Azgın Teke Otu Faydaları

Azgın keçi otu ya da daha çok bilinen adı ile azgın teke otu, yapraklarının yararları nedeniyle özellikle ilaç sanayinde fazlasıyla tercih edilen bir bitki olarak da tanımlanabilmektedir. Tablet ya da kapsül formu ile bugün birçok eczanede satılan azgın teke otu, tamamen doğal bir besin takviyesi şeklinde tüketilebilmekte ve özellikle Uzakdoğu’da en popüler bitki türleri arasında gelmektedir. Flavon, glikozit ve icariin içeriğinin yanı sıra noricariin bileşeni açısından da zengin olan ve diğer ülkelerde Horny Goat Weed olarak geçen azgın teke otuyla ilgili daha fazla detay edinmek isteyenlere ise azgın teke otu faydalarından ve olası yan etkilerinden söz edilebilir.

Azgın Teke Otu Faydaları Nelerdir?

Afrodizyak olarak oldukça etkili bir bitki olan azgın teke otu, iktidarsızlık problemleri ile mücadele eden erkeklere iyi bir destekçi olabilmektedir. İktidarsızlık sorunlarının yanı sıra boşalma konusunda problem yaşayanlarda, cinsel işlev bozukluğu olanlarda ve cinsel ilişki esnasında çabuk yorulduğu için istediği performansı gösteremeyen kişilerde de yine azgın teke otu faydalarını görebilmek mümkün olmaktadır. Doğanın en değerli otlarından birisi olan bu bitkinin cinsel güç konusundaki tüm olumlu etkilerinin yanı sıra diğer faydaları ise aşağıdaki gibidir:

 • Hafıza kaybına iyi gelir ve hafızayı güçlendirir.
 • Yüksek tansiyonu düşürmede en etkili doğal çözümlerden birisidir.
 • Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu etki gösterir.
 • Karaciğer problemlerinde doğal bir tedavi seçeneğidir.
 • Bronşit hastalığının belirtilerini hafifletmede kullanılabilir.
 • Ekrem ağrılarını giderir.
 • HIV/AIDS için en iyi önlem ve tedavi seçeneklerinden birisidir.
 • Osteoporoz gibi kemik sorunlarına karşı düzenli olarak tüketildiğinde etkilerini tam anlamıyla gösterebilir.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkisi ile bilinir.
 • Erkeklerde sperm üretimini teşvik eder.

Azgın Teke Otu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kan dolaşımını arttırarak cinsel organlara çok daha fazla kan gitmesine olanak veren azgın teke otu ayrıca cinsel fonksiyonları geliştirmesi ile de bilinmektedir. Menopoz dönemi sonrasında kadınlarda meydana gelen kemik kaybının azaltılabilmesi için de fitoöstrojen içeren azgın teke otu faydaları değerlendirilebilir.

Tablet ya da kapsül formu ile saklandığında ortalama 2 yıl kadar tazeliğini koruyan azgın teke otu, yüksek dozlarda ya da uzun süreli alındığında ise bazı yan etkilere neden olabilmektedir. Bu tür kullanım şekillerinde görülebilecek olan yan etkilerin tamamı,

 • Baş dönmesi
 • Kusma
 • Ağızda kuruluk hissi
 • Susuzluk
 • Burun kanaması

Şeklindedir. Bunun dışında diğer yan etkiler de kas kasılmaları ve nefes almada güçlük olarak belirtilebilir. Bahsedilen belirtilerden herhangi bir tanesinin görülmesi halinde azgın teke otu kullanımının derhal kesilmesi ve en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekirken hamilelerin ve emziren annelerin azgın teke otunu doktorlarına danışmadan kullanmaya başlamamaları da şiddetle tavsiye edilmektedir.

Azgın Teke Otunun Diğer İlaçlar ile Etkileşimi

Azgın teke otu faydalarından ve yan etkilerinden sonra ayrı bir parantez açmak ve diğer ilaçlarla olan etkileşiminden de söz etmek gerekir. İlk olarak yüksek kan basıncı yani antihipertansif ilaç grubunda yer alan ilaçlarla azgın teke otunun olumsuz anlamda etkileşime girebileceği bilinmektedir. Zira azgın teke otu kan basıncını azaltan özelliği yüzünden yüksek tansiyon ilaçları ile birlikte tüketildiği zaman vücuttaki kan basıncının fazlasıyla azalmasına sebebiyet verebilmektedir. Bunun dışında kanın pıhtılaşmasını yavaşlatan ilaçlarla birlikte azgın teke otunun kullanımı da yine tavsiye edilmemektedir.

Azgın Teke Otu Dozajı Ne kadar Olmalıdır?

Azgın teke otu faydalarını görmek isteyen birçok kişi uygun dozun ne kadar olması gerektiğini de merak etmektedir. Bu bağlamda en uygun azgın teke otu dozajının kişilerin sağlık durumlarına, yaşlarına ve diğer birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterebileceği söylenebilir. Bunun dışında an itibariyle azgın teke otunun bilimsel olarak kanıtlanan herhangi bir doz aralığının bulunmadığı da ek olarak belirtilebilir ve bu nedenle bu otu tüketmek isteyen kişilere ürünle ilgili bilgi sahibi olan satıcılardan destek almaları ya da bir eczacı veya uzman bir doktora danışmaları tavsiye edilir.

Yorum yapın