlak ve sağlıklı saçlara kavuşması ise işten bile değildir. Tüm bu bilgiler ışığında bal ile hazırlanabilecek olan kürlere geçmeden önce balın saça faydalarından da kısaca söz edilebilir.

Balın Saça Faydaları Nelerdir?

 • Saçların pürüzsüzleşmesi için en doğal çözümlerden birisidir.
 • Daha yumuşak saçlar için bal ile hazırlanan kürler saça doğrudan uygulanabilir.
 • Anti bakteriyel ve antiseptik özellikleri sayesinde saçlı derideki mikrop ve bakterileri öldürücü etkiye sahiptir.
 • Saç derisinde meydana gelen mantar enfeksiyonuna karşı destekleyici bir tedavi seçeneği olarak tercih edilebilir.
 • Saçlı deriye masaj eşliğinde uygulandığı zaman saçı besler ve güçlendirir.
 • Saç dökülmesini engeller ve var olan dökülmeyi durdurur.
 • Saçların çok daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde uzamalarına olanak verir.
 • Saç köklerini güçlendirir ve bu sayede saçlarda kopma problemlerinin önüne geçer.
 • Kuru saç problemi ile mücadele eden kişilere en doğal tedavi seçeneklerinden birisidir.
 • Kepek sorunlarını giderir. Matlaşan saçların doğal ve sağlıklı bir görünüme kavuşmalarına yardımcı olur.
 • Saçların nem dengesini koruma görevini üstlenir.
 • Güneşte uzun süre kalan ve bu nedenle cansızlaşan saçlar için en etkili doğal kürlerden birisidir.

Bal Saça Nasıl Uygulanabilir?

Balın saça faydalarından yukarıdaki gibi bahsedildikten sonra bir de bal ile hazırlanabilecek olan kürlerden söz etmek gerekir.

Saç Kuruluğuna Karşı Ballı Kür

Özellikle sıcak yaz günlerinde saçlarının kurumasından ve uçlarının çatallaşmasından şikayetçi olanlara 2 su bardağı ılık su içerisine 2 yemek kaşığı kadar bal karıştırabilecekleri ve sonrasında elde edilen karışımı saçlarına doğrudan uygulayabilecekleri söylenebilir. Yarım saat kadar saçta bekletilecek olan karışımın sonrasında bitkisel bir şampuan ile yıkanması ise etkilerini gösterebilmesi adına yeterlidir.

Günlük Bakım İçin Ballı Şampuan

Genel anlamda bir saç bakımı yapmak isteyenler için 1 yemek kaşığı balın günlük olarak kullanılan şampuana eklenmesi ve bu şampuan ile saçların düzenli şekilde haftada en azından birkaç defa yıkanması yeterlidir. Dileyen kişiler ise balı şampuanlarına katmadan doğrudan saç köklerine de masaj eşliğinde sürebilir ve 30 dakika kadar saçlarında beklettikten sonra bitkisel bir şampuan ile saçlarını yıkayabilir.

Daha Yumuşak Saçlar İçin Ballı Zeytinyağı Kürü

2 yemek kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı sızma zeytinyağı alınarak bir kap içerisinde karıştırılabilir ve homojen bir karışım elde edildikten sonra saçlı deriye masaj yaparak uygulanabilir. Balın saça faydalarını görmek isteyenlerin sık sık tercih ettiği bu kür, yapımının kolay olması ve etkilerini kısa sürede göstermesi nedeniyle de tercih edilmektedir.

Hızlı Saç Uzatan Ballı Sirke Kürü

Saçlarının yeterince hızlı uzamamasından şikayetçi olanlara ballı ve elma sirkeli saç küründen söz edilebilir. 10 yemek kaşığı kadar elma sirkesi ve çeyrek çay fincanı ölçüsünde balın karıştırılması ile hazırlanan ballı sirke kürü, uygun kıvama geldikten sonra saç köklerine sürülmekte ve 15 dakika bekletildikten sonra da ılık su ile temizlenmektedir.

Yıpranmış Saçlar İçin Ballı Yoğurt Kürü

Yıpranmış saçlara eski canlılıklarını kazandırmak için 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağının 2 yemek kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı yoğurt ile karıştırıldıktan sonra ısıtılması ve sonrasında ılık haldeyken saçlara sürülmesi ballı saç kürleri arasında en çok uygulanan yöntemlerden birisidir. Karışımın saçlara uygulandıktan sonra bir duş başlığı ile saçların kapatılması ve yarım saat sonra ılık su ile yıkanması ise balın saça faydalarını görebilmek için fazlasıyla yeterlidir.

“Balın Saça Faydaları” üzerine bir yorum

 1. Saçlarımda bu tarz maskeleri çok denedim ama kurutan, kokan, saçımı yağlandıran, dökülmeye sebep olan oldu ve saçlarım istediğim gibi olmadı en son doğal keratin kullanmaya başladım tavsiye üzerine ve saçlarım tam istediğim gibi bakımlı ve sağlıklı evde kolay bir şekilde uyguluyorum patentli ve doğal keratin olması da içim rahat kullanmamı sağlıyor.

  Yanıtla

Yorum yapın