Açlık Otunun Faydası

Açlık otunun faydasını merak eden kişilere, pek çok derde şifa olan bu bitkinin aslında pek bilinmediğinden söz edilebilmektedir. Doğanın en güçlü otlarından birisi olan açlık otu, değeri son zamanlarda anlaşılan ve bu nedenle güç geçtikçe daha popüler hale gelen bitkilerden birisidir.

Açlık otunun faydasından en fazla zayıflama alanında yararlanıldığı bilinmektedir. Bugün Türkiye’de popüler olan pek çok kadın ve beslenme forumunda da görülebileceği üzere birçok kişi, zayıflamak ve fazla kilolarından kalıcı olarak kurtulabilmek amacıyla açlık otunun faydalarını değerlendirmeye devam etmektedir. Bu bağlamda açlık otunun en önemli yararlarını öğrenmek isteyenlere doğanın en değerli kaynaklarından birisi olan bu bitki ile ilgili daha ayrıntılı bilgi verilebilir.

Açlık Otunun Faydaları

Açlık otu, ülkemizde aşrık otu ya da deve gözü olarak da bilinmektedir ve birçok yerde bu isimler altında satışı gerçekleştirilmektedir. Afrika kökenli bir bitki olan ve tüm dünyada popüler hale gelen bu ot, doğru şekillerde kullanıldığı takdirde zayıflama üzerinde önemli etkiler göstermektedir. Bunun yanı sıra açlık otunun diğer faydalarını öğrenmek isteyenlere ise aşağıdaki bilgileri inceleyebilecekleri söylenebilmektedir.

  • Açlık Otu Bağırsakları Çalıştırır

Açlık otu, günümüzde iyi bir bağırsak çalıştırıcı olarak kullanılır. Kabızlık şikayetlerinin kısa sürede giderilmesine imkan veren bu ot ile kişilerin tuvalete çıkamama gibi problemleri kolaylıkla çözülür.

  • Açlık Otu Vücut Yağlarını Çözmede Etkilidir

Açlık otu, vücuda yerleşen ve bir türlü erimek bilmeyen fazla yağları çözerek vücuttan terleme ve boşaltım yolu ile atılmalarına olanak sağlar. Bu sayede kilo vermek isteyen kişilerin su kaybı yerine yağ kaybetmeleri mümkün olur.

  • Açlık Otu Tokluk Hissi Verir

Açlık otu, tokluk hissi vermesi ile diyet döneminde çok iyi bir destekçi olabilir. Açlık otunun faydasından yararlanmak isteyen kişiler, yemeklerden önce bu otu tüketmeleri halinde yemek esnasında çok daha az yiyerek daha kısa sürede doyabilir.

  • Açlık Otu Mide Rahatsızlıklarına İyi Gelir

Açlık otu, mide problemlerinde destekleyici tedavi yöntemi olarak kullanılabilir. Açlık otunun mide kaslarını rahatlatıcı etkisi, spazm gibi birçok sorunu da tam anlamıyla giderebilir ve kişilerin kendilerini çok daha rahat hissetmelerine olanak verir.

  • Açlık Otu Metabolizmayı Hızlandırır

Açlık otu, metabolizma hızlandırıcı etkisi ile diyet yöntemindeki kişilerin daha kolay kilo verebilmelerine yardımcı olabilir. Daha hızlı bir metabolizma ise çok daha kolay kilo kaybı sağladığı için de açlık otunun kilo verme aşamasında tüketilmesi tavsiye edilebilir.

  • Açlık Otu Tansiyonu Düzenler

Açlık otu, tansiyonu düzenleyici etkisi ile yüksek tansiyon problemi yaşayan kişilerde iyileşme sağlayabilir. Açlık otunun tansiyon üzerindeki olumlu etkileri, bu şifalı bitkinin bugün uzman doktorlar tarafından da bitkisel tedavi yöntemi olarak tavsiye edilmesine imkân vermektedir.

  • Açlık Otu Böbrek Kumunu Döker

Açlık otu, zaman zaman kişiler için ciddi problemlere yol açabilen böbrek kumlarını düşürme konusunda bitkisel bir tedavi yöntemi olarak iyi bir seçenektir.  Açlık otu sayesinde kişilerin böbrek taşlarını daha kolay bir şekilde temizlemeleri mümkün olur.

  • Açlık Otu Bağırsak Parazitlerini Önler

Açlık otu, bağırsak parazitlerini önlemesinin yanı sıra vücutta hali hazırda yerleşmiş olan parazitlere karşı da mücadele eder. Kalıcı bir parazit temizliği için açlık otunun düzenli olarak kullanılması yeterlidir.

Açlık Otu Nasıl Kullanılır?

Açlık otunun faydasını merak edenlere en önemli yararları üzerinden açıklama getirdikten sonra yine nasıl kullanılabileceği ile ilgili de ek bilgi verilebilmektedir. Buna göre açlık otu nasıl kullanılır diyenler, aşağıda yer alan açlık otu kürü tarifini birebir uygulayabilir.

Malzemeler

  • 10-15 yaprak civarı açlık otu
  • 1 cezve su

Yapılışı

Açlık otunun tüketilebilmesi için birbirinden farklı iki yöntem uygulanabilir. Bu yöntemlerden birincisi açlık otunu çay gibi demleyerek tüketmektir. Bunun için de verilen malzemeler ile hazırlanabilecek olan açlık otunun yatmadan hemen önce ve arkasından 12 saat sonra olmak üzere günde 2 kere içilmesi gerektiği söylenebilir. Çay olarak hazırlanacak açlık otu tarifinde bir cezve içerisine dökülen suya 10-15 yaprak arası açlık otu atılmalı ve kaynayana kadar karıştırılmalıdır. Su kaynamaya başladıktan sonra da altı kapatılmalı ve birkaç dakika boyunca demlenmeye bırakılmalıdır. Yeterince ılık hale gelen açlık otu çayı ise yukarıdabelirtilen şekilde tüketilmeli ve ertesi gün de yeniden taze şekilde hazırlanmalıdır.

Açlık otunun faydasını değerlendirmek isteyen kişilere önerilebilecek olan bir diğer yöntem ise açlık otunu kaynatmadan yalnızca sıcak suda bekletmektir. Bunun için de bir bardak sıcak su içerisine atılabilecek olan 10-15 yaprak açlık otu, yaklaşık 10 dakika bekletildikten sonra rengini verdiği zaman süzülmeli ve süzülen su bekletilmeden tüketilmelidir.

Her iki açlık otu kürü tarifinde de kişilerin kürlerini günlük olarak hazırlamaları ve tüketmeleri oldukça önemlidir. Düzenli olarak uygulanması halinde açlık otu kürü, her türlü faydasını fazlasıyla gösterebilmektedir.

Açlık Otu Zararlı mı?

Açlık otunu öğrenen, araştıran ve bu otu destekleyici bir tedavi yöntemi olarak kullanmak isteyen kişilerin akıllarına takılan sorulardan birisi de açlık otunun tüketilmesi halinde herhangi bir zararının olup olmayacağıdır. Buna göre bu otun günde 2 bardaktan fazla tüketilmesi halinde ishale neden olabileceğinden ve bunun da uzun vadede kişiler için çeşitli problemlere neden olabileceğinden bahsedebilmek mümkündür.

Açlık otunun yan etkilerini öğrenmek isteyenlere ise bu şifalı bitkinin bilinen herhangi bir olumsuz yan etkisi olmadığından söz edilebilir. Ancak bağırsakları oldukça fazla çalıştırması kişilerde zaman zaman da olsa çeşitli ve hafif şiddette ağrılara sebebiyet verebilir. Metabolizmayı hızlandırması ise kişilerin normalde olduğundan çok daha fazla ve hızlı terlemelerine neden olabilir. Bu nedenle terlemekten hoşlanmayan ya da ishal olmak istemeyen kişilerin açlık otu tüketimine fazlasıyla dikkat etmeleri tavsiye edilebilir.

Tüm bu bilgiler ışığında açlık otunun oldukça yararlı bir bitki olduğu ve bu nedenle dileyen herkes tarafından gönül rahatlığı ile kullanılabileceği söylenebilmektedir. Bu nedenle açlık otunun faydasını bilmesine rağmen bu otu kullanma konusunda kararsız kalan kişilere, hiçbir şekilde tedirginlik duymadan günde en fazla 2 kere olacak şekilde açlık otu kürünü uygulayabilecekleri söylenebilir. Ancak yine de açlık otu kürü kullanımı esnasında kişilerin bünyeleri farklılık gösterebileceği için herhangi bir olumsuz etki görülmesi durumunda açlık otu kürünün kullanımına ara verilmesi yerinde bir karar olabilir. Bunun dışında kürün herhangi bir problem yaratmaması halinde 1 ay süreyle kesintisiz olarak tüketilebileceği de ek olarak belirtilebilir.

Yorum yapın