Arı Sütü Kreminin Faydaları

Eski çağlarda Mısır’da yaşayan kadınlar tarafından cilt güzelliği amacıyla kullanılan arı sütü kremi, içerdiği yoğun nem ile sert çöl koşullarına ve güneş ışınlarının yakıcı etkisine karşı adeta bir kalkan görevini üstlenmekteydi. Geçmişi çok uzun yıllar öncesine dayanan ve faydaları saymakla bitmeyen en doğal krem türlerinden birisi olan arı sütü kremi, günümüzde ise farklı birçok konuda yararlarını göstermesi ile bilinmektedir. Bu bağlamda vücut ve özellikle böbrekler için adeta bir şifa kaynağı olan arı sütünden imal edilen arı sütü kreminin faydaları nelerdir diyenlere en çok da cilt üzerindeki olumlu etkilerinden kısa açıklamalar eşliğinde bahsedilebilir.

Arı Sütü Kreminin Faydaları Nelerdir?

 • Vücut için fazlasıyla değerli olan B vitamini, yağ asitleri, çinko ve aminoasit gibi enzim ve bileşenleri içeren arı sütü kremi, tamamen doğal bir antibiyotik yerine de geçmektedir ve antibakteriyel özellikleri ile bilinmektedir.
 • Kötü kolesterolün düşmesine destek olan arı sütü kremi aynı zamanda kolesterolü dengeleyici özelliğe sahiptir.
 • Kuru ciltlerde doğal bir nemlendirici olarak arı sütü kreminin faydaları değerlendirilebilir.
 • Cildi besleyici özelliği bulunan arı sütü kremi cildin ihtiyaç duyduğu nemi kazandırması nedeniyle tercih edilmektedir.
 • Yaşlanma karşıtı etki gösteren arı sütü kremi ile yaşlanma belirtilerinden en önemlisi olan kırışıklıklara karşı önlem alınabilir.
 • Bağışıklık sistemine de etki eden ve güçlendiren arı sütü kremi bu sayede vücutta meydana gelen yaraları ve kesikleri hızlı bir şekilde iyileştirir. Aynı zamanda vücutta kalan yara izlerini giderme konusunda da etkilidir.
 • Cilt yüzeyinde meydana gelen sivilce ve akne problemleri ile siyah noktalar konusunda arı sütü kremi iyi bir tedavi seçeneğidir.
 • Cildin kuruması ve canlılığını kaybetmesinden ötürü oluşan cilt döküntülerine karşı arı sütü kremi kullanılabilir. Bu krem aynı zamanda yeni döküntülerin meydana gelmesini de engellemektedir.
 • Arı sütü kreminin faydaları arasında cilt için oldukça zararlı olan UVB ışınlarına karşı koruma sağlaması da yer almaktadır.
 • Tahriş olmuş ya da kızarmış ciltlerde arı sütü kreminin düzenli olarak kullanılması yaşanan problemlerin giderilmesini sağlamaktadır.
 • Menopoz döneminde olan kadınlarda hormonal dengesizlikler nedeniyle meydana gelen cildin kuruması, derinin esnekliğini kaybetmesi ve solgunlaşması gibi sorunlarda arı sütü kreminin faydalarını görebilmek mümkün olmaktadır.

Arı Sütü Kremi ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Cilt dokusunun onarılması ve yenilenmesi için en değerli krem türlerinden birisi olan arı sütü kremi ile çok daha genç ve sağlıklı bir cilde sahip olmak mümkündür. Geçen yıllarla birlikte hücre yenilenmesinin yavaşlamasına karşı en doğal çözümlerden birisi olarak da nitelendirilebilecek arı sütü kreminin faydaları, düzenli kullanım halinde yaklaşık 2 hafta içerisinde gözle görülür şekilde fark edilebilmektedir. Cildin olması gerektiği şekilde kollajen üretmesine olanak veren arı sütü kremi içerdiği besin ve mineral desteği ile cilt yenilenmesini desteklemesinin yanı sıra özellikle göz çevresindeki kırışıklıklar için de mucizevi kremler arasında gelmektedir.

Arı Sütü Kremi Nasıl Kullanılır?

Arı sütü kreminin faydalarından bahsettikten sonra bu kremi en doğru şekilde nasıl kullanabileceğini öğrenmek isteyenlere arı sütü kremini günlük olarak gönül rahatlığıyla kullanabilecekleri söylenebilir. Genellikle uykudan hemen önce ince bir tabaka halinde sürülmesi tavsiye edilen arı sütü kremi gece boyunca ciltte kalarak etkilerini uzun bir süre gösterebilmektedir. Gece boyunca cildinde arı sütü kreminin bulunmasını istemeyen kişiler ise kremi en az 2 saat süreyle ciltlerinde beklettikten sonra ılık su eşliğinde yumuşak bir şekilde temizleme olanağına sahiptir. Bilinen herhangi bir yan etkisi olmayan arı sütü kreminin güvenle kullanılabileceği de ek olarak belirtilebilir.

Yorum yapın