Arpanın Faydaları

Günümüzde pek çok kişi arpa ile ilgili az çok bilgiye sahip olmasına rağmen bu değerli besin türünün yararlarının yalnızca sindirim sistemi ile sınırlı olduğunu varsaymaktadır. Ancak sanılanın aksine arpanın faydalarına bakıldığında mide ve bağırsaklar dışında farklı pek çok konuda da insan sağlığı için oldukça yararlı olduğu görülmektedir. Hordeum vulgare olarak da bilinen özgün bir tahıl çeşidi olan arpa, en temel hali ile Güneydoğu Asya ve Etiyopya bölgelerinde yetiştirilmekte ve geçmişi de çok uzun yıllar öncesine dayanmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, Almanya ve Kanada gibi dünyanın farklı birçok bölgesine yayılan arpa, antik çağlardan bu yana en çok tercih edilen gıda çeşitlerinden birisi olarak da bilinmektedir. Tüm bu bilgiler ışığında merak edenler için arpanın faydalarına ise aşağıdan ulaşabilmek mümkündür:

Arpanın Faydaları Nelerdir?

 • Arpa içerisinde vücut için oldukça gerekli olan çok sayıda mineral, vitamin ve antioksidan içerir. Bu sayede özellikle farklı iç hastalıkların tedavisinde arpanın faydalarının değerlendirilebileceği söylenebilir. Bu bağlamda arpa,
 • Çözünmez bir lif kaynağı olmasından ötürü tüketilmesi halinde dışkıyı yumuşatıcı ve dışkının hacmini arttırıcı etki gösterir. Bu da doğrudan sindirim sağlığını düzenler.
 • Kolon kanserine yakalanma riskini en aza indirir.
 • Hemoroid yani basur problemleri ile mücadele eden kişiler için iyi bir destekçidir.
 • Çözünebilir olan lif içeriği ile vücutta safra taşı oluşumunu engeller.
 • Propiyonik asit üretimine destek olur. Bu asit, karaciğerde kolesterolün yeterli miktarlarda ve doğru oranlarda üretilmesinde en önemli görevi üstlenen HM-CoA redüktaz enzimini kontrol eder. Böylece kandaki kolesterol seviyesi dengede tutulabilir.
 • Erkeklerde ciddi bir sorun haline gelebilen prostat büyümesini engeller.
 • Boğazda ve başta meydana gelen ağrıları dindirme özelliğine sahiptir.
 • Kalp ve damar hastalıklarına karşı iyi bir koruma ve tedavi yöntemidir.
 • İçerdiği değerli bir fitonütrien olan lignans ile antioksidan özellik gösterir. Bu da vücuttaki serbest radikallerle savaşmasını ve hücreleri bu tür zararlılardan korumasını sağlar.
 • Dilde meydana gelen iltihaplanmaları giderir ve ağız içi yaralarını iyileştirici olarak tüketilebilir.
 • Meme kanseri ve hormonlara bağlı olarak gelişmesi muhtemel pek çok kanser türü için en önemli koruyuculardan birisidir.
 • Magnezyum içermesi, kan şekeri seviyesi üzerinde kontrol etkisi bulunan enzimlerle birlikte reaksiyona girmesine olanak verir. Bu durum vücuttaki glikoz seviyesini sabitler ve böylelikle özellikle Tip 2 diyabet oluşumunun önüne geçilebilir.
 • Sirke ile kaynatılarak egzama ve uyuz gibi hastalıklarda sorunlu bölge üzerine sürülebilir.
 • Romatoid artrit ve benzeri ağrılı inflamatuar artrit belirtilerinde doğal bir tedavi seçeneği olarak tercih edilebilir. Belirtileri azaltıcı etkilerinin yanı sıra vücuda bakır girişini arttırarak hastaların kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlar.
 • Vücutta bulunan kemik, eklem ve kan damarlarının daha esnek olmasına olanak verir.
 • Hücrelerin temel yapıtaşlarından birisi olan fosforu bolca bulundurması, vücutta meydana gelen pek çok metabolik süreçte önemli rol oynamasına imkan verir. Nükleik asit ve ATP gibi çeşitli bileşenlerin oluşumu için de arpanın faydaları değerlendirilebilir.

Arpa Nasıl Tüketilir?

Arpanın faydalarından bu kadar bahsedildikten sonra merak edenler için bu şifalı besin kaynağının hangi formlarda tüketilebileceğinden de söz edilebilir. Buna göre pek çok farklı form ile yenebilecek olan arpanın aslında pek bilinmese de bitki halindeyken genç yapraklarının çok miktarda klorofil içermesi, bu hali ile tüketimini oldukça yararlı bir hale getirmektedir. Arpa çimi ayrıca vücuttaki toksinleri temizleyici özellik gösterir ve kanserli hücrelere karşı tedavi edici olarak kullanılabilir.

Arpanın faydalarından söz ederken özellikle son yıllarda popüler olan arpa çayına da değinmek gerekir. Zira arpa çayı doğru oranlarda tüketildiği takdirde en çok da idrar yolu enfeksiyonları ve soğuk algınlığı problemleri üzerinde etkilerini göstermektedir. Arpanın tadından hoşnut olmayan kişiler ise yararlarını görebilmek amacıyla arpa suyu tüketimini deneyebilir. Oldukça lezzetli bir tadı olan arpa suyu özellikle soğuk meşrubat olarak tüketildiğinde gerçekten keyifli içimi olan bitkisel içeceklerden birisidir.

Arpanın Yan Etkisi Var mı?

Arpanın faydalarından sonra bir de yan etkilerinden söz etmek önemlidir. Yapılan araştırmalar, arpanın bilinen çok ciddi bir yan etkisinin bulunmadığını gösterse de glutene karşı alerjik reaksiyon gösteren kişilerin arpa tüketiminde dikkatli olmaları gerektiği belirtilebilir. Bu nedenle bu tür bir sorundan muzdarip olan kişilere önce uzman bir doktora danışmaları ve sonrasında arpa tüketimine başlamaları tavsiye edilebilir.

Yorum yapın