Travazol Krem Nedir, Ne işe Yarar? Mantar Tedavisi İçin Bilmeniz Gerekenler

Travazol Krem Nedir? İçeriğindeki Etken maddeler ve Etkileri Nelerdir?

Travazol krem ağrılı cilt mantarı enfeksiyonları için kullanılan krem halinde bir ilaçtır. Topikal (cilt yüzeyine)olarak kullanılır. Ülkemizde topikal mantar enfeksiyonları için özellikle bayan escort tarafından en çok tercih edilen bir ilaçtır. Yerli bir ilça firması olan Bilim ilacın bir ürünüdür. İlacın orjinali Bayer ilaç firmasının Travacort kremidir. Her bir krem ​​g 10 mg izokonazol nitrat ve diflucortolone valerate 1 mg içerir. Özellikle kasık bölgesindeki ağrılı rahatsız edici kasıntı için kullanılır. Etkisini çok çabuk gösterir. Tek seferde bile ağrıyı ve kaşıntıyı ciddi oranda azaltır. Bu nedenle en çok recete edilen ilaçlar arasındadır. Harici olarak da kullanılabilir.

Etken maddeler nasıl etki gösterir?

Bu ilaç iki aktif madde içerir, izokonazol nitrat ve dikorttolon valerat. İzokonazol nitrat, cildin mantar hastalıklarını tedavi eder ve dikorttolon valerat, cildin birleşmesinde baskı yapar ve kaşıntı, yanma ve ağrı gibi şikayetleri yatıştırır.

Travazol Krem ne işe yarar? Kullanım alanları nelerdir?

 • Ciltteki yüzeysel mantar enfeksiyonlarında ( özellikle eller, ayaklar ve genital bölgedeki)
 • Egzama ile birlikte seyreden mantar enfeksiyonlarında kombine tedavi olarak
 • Pişik tedavisinde
 • Kadınlarda görülen vajinal kaşıntılarda
 • Kasıklardaki kaşıntılarda

Travazol krem yüze sürülür mü?

Travazol krem mantar cilt üzerinde oluşan mantar enfeksiyonlar için kullanılır. Yüzümüz açıkta olduğu için yüzümüzde mantar enfeksiyonu gelişmesi zordur. Fakat bazı sivilce rahatsızlıklarına mantar enfeksiyonu da eşlik etmektedir. Bu nedenle doktorunuz uygun gördüğü bir kombine tedavide kullanılabilir. Ayrıca bilinmelidir ki bu krem kortizon içermektedir.

Travazol Krem vajina içine uygulanabilir mi?

Travazol kremi vajina duvarına güvenle uygulayabilirsiniz. Fakat vajina içine uygulamak sakıncalıdır. Çünkü travazol topikal bir ilaçtır. Normal cildin emilimine göre ekten madde içeriği vardır. Vajina içinin emilimi normal ciltten farklı olduğu için kana karışma oranı farklı olacaktır bu nedenle sakıncalı olabilir. Eğer bu tarz bir rahatsızlığınız varsa bir kadın doğum doktoruna görünmeniz gerekmektedir. Size vajina içine uygulanan başka (EXAGYN gibi) bir ilaç reçete edecektir.

Kullanım Şekli ve Dozu

 • Travazol’u her zaman aynen doktorunuz veya eczacınızın söylediği şekilde kullanın. Emin değilseniz, onlarla görüşmelisiniz. Travazol’u 2 haftadan fazla kullanmayın.
 • Travazol’u uygulamadan önce ve sonra daima ellerinizi yıkayın.
 • Travazol, cilt hastalıklı bölgelerine günde iki kez uygulanmalıdır. Cilt koşulları düzeldiğinde Travazol’u kullanmayı bırakın. Genel olarak, tedavi süresi 2 haftayı geçmemelidir. Gerekirse, doktorunuz daha sonra glukokortikoid içermeyen bir mantar önleyici preparat ile bir takip tedavisi önerebilir. Bu, özellikle Travazol kasık veya genital bölgeye uygulanırsa geçerlidir.
 • Başarılı Travazol tedavisi için düzenli hijyen önlemleri gereklidir.

Kullanırken Nelere Dikkat edilmeli

 • izokonazol nitrat veya dikorttolon valerat veya bu ilacın diğer bileşenlerinden herhangi birine alerjik (aşırı duyarlı),
 • tedavi edilecek alanda bir tüberküloz veya sifiliz enfeksiyonu ile ilişkili cilt lezyonları vardır,
 • viral bir enfeksiyona sahip olması, örneğin, uçuk, zona veya suçiçeği (varicella, herpes zoster),
 • Yüzün yayılmasında kronik bir cilde (rosacea), ağız etrafındaki cildin (perioral dermatit) cildine veya tedavi edilecek bölgedeki aşılamayı takiben cilt reaksiyonuna sahip olun.
 • Ayrıca ciltte bakteriyel bir enfeksiyon varsa, doktorunuz size bu enfeksiyonu tedavi etmek için Travazol’a ek olarak kullanacağınız başka bir ilaç önerecektir.
 • Travazol’un yüzünüze uygularken gözlerinize temas etmesine izin vermeyin. Glukokortikoid içeren topikal ilaçların vücudun geniş alanlarına veya uzun süre boyunca, özellikle de tıkanma (örneğin çocuk bezleri, sargılar) üzerine yaygın olarak uygulanması, yan etki riskini arttırır.
 • Bir pansumanla kaplanmış Travazol’u uzun süre, büyük miktarlarda, uzun bir süre boyunca ya da Travazol’un göz çevresindeki bölgeye uygulanması durumunda, glokom adı verilen bir göz rahatsızlığı gelişme riski vardır.
 • Travazol genital bölgelere uygulanırsa, bileşenlerinden bazıları prezervatif veya diyafram gibi lateks ürünlere zarar verebilir. Bu nedenle, bunlar artık doğum kontrolü veya HIV enfeksiyonu gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma olarak etkili olmayabilir. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Mantar Enfeksiyonu Nasıl olur Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır.

 • Mantar enfeksiyonun vücutta oluştuğu yerler genle olarak nemli kalan bölgelerdir.
 • Bu nedenler örneğin kasıklarda ve ayaklarda mantar enfeksiyonu daha sık görülür. Bu bölgeler açıkta olmadığı, hava almadığı  için terle ve vücut sıvılarıyla sürekli nemli kalmasıyla  mantar enfeksiyonu oluşur.
 • Başarılı mantar tedavisi için düzenli hijyen önlemleri gereklidir: Yenilenen enfeksiyondan kaçınmak için, kişisel çamaşırlarınızı  Günlük olarak değiştirmeli ve kaynatmalısınız, yada ütülemelisiniz.
 • Yıkandıktan sonra ayak parmaklarının arasındaki alanı iyice kurutun, çoraplarınızı değiştirin ve günlük çoraplar kullanın.
 • Ayaklarda oluşan mantarın diğer bir nedeni de ayakkabının nemli kalması ve ayakkabınızda mantar oluşmasıdır. Aynı ayakkabıyı her gün kullanmayın ve ayakkabınızı kullandıktan sonra içine biraz korbonat serpin.
 • Eğer mantar enfeksiyonunuz sürekli tekrarlıyorsa daha sistemin bir tedavi gerekebilir. Cildiye doktorunu ziyaret edin.

Travazol Krem Ne Kadar? 2019 Fiyatı? Nereden Temin Edebilirim?

Travazol 15 gr’lık tüpler halinde sadece eczanelerde satılmaktadır. Reçeteli olarak doktorunuza yazdırdığınız da Sgk’dan yararlanabilirsiniz.

İlacı Reçetesiz olarak da eczanelerden satın alabilirsiniz. İlacının 2019 güncel fiyatı 16,21 tl’dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir