Arı Sokmasına Ne İyi Gelir?

Çoğu insan için arı sokması sadece acı verici bir şeydir. Sokma  bölgesinde geçici keskin ağrı, şişlik, kızarıklık, sıcaklık ve kaşıntı hissedebilirsiniz, ancak ciddi bir komplikasyona neden olmaz. Arılara alerjiniz varsa veya birden çok kez sokulduysanız, arı sokmaları daha sorunlu olabilir. Hayati risk bile oluşturabilirler.

Bir bal arısı sizi soktuğunda, bu cildinize verir. Sokma sonrasında ise bal arısı ölür. Bal arıları, birini soktuktan sonra ölen tek arı türüdür. Yaban arıları ve diğer türler kokularını kaybetmez. Bir kereden fazla sokabilirler.

Arı sizi sokarsa, acı ve diğer semptomlara neden olabilecek zehirli bir toksinin arkasında bırakır. Bazı insanların bu toksine alerjisi vardır. Hafif alerjik reaksiyonlar aşırı kızarıklığa ve sokma bölgesinde şişme artışına neden olabilir.

Arı sokmasına şiddetli alerjik reaksiyon belirtileri şunlar olabilir;

  • Kurdeşen
  • soluk cilt
  • Şiddetli kaşıntı
  • Dil ve boğazın şişmesi
  • Nefes almada zorluk
  • Hızlı nabız
  • Mide bulantısı ve kusma
  • İshal
  • Baş dönmesi
  • Bilinç kaybı

Bu belirtilerden bir veya bir kaçı ortaya çıktıysa hiç zaman kaybetmeden hastaneye gitmelisiniz. Eğer bu belirtilerin hiç biri yoksa, arı sokmasına alerjiniz yok demektir. Bu durumda evde arı sokması için yapılabilecek şeyleri deneyebilirsiniz. Peki, arı sokmasına ne iyi gelir?

Bal

Bal yara iyileşmesine, ağrı ve kaşıntıyı gidermeye yardımcı olabilir. Arı sokmalarını balla tedavi etmek için etkilenen alana az miktarda uygulayın. Gevşek bir bandajla örtün ve bir saate kadar bekletin.

Karbonat

Karbonat ve sudan yapılan bir macun, ağrı, kaşıntı ve şişliği azaltmak için arı zehirini nötralize etmeye yardımcı olabilir. Etkilenen alana kalın bir karbonatlı macun katmanı uygulayın. Macunu bir bandajla örtün. En az 15 dakika bekletin ve gerektiği şekilde tekrar uygulayın.

Elma sirkesi

Sirke ayrıca arı zehirini nötrleştirmeye yardımcı olabilir. Isırılan bölgeyii en az 15 dakika boyunca bir elma sirkesi havzasında bekletin. Ayrıca, bir bandaj veya bezi sirke içinde ıslatın ve ardından sokulan yere uygulayabilirsiniz.

Diş macunu

Diş macununun neden arı sokmalarına yardımcı olabileceği açık değildir. Bazı insanlar alkali diş macununun asidik bal arısı zehirini nötrleştirdiğini iddia ediyor. Bununla birlikte, doğruysa, diş macunu alkali yaban arısı zehiri üzerinde etki etmeyecektir. Her iki şekilde de, diş macunu denemek için ucuz ve kolay yöntemdir. Sadece etkilenen alana biraz diş macunu sürmeniz yeterli.

Et tokmağı

Papain denilen et yumuşatıcısındaki bir enzimin de ağrı ve kaşıntıya neden olan proteinin parçalanmasına yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Arı sokmasını bu şekilde tedavi etmek için, tek parça et yumuşatıcı ve dört parçalı sudan oluşan bir çözelti hazırlayın. Islanma yerine 30 dakika kadar uygulayın.

Islatılmış aspirin

Ağrıyı azaltmak için kullanılanabileceğiniz bir yöntemdir. Yapılan çalışmalar aspirinin arı sokması veya eşek arısı sokmalarından sonra uygulanmasının aslında kızarıklığı arttırdığını ve tek başına buz kullanmaya kıyasla şişlik veya ağrı süresini azaltmadığını gösterdi.

Arı sokmasına iyi gelebilecek otlar ve yağlar

Bu otlar yara iyileştirici özelliklere sahiptir ve arı sokmasının ağrısını azaltabilir.

Aloe vera, cildi rahatlatmak ve ağrıyı hafifletmek için bilinir. Bir aloe vera bitkisine sahipseniz, bir yaprak koparın ve jeli doğrudan etkilenen alan üzerine sıkın.

Calendula krem, küçük yaraları iyileştirmek ve cilt tahrişini hafifletmek için kullanılan bir antiseptiktir. Kremi doğrudan arı sokması bölgesine uygulayın ve bir bandajla örtün.

Lavanta yağı;  anti-inflamatuar yeteneklere sahiptir ve şişmeyi rahatlatmaya yardımcı olabilir. Uçucu yağı, bir hindistan cevizi veya zeytinyağı gibi bir taşıyıcı yağ ile seyreltin. Karışımın üzerine birkaç damla damlatın.

Çay ağacı yağı; doğal bir antiseptiktir ve arı sokması ağrısını hafifletebilir. Bir taşıyıcı yağ ile karıştırın ve sokulma bölgesine bir damla uygulayın.

Arı sokmaları için geleneksel tedaviler

Arı sokmaları geleneksel olarak, ağrı ve şişliğin azaltılmasına yardımcı olmak için buz veya soğuk kompreslerle tedavi edilir. Motrin veya Advil gibi iltihap giderici ilaçlar da yardımcı olabilir. Kaşıntı ve kızarıklığı hidrokortizon krem veya kalamin losyonuyla tedavi edebilirsiniz. Kaşıntı ve şişlik şiddetli ise, farklı ilaçlara ihtiyaç olabilir.

Enfeksiyon riskinizi azaltmak için, sokulma bölgesine dokunmayın. Kaşıma, kaşıntı, şişlik ve kızarıklığı şiddetlendirebilir.

Geçmişte bir arı sokmasından sonra anafilaktik şok olduysanız, her zaman yanınızda bir EpiPen bulundurmanız gerekir. Tekrar sokulduysanız, EpiPen’i kullanmak ciddi bir alerjik reaksiyonu önleyebilir.

Ne zaman hastaneye gidilmeli?

Çoğu arı sokması doktora gitmeyi gerektirmez. Solunum, kusma veya baş dönmesi gibi ciddi bir alerjik reaksiyon belirtileri ile karşılaşırsanız, yerel acil servisinizi arayın. Kendinizi acil servise götürmeyi denemeyin.

EpiPen’inizi sokmaya tepki olarak kullandıysanız, doktorunuzu görmelisiniz. Birden çok kez sokulduysanız acil yardım isteyin. Arı sokması belirtileriniz birkaç gün sonra iyileşmezse doktorunuzu arayın.

Kaynak: https://www.healthline.com/health/outdoor-health/home-remedies-for-bee-stings

Yorum yapın