Atmosferin Faydaları

Atmosferin Faydaları Nelerdir?

Canlıların yaşaması için gerekli olan oksijen, azot ve diğer gazların dünyada kalmasını sağlayan atmosfer aynı zamanda güneşin zararlı etkilerine karşı dünyayı korur, meteorları parçalayarak dünyaya verecekleri zararı azaltır ve iklim olayları gibi hayati öneme sahip tabiat olaylarına sebep olur.

 

Atmosferin Faydaları

Sürtünmeden Doğacak Yangını Önler

Dünya ile birlikte hareket ettiği için yanmanın engellenmesini sağlayan atmosfer litosferle birlikte hareket etmektedir.

 

Canlıların İhtiyacı Olan Gazları Bulundurur

Barındırdığı gazlar yere ve zaman göre değişiklik gösterebilir. Bazı gazların oranı da sabittir değişmez.

 • Oranı değişmeyen gazlar: % 21 oksijen, % 78 azot ve diğerleri de % 1’lik orana sahiptir.
 • Oranı değişen gazlar: Karbondioksit ve su buharı değişkendir ve %1’lik dilimin içinde yer alır. Mevsimlere göre değişiklik gösteren su buharı ormanlık alanlarda, alçak bölgelerde ve deniz kenarlarında daha fazla, kutuplarda, çöllerde ve kurak bölgelerde daha az orandadır.

 

Meteorların Parçalanmasını Sağlamaktadır

Farklı boyutlarda gelen meteorlar sürtünerek yok olurlar. Yeryüzünden bakıldığında 90 km yükseklikten görünmesi muhtemel olan meteorlar boyutuna göre saatte 40 bin ile 265 bin km arasında bir hızla girerler. Gün içinde 5 – 6 tane göktaşı düşer fakat atmosfer sayesinde etkilenme çok oluşmaz. Aksi takdirde ayın yüzeyi gibi kraterlerle dolu bir yüzeye sahip olurdu.

 

Güneşten Korur

Atmosfer tarafından tutulan zararlı ışınlar absorbe edilerek zarar vermesini önler. Güneş en fazla insan üzerinde zararlarını belli eder. Buda ciltteki lekeler ve görme bozuklukları ile kendini gösterir. Cildin genel yapısına zarar verdiği için Dna’yı bozan güneşten öğle saatlerinde özellikle kaçınmak gerekir bu saatlerde çok dik bir şekilde vururlar.

 

İklim Olayları Oluşur

Atmosferin etkili olduğu basın., sıcaklık ve nem iklimlerin oluşmasında oldukça etki gösterir. Bu iklim olayları da atmosferin içinde meydana gelmektedir.

 

Işık ve Sesi Geçirir – İletir

Atmosfer içinde bulunan gaz sayesinde iletilir. Sesin oluşturduğu titreşimler uzayda ilerlemez ve yansıma oluşturmaz.

 

Dünyanın Sıcaklık Dengesini Ayarlar

Güneşten gelen ışınları toplayan karbondioksit ve su buharı emerek ısı halinde biriktirir. Bu sayede geceler aşırı soğuk gündüzler ise aşırı sıcak olmaz. Eğer atmosfer olmasaydı dondurucu soğuklar kavurucu sıcaklar oluşurdu ve yaşamak mümkün olmazdı.

 

Gölgelerde Bile Aydınlık Sağlar

Güneş ışınları atmosferde parçalanır ve dağılma oluşur. Buna aynı zamanda difüzyon denmektedir. Bu sayede ise evimiz güneş görmese dahi aydınlık bir ortam oluşur.

 

Atmosferin Özellikleri

 1. Yerden yansıyan ışınlarla ısınan atmosferin alt katmanları doğal olarak daha sıcaktır.
 2. Kutuplarda az olan atmosferin kalınlığı ekvatorda daha kalındır.
 3. Tozlar ve ozon her zaman bulunmayan gazlar arasındadır.
 4. Atmosferin kalınlığı 10 bin kilometredir.
 5. Atmosferin yoğunluğu yerden yukarıya çıktıkça fazlalaşır.
 6. Üst tabakalarda hafif alt tabakalarda ağır gazla bulunur.

 

“Atmosferin Faydaları” üzerine bir yorum

 1. Nefes alabiliyorsak atmosfer sayesindedir. İçinde bulundurduğu oksijen sayesinde hayatımızı devam ettirebiliyoruz. Ona iyi bakalım hayatımız buna bağlı. Parfümlerimizi daha az sıkalım. Atmosfer hepimizin ona sahip çıkalım

  Yanıtla

Yorum yapın