Katarin antibiyotik mi? Katarin Hapı Ne İşe Yarar?

Bu makalede kış aylarında sıkça yakalandığımız soğuk algınlığı hastalıklarında kullandığımız ilaçlardan olan Katarin’in sıkca sorulan Katarin antibiyotik mi? ve Katarin hapı ne işe yayar? sorularına cevap arayacağız.

Katarin Hapı Ne İşe Yarar?

Grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalandığımızda vücudumuz bu hastalıkları yenmek için bir tepki verir. Halsiz olur, öksürük, burun ve geniz akıntısı artar hatta bazen ateşleniriz. Bu tepkiler vücudumuza giren mikrop ve bakterilere karşı bir tepkidir. örneğin vücut ısımızın artması bakterilerin aşıra çoğalmasını önlemek için bir tepkidir. Fakat vücudumuzun bakteri ve virüslerle olan savaşında verdiği tepki bizi çok olumsuz etkiler. Günlük yaşantımızı olumsuz etkisi bizi yatağa kadar düşürür. Katarın de vücudumuzun bu tepkisini azaltmak bazı durumlarda da yardımcı olmak için geliştirilen bir ilaçtır. Fakat unutulmamalıdır ki her ilaç gibi bununda yan etkileri vardır doktor reçetesi dışında kullanılması tavsiye edilmez.

Katarin hapı : Grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi üst solunum yolları akut enfeksiyonlarında ve alerjik hastalıklarında görülen ağrı, ateş, hapşırma, öksürük, burun akıntısı, burun tıkanıklığı gibi şikayetlerin giderilmesinde kullanılır.

Katarin hapının etken maddeleri ve özellikleri

  • Katarın 250 mg parasetamol, 100 mg oksolamin sitrat, 2 mg klorfeniramin maleat, etken maddelerini içerir.
  • Parasetamol , ağrıyı tedavi etmeye ve yüksek bir sıcaklığı (ateşi) azaltmaya yardımcı olan yaygın olarak kullanılan bir ilaçtır. Genellikle baş ağrısı, diş ağrısı veya burkulma gibi hafif veya orta derecede ağrıları hafifletmek ve soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkların neden olduğu ateşi azaltmak için kullanılır.
  • Klorfeniramin , doğal kimyasal histaminin vücuttaki etkilerini azaltan bir antihistamindir. Histamin hapşırma, kaşıntı, sulu gözler ve burun akıntısı semptomlarına neden olabilir. Klorfeniramin , burun akıntısı, hapşırma, kaşıntı ve alerjiler, soğuk algınlığı veya gripten kaynaklanan sulu gözleri tedavi etmek için kullanılır.
  • oksolamin sitrat , bazı ülkelerde, farenjit, tiroit, bronşit, bronşektazi, boğmaca tedavisinde kullanılan öksürük kesici olarak kullanılır. oksolamin, anti-enflamatuar aktiviteye sahiptir ve bu, solunum sisteminin sinir reseptörlerinin tahrişinde bir azalmaya neden olur. Balgamı eritici etkisi ile salgıları sulandıran ve böylece öksürüğü tedavi eden bir antitüssif’dir. 

Katarin antibiyotik mi?

Katarın etken maddelerini ve genel olarak soğuk algınlığındaki tedavi rolünü anlattık. Birazda antibiyotiklere kısaca değinelim. Antibiyotikler: Vücudumuzdaki çoğalan  mikropları yani bakterileri çoğalmasını engellemek yada öldürmek için geliştirilen ilaçlardır.  Anlattığımız üzere Katarın in bakterilere karşı bir etkisi yoktur  bu nedenle katarın bir antibiyotik değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir