Gebelikte Anksiyete ile Başa Çıkmanın 7 yolu

Birkaç ay önce, pozitif hamilelik testinizdeki ikinci çizgiyi görmekten heyecan duydunuz. Şimdi? Her durumda endişeleniyor ve bir şeylerin yanlış olabileceğini düşünüyorsunuz. Üzerinizden atamadığınız kaygılar günlük hayatınızı etkilemeye başlıyor.

Doğum sonrası depresyonun doğum sonrası kadınlar için büyük bir endişe kaynağı olduğunu duymuş olabilirsiniz. Ancak hamileliğinizi etkileyebilecek başka ruh hali koşulları da vardır. Her 10 kadından 1’inden fazlası bir noktada endişe yaşamaktadır.

Hamilelikte anksiyete nedenleri

Bazı kadınlar hamilelik sırasında semptomlarında azalma yaşar, ancak endişeniz kötüleşebilir. Sonuçta, sizi endişeli hissettiren her şey kontrolünüz altında değildir. Hamilelik sırasındaki hormonal değişiklikler beyninizdeki kimyasalları etkileyebilir. Bu da endişe duymanıza  neden olabilir.

Hamilelik aynı zamanda muazzam bir değişim zamanıdır. Bu duygu ve duyumların bazıları memnuniyetle karşılanırken, diğerleri düpedüz rahatsız edici ve korkutucu. Sizi geceleri ayakta tutan komplikasyonlar veya başka sorunlar olabilir.

Hamilelikte anksiyete belirtileri

Hamilelik sırasında bir miktar endişe doğaldır. Sonuçta, süreç sizin için tamamen yeni olabilir. Geçmişte, kötüleşme gibi, size endişe sebebi veren durumlar ile karşılaşmış olabilirsiniz. Ancak bu kaygılar günlük yaşamla karışmaya başlarsa, kaygınız olabilir.

Belirtiler şunları içerir:

 • kontrol edilemez bir endişe hissi
 • özellikle sağlığınız veya bebeğiniz hakkında aşırı endişe duymak
 • konsantre olamamak
 • huzursuz veya tedirgin hissetmek
 • gergin kaslara sahip olmak
 • kötü uyumak

Bazen, endişe nöbetleri panik ataklara neden olabilir. Bu saldırılar yukarıdaki belirtilerle aniden başlayabilir ve ilerleyebilir.

Panik atak belirtileri şunlardır:

 • nefes alamıyormuş gibi hissetmek
 • delirmiş gibi hissediyorum
 • korkunç bir şey olabilir gibi hissediyorum

Hamilelikte anksiyete için risk faktörleri

Herkes hamilelik sırasında anksiyete geliştirebilirken, aşağıdakileri de dahil olmak üzere katkıda bulunabilecek bazı risk faktörleri vardır:

 • ailede anksiyete veya panik atak öyküsü
 • kişisel endişe, panik atak veya depresyon öyküsü
 • önceki travma
 • bazı yasadışı uyuşturucuların kullanılması
 • günlük yaşamda aşırı stres

Hamilelikte anksiyete tedavisi

Hafif anksiyete vakaları genellikle spesifik bir tedaviye ihtiyaç duymaz, ancak doktorunuza hislerinizi belirtmek iyi bir fikirdir.

Ağır vakalarda doktorunuz yararları ve riskleri tarttıktan sonra ilaç önerebilir.

Kaygılar ve bebeğiniz

İyi niyetli arkadaşlar, endişelenmeyi bırakmanız gerektiğini söylemiş olabilir, çünkü bebek için iyi değildir. Duyguları iyi bir yerden geliyor olsa da, döngüyü durdurmanın söylenenden daha kolay olduğunu düşünebilirsiniz. Yine de, araştırmalar endişenizi kontrol altına almak için iyi bir neden olduğunu göstermektedir.

Hamilelik sırasındaki yüksek endişe düzeyleri, preeklampsi, erken doğum ve düşük doğum ağırlığı gibi durumların gelişme riski ile ilişkilidir.

Hamilelik Sırasında Anksiyete İle Başa Çıkmanın Yolları

1. Bunun hakkında konuşun

Hamileliğiniz sırasında çok endişeli hissediyorsanız, birine söylemek önemlidir. Eşiniz, yakın bir arkadaş veya aile üyesi, destek sunabilir. Düşüncelerinizi ve hislerinizi paylaşmak, onların günlük yaşamınızı ele geçirmelerini engellemek için yeterli olabilir. Doktorunuzdan, sizi endişeye yardımcı olmak için eğitilmiş bir terapiste yönlendirmesini de isteyebilirsiniz. Bazı terapistler hamile kadınlara yardım konusunda uzmanlaşmıştır.

2. Bir hobi bulun

Stresi ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olan faaliyetlerde bulunmak sizin için iyi bir seçenek olabilir. Fiziksel aktivite vücudunuzun endorfin salgılamasına yardımcı olur. Bunlar beyninizdeki doğal ağrı kesici gibi davranır. Vücudunuzu hareket ettirmek stresi yönetmenin en önerilen yollarından biridir.

Etkili faaliyetler şunları içerir:

 • yürüme
 • koşu
 • yoga

Yürüyüşe çıkmak, koşmak ya da poz vermek istemez misiniz? Neyi seviyorsan onu yap! Vücudunuzu hareket ettiren herhangi bir şey yardımcı olabilir. Beş dakika kadar kısa bir süredir aerobik aktivitenin olumlu faydaları olduğu gösterilmiştir. Hamilelik sırasında yeni bir egzersiz rutinine başlamadan önce daima doktorunuzla konuşun.

3. İç dünyada huzur bul

Aşağıdakiler dahil, ter atmadan vücudunuzun endorfin salgılamasına yardımcı olan aktiviteleri deneyebilirsiniz:

 • meditasyon
 • akupunktur
 • masaj terapisi
 • derin nefes egzersizleri

Amerikan Stres Enstitüsü, endişe duymamanıza yardımcı olmak için günde 20-30 dakika derin karın nefes almanızı önerir . Bunu yapmak, beyninize daha fazla oksijen sağlamanıza ve sinir sisteminizi uyarmanıza yardımcı olacaktır.

Denemek için, rahat bir oturma pozisyonuna geçin ve gözlerinizi kapatın. Kendinizi içten içe gülümseyerek hayal edin ve kaslarınızdaki gerginliği serbest bırakın. Sonra ayaklarınızda delikler olduğunu hayal edin. Nefes alın ve vücudunuzda dolaşan havayı hayal edin. Nefes ver ve tekrarla.

4. Dinlen

Yeterince uyuduğunuzdan emin olmak önemlidir. Her ne kadar uyku hamilelik sırasında zor gibi görünse de, anksiyete belirtilerinize önemli ölçüde engel olabilir.

5. Bunun hakkında yaz

Bazen konuşmak istemeyebilirsin. Bütün bu düşüncelerin gidecek bir yere ihtiyacı var. Yargılama korkusu olmadan duygularını bırakabileceğin bir dergi başlatmayı dene.

Düşüncelerinizi ve duygularınızı yazmanın endişelerinizi düzenlemenize veya önceliklendirmenize yardımcı olduğunu görebilirsiniz. Siz de doktorunuzla paylaşmak için farklı tetikleyiciler takip edebilirsiniz.

6. Kendini güçlendir

Tokophobia doğum korkusudur. Endişeniz doğumla ilgiliyse, doğum sınıfına kaydolmayı düşünün. Farklı emeğin evreleri, vücudunuzun ne yaptığı ve her dönüşte ne bekleneceği hakkında bilgi edinmek, sürecin ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir.

Bu sınıflar genellikle ağrıyla başa çıkmak için önerilerde bulunur. Ayrıca, size benzer şeyler için endişelenebilecek diğer annelerle sohbet etme fırsatı da verecekler.

7. Doktorunuza sorun

Kaygınız günlük hayatınızı etkiliyorsa veya sık panik atak geçiriyorsanız doktorunuzu arayın. Ne kadar çabuk yardım alırsan o kadar iyi. Bir terapiste yönlendirmenin ötesinde, en şiddetli belirtilerinizi hafifletmek için alabileceğiniz ilaçlar olabilir. Düşüncelerinizi ve hislerinizi, özellikle sizi endişelendiriyorlarsa paylaşmaktan asla çekinmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir