Diaformin Zayıflatır mı? Diaformin Kullanarak Zayıflayanlar ve Kullanıcı Yorumları

Bilimsel Çalışmalar Işığında Diaformin Kilo verdirir mi?

Diaformin metformin etken maddesine sahip, tip 2 diyabetli ve insülin dirençli kişilerde kan şekeri seviyelerini yönetmek için verilen bir ilaçtır . Diaformin in ayrıca kilo vermenize yardımcı olabileceğini duymuş olabilirsiniz. Ama bu doğru mu? Bu soruya yapılmış bilimsel çalışmalar ışığında birlikte yanıt arayalım.

  • Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi ( NCBI) tarafınca yapılan araştırmaya göre, diaformin ilacının etken maddesi olan metforminin bazı kişilerin kilo vermesine yardımcı olabileceği sonucunu ortaya çıkmıştır.
  • Metforminin nasıl kilo kaybına neden olabileceği açık değildir. Bir teori, iştahınızı azaltarak kilo kaybına neden olabileceği yönündedir . Ayrıca vücudunuzun yağ kullanma ve saklama şeklini de değiştirebilir.
  • Diaformin ne zaman kilo verdirir? Çalışmalar, diaformin etken maddesi metforminin kilo vermeye yardımcı olabileceğini göstermiş olsa da, ilaç hızlı etkili değildir.Bir uzun vadeli bir çalışmaya göre metformin kaynaklı kilo kaybı, bir ila iki yıl içinde kademeli olarak ortaya çıkma eğilimindedir. Kaybedilen ağırlık miktarı da kişiden kişiye değişir. Çalışmada, iki veya daha fazla yıl sonra kaybedilen ortalama ağırlık dört ila yedi kilo arasındadır.
  • Çalışmalar gösteriyor ki diaformin gibi metformin etken maddeli antidiyabetik  ilaçların doktor reçetesi dışında bilinçsiz kullanımı yarardan çok zarar doğurabilir. Doktorunuz size bu ilacı reçete ettiğinde de ayrıca size uygun  diyet ve egzersiz listesi verecektir. Araştırmalar gösteriyor ki bu ilaç uygun diyet ve egzersiz ile alındığında etki göstermektedir. Yani  diaformin beklenin aksine kilo vermede mucizevi  bir ilaç değildir.

Doktorum kilo kaybı için metformin yazacak mı?

Eğer varsa tip 2 diyabet veya prediyabet ( insülin direnci) ve kilolu ya olan obez , doktorunuz size şeker yönetmenize yardımcı veya diyabet riskini azaltmak ve kilo yardımcı olabilir görmek için metformin reçete edebilir. Aslında, doktorunuz diyabet veya prediyabetiniz olmasa bile kilo kaybı için metformin yazabilir .

Metforminin bu kullanımına etiket dışı kullanım denir. Bu, FDA’nın metformini kilo verme yardımı olarak onaylamadığı anlamına gelir. Sonuç olarak, bu amaç için ne kadar etkili olduğu hakkında daha az bilgi vardır.

Kilo kaybı için doz nedir?

Doktorunuz sizin için metformin verirse, sizin için uygun bir doza karar verecektir. Büyük olasılıkla metformine düşük bir dozda başlayacaksınız ve birkaç hafta içinde kademeli olarak artıracaksınız. Bu, herhangi bir yan etkiyi en aza indirmeye yardımcı olabilir.

Kilo Vermek için Doktora Gittiğimde Neler Sorabilirim?

Kilo kaybına giden yol kişiden kişiye değişir. Yine de, doktorlar tarafından en çok önerilen kilo kaybı yöntemi, sağlıklı bir diyet ve egzersiz programının bir arada olmasıdır. . Daha fazla bilgi için, diyabet güvenli diyetler ve diyabetli insanlar için egzersiz ipuçlarını okuyun .

Diaformin (Metformin) ve kilo kaybı hakkında daha fazla bilgi için doktorunuzla konuşun. Sorularınıza cevap verebilir ve sizin için doğru olan bir kilo kaybı planı bulmanıza yardımcı olabilirler. Sorabileceğiniz bazı sorular şunlardır:

  • Kilo vermeme yardımcı olacak bir diyet ve egzersiz programı önerebilir misiniz?
  • Kilo vermeme yardım edecek bir ilaca ihtiyacım var mı?
  • Benim için makul bir kilo kaybı hedefi nedir?
  • Diyetime yardımcı olması için bir diyetisyenle çalışmalı mıyım?
  • Kilo kaybedersem, şeker hastalığım, yüksek kolesterol veya yüksek tansiyon ilaçlarımın bir kısmını almayı kesebilir miyim ?

Kaynakça

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3308305/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir