brokoli

Brokolinin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Nasıl Tüketilmeli?

Brokolinin faydaları arasında en önemlisi iyi bir besin, vitamin ve mineral kaynağı olmasıdır.

Brokoli hakkında kısa bilgiler:

 • Brokoli antik roma da yabanı lahanalardan geliştirilmiştir. İtalya’dan tüm dünyaya yayıldığı düşünülmektedir.
 • Brokoli, önemli besinlerle dolu, serin mevsim ürünüdür.
 • Brokoli, serin, nemli, ılıman iklim koşullarında yetişen 80-130 cm boyunda tüysüz, dik, yıllık veya iki yıllık bir bitkidir.
 • Brokolinin mevsimi son bahar aylarıdır. Ekim Kasım gibi taze olarak manavlardan temin edebilirsiniz. Nisan ayına kadar tezgahlarda bulabilirsiniz.

Brokolinin Faydaları

 • Kanseri önler
 • Çok iyi bir detoks sebzesidir.
 • Brokoli tüketimi sağlıklı bir cilt için önemlidir.
 • İçeriğindeki lif ile sindirim sistemine çok iyi gelir.
 • Kalp sağlığına iyi gelir.
 • Göz sağlığına iyi gelir.
 • Bağışıklık sistemini destekler.
 • Kemik sağlığını destekler.
 • Kilo vermeyi destekleyen bir besindir.

Sebzeler, sağlığınıza kapsamlı faydalar sunmanın olağanüstü bir yoludur ve brokoli bunların arasında çok özel bir yerdedir.  Diyetisyenlerin listelerinde en çok rastlayacağınız sebzelerden olan brokolinin düzenli  tüketimi, optimal, vücut çapında sağlığı destekleyen düzinelerce, belki de yüzlerce süper besin maddesi sağlar.

1. Kanser Önleme

Kanser normal sınırlarının ötesinde anormal hücrelerin hızlı bir şekilde büyümesiyle düşünülür ve sıklıkla oksidatif stres ile ilişkilidir. Brokoli, kansere karşı savunma etkisi olacağı tahmin edilen bileşiklerle yüklüdür.

Araştırmalar, brokoli gibi  sebzelerin tüketiminin, akciğer, meme, kolorektal, prostat, mide ve pankreas kanseri içeren birçok kanser riskinin azalmasıyla ilişkili olduğunu göstermektedir. ( 1 ), ( 2 )

2. Detoksifikasyon

Brokoli, brokoliyi çok iyi bir detoksifiye edici yapan C vitamini, kükürt ve bazı amino asitlerden oluşur. Brokoli tüketimi, vücuttaki ürik asit gibi zararlı toksinlerin yanı sıra serbest radikallerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur, böylece kanı temizler ve kaşıntı, gut, romatizma, döküntü, artrit, böbrek taşı, deri hastalıkları gibi toksinler ile ilgili sorunları uzak tutar. egzama ve cildin sertleşmesi engeller.( 3 )

3. Cilt Bakımı

C vitamini ve beta-karoten gibi antioksidanlar, B vitamini kompleksi, E vitamini, A vitamini, K vitamini, omega 3 yağ asitleri, amino asitler ve folat gibi diğer yardımcı vitaminler ile cildin sağlıklı ve ışıltılı kalmasına yardımcı olan mikrolar brokolide bulunur. Hepsi cildinize iyi bakmanıza yardımcı olur ve cildin parlak, sağlıklı ve parlak olmasını sağlar. Fito-besleyicilerden biri olan brokolide bulunan glukofantan, güneş ışığına maruz kalmanın olumsuz etkilerini tersine çevirme ile ilişkilendirilmiştir. Bu nedenle, düzenli brokoli tüketimi, cildi sağlıklı ve parlak tutmak için çok önemlidir. ( 4 )

4. Mide Bozuklukları

Lif, sağlıklı sindirim sistemi için şarttır. Brokoli, hemen hemen tüm mide rahatsızlıklarını basitçe kabızlığı iyileştirerek tedavi edebilen önemli bir diyet bileşeni olan lif  bakımından zengindir. Hepimizin bildiği gibi kabızlık neredeyse tüm mide rahatsızlıklarının köküdür. Lif, yiyeceğin büyüklüğüne katkıda bulunur, suyu tutar ve sağlıklı bağırsak hareketlerini oluşturur. Bunun dışında magnezyum ve brokoli de, asiditeyi tedavi yiyeceklerdeki besinin doğru sindirimi ve emilimi kolaylaştırmak ve inflamasyonu azaltarak mideyi yatıştırmaya yardımcı olur. ( 5 )

5. Kalp Hastalıkları

Brokoli, çok yüksek lif içeriğinin yanı sıra, önemli miktarda beta-karoten, omega-3 yağ asitleri ve kötü kolesterolü azaltmaya ve kan basıncını düzenleyerek kalbin uygun şekilde çalışmasına yardımcı olan diğer temel vitaminlerden oluşur. Ayrıca, brokolide bulunan potasyum, damarların ve kan damarlarının gerginliğini ve stresini gevşeterek kan akışını ve temel organların oksijenlenmesini artırabilen bir vazodilatördür. ( 6 )

6. Uygun Göz Bakımı

Brokoli beta-karoten, Zeaksantin, fosfor, A vitamini ve B kompleksi, C ve E gibi optik sağlık için son derece iyi olan diğer vitaminlerle doludur. Bu besinler ve vitaminler, gözlerin makula dejenerasyonundan ve aynı zamanda katarakttan korunmasına yardımcı olurken, radyasyondan kaynaklanan neredeyse tüm hasarları da onarır. ( 7 )

7. Bağışıklık

C vitamini, beta karoten yanı sıra diğer vitaminler ve mineraller, özellikle selenyum, bakır, çinko, fosfor, brokolinin yeşil ve mor renginden sorumludur. Brokolide bulunan bu bileşikler aslında sayısız enfeksiyondan koruyan mükemmel bağışıklık sistemi güçlendiricileridir. ( 8 )

8. Kemik Sağlığı

Düzenli brokoli tüketimi çocuklar, hamile kadınlar, emziren kadınlar ve yaşlılar için son derece faydalıdır çünkü kalsiyum ve magnezyum, çinko ve fosfor gibi diğer besinlerden oluşur. Bu osteoporoza insanların en duyarlı olmalarından dolayıdır zayıflaması, var kemikler brokoli bireyler tarafından düzenli olarak tüketilmesi gerekir. ( 9 )

9. Yüksek Tansiyon

Brokolide bol miktarda bulunan mineral krom, insülinin düzgün çalışmasına yardımcı olur ve kan şekerini kontrol eder, böylece kan basıncını da düzenler. Tüm sistemler, düzgün da tansiyon daha da bu nedenle bazı gerçek kalp sağlığının korunması için diyet içine brokoli, düzenleyen yardımcı lif ve omega-3 yağ asitleri ile birlikte brokoli bol bulunur. ( 10 )

10. Kilo Verme Etkileri

Brokoli, istenmeyen vücut ağırlığını kaybetmeye çalışan herkes için faydalı yiyeceklerden biridir. Brokoli çok az miktarda kalori içerir ve% 1’den az yağ içerir. Bunun dışında c vitamini çiğ veya hafif buharda pişirilmiş brokolide de bulunabilir ve bir egzersiz boyunca vücudun yağ yakma kabiliyetini arttırdığı gösterilmiştir. Farklı araştırmalar ayrıca, vücudun, vücudu yağ olarak depolamak yerine vücuda yakıta dönüştüren bir bileşik olan karnitini yapmak için C vitamini kullandığı sonucuna varmıştır.

11. İç Kanama

Brokolide önemli miktarda bulunan K Vitamini, karaciğer, sarılık veya uzun süreli antibiyotik veya aspirin kullanımının kombinasyonunun kanama riskini azaltmada yardımcı olur. Gastrointestinal sistemde vitamin azalmasına bağlı bazı problemler Crohn hastalığı, tıkanmalar, ladin ve kolitleri içerir. Bu problemler K vitamini içeriğinin azalmasından kaynaklanmaktadır.

12. Gut riskini azaltır

Brokoli, gut riskini azaltmak için gerekli olan büyük miktarda C Vitamini içerir. Baş parmağını sıkıntıya sokan ağrılı, artrit tipi bir durumdur. Genellikle ayak başparmağı, eklemlerde oluşan kristallerden kaynaklanan aşırı ürik asit nedeniyle sert, ağrılı ve iltihaplanır.

13. Zihinsel ve Duygusal Bozukluklar

Brokolide bol bulunan B9 Vitamini, birçok zihinsel ve duygusal hastalığın tedavisinde destekleyicidir. Örneğin, günümüz modern dünyasında birçok insanın yaşadığı en yaygın ruh sağlığı sorunlarından ikisi olarak görülen endişe ve depresyonun tedavisinde destekleyicidir.

14. Böbrek Taşlarını Önler

Araştırmalar, B6 vitamininin magnezyum gibi diğer minerallerle birlikte alınmasının böbrek taşlarının önlenmesinin yanı sıra tedavi edilmesinde de faydalı olduğunu kanıtlamıştır. Brokolide bulunan B6 Vitamini, diğer rahatsızlıklar nedeniyle böbrek taşı riski daha yüksek olan hastalarda yaygın olarak yararlıdır.

15. Yara iyileşmesine yardımcı olur

Brokoli, radyasyon tedavisinden sonra cilt reaksiyonlarının tedavisi için gerekli olan ve yarayı hızlandıran ve iyileşmeyi kesebilen yeterli miktarda B5 Vitamini içerir. Ek olarak, ciltteki kırışıklıklar ve koyu lekeler gibi erken yaşlanma görünümünü de geciktirir.

Brokoli Nasıl yenir

 • Açılmamış çiçek tomurcuklarından ve sapın etli üst kısmından oluşan çiçeklenme başlıkları sebze olarak tüketilir.
 • Çiçek baş küçük parçalara ayrılır ve çiğ veya hafif pişmiş, buhar, mikrodalga ve tavada yenebilir ve karışık salata olarak veya turşu olarak yenebilir.
 • Sapların daha uzun süre pişirilmesi gerekir.
 • Brokoli hızlı dondurulmuş sebzeler olarak bulunur ve kurutulmuş çorba sebzeleri karışımlarında işlenir.
 • Ayrıca çorbaları ve diğer sebze yemeklerini de tamamlar.

Brokolinin Zararları

Tıpkı lahana bitkisinin diğer üyeleri gibi, brokoli de, tiroid bezinin şişmesine neden olabilecek ve dolayısıyla tiroid disfonksiyonu olan bireylerde kaçınılması gereken “guatrojenlerden” oluşur.

Brokoli Suyunun Faydaları

Brokoli sebzesi kadar brokoli suyunun da birçok faydası vardır. A ve C vitaminin vücut tarafından emilmesini ve birçok konuda faydalı gelmesini sağlayan brokoli suyu, vücut için bir antioksidan etkisi gösterir. Kış aylarında soğuk algınlığından korunmak için de bol miktarda brokoli suyu tüketilmesi önerilir. Brokolilerin preslenmesi ve ardından süzülmesi ile elde edilecek olan brokoli suyu istenildiği zaman rahatlıkla hazırlanabilir. Aynı şekilde brokoli suyunu kaynatarak çorba haline getirilmesi ve sıcak şekilde tüketilmesi de öğünler için iyi bir tercih olacaktır. Bunun için içerisine farklı sebzeler de haşlanarak eklenebilir. Brokoli suyunu ve sebzesini tat olarak sevmeyenler, zeytinyağı ve yoğurt ile de tüketebilir.

Brokoli Kürü Nasıl Yapılır

 • Yarım litre suyu kaynatın
 • Kaynayan su içine 200 gr taze brokoliyi koyun ve 5 dk kaynatın
 • 5 dk sonunda ağzı açık bir şekilde soğumaya bırakın
 • Sonrasında Karışımı süzün ve ikiye bölün
 • Bu suyun yarısını kahvaltıdan önce diğer yarısını da öğle yemeğinden önce tüketin
 • 21 günlük bu kürü aksatmadan uygulamak gerekir.
 • Bu kür sonunda yukarıda bahsettiğimiz bütün brokoli faydalarından yararlanırsınız.

Yoğurtlu Brokolinin Faydaları

Brokolinin Faydalarından yukarıda bahsetmiştik bu faydalı besini en onun kadar faydalı olan yoğurtla birleştiğinizde çok daha sağlıklı bir yiyecek açığa çıkar. Haşlanmış brokolileri hafif çalkaladığınız yoğurda ilave ederek harika bir ara öğün elde etmiş olursunuz. Tam bir diyet yiyeceği olan yoğurtlu brokoliyi düzenli kullanımda size kilo verdirdiğini göreceksiniz.

Brokolinin Besin Değeri-Özellikleri

Porsiyon Ölçüsü: 1 çatal, küçük Fincan, 140 g

Kaloriler  49 Kcal.Yağdan Gelen Kaloriler  5.13 Kcal.

yakınlık Miktar % DV
Su 124.95 g N / D
Enerji 49 Kcal N / D
Enerji 204 kJ N / D
Toplam diyet lifi 4.6 g % 12.11
Karbonhidrat 10,05 g 7.73%
Protein 3.33 g 6.66%
Toplam Yağ (lipit) 0.57 g 1.63%
Kül 1,08 g N / D
Toplam Şeker 1.95 g N / D
Sakaroz 0,11 g N / D
Glukoz (dekstroz) 0,69 g N / D
Fruktoz 1,04 g N / D
Mineraller Miktar % DV
Fosfor, P 94 mg % 13.43
Manganez, Mn 0.272 mg 11.83%
Demir, Fe 0.94 mg % 11.75
Bakır, Cu 0,085 mg % 9.44
Potasyum, K 410 mg 8.72%
Magnezyum, Mg 29 mg 6.90%
Çinko, Zn 0,63 mg 5.73%
Kalsiyum, Ca 56 mg % 5.60
Selenyum, Se 2.2 µg % 4.00
Sodyum, Na 57 mg 3.80%
florür 5.6 µg % 0,14
Vitaminler Miktar % DV
K Vitamini (filokinon) 197.5 µg 164,58%
C vitamini (Askorbik asit) 90.9 mg 101.00%
B9 Vitamini (Folat, Folik asit) 151 µg 37.75%
B6 Vitamini (Piridoksin) 0,28 mg 21.54%
B5 Vitamini (Pantotenik asit) 0.862 mg 17.24%
A vitamini 108 µg 15.43%
E Vitamini (alfa-tokoferol) 2.03 mg 13.53%
B2 Vitamini (Riboflavin) 0.172 mg % 13.23
kolin 56.1 mg % 10,20
B1 Vitamini (Thiamin) 0,088 mg 7.33%
B3 Vitamini (Niasin) 0.774 mg 4.84%
Beta karoten 1301 µg N / D
Lutein + Zeaksantin 1512 µg N / D
Tokoferol, beta 0.01 mg N / D
Tokoferol, gama 0.35 mg N / D
Lipidler Miktar % DV
Yağ asitleri, toplam doymuş 0.111 g % 0.17
Yağ asitleri, toplam çoklu doymamış 0.238 g % 1.40
Laurik asit (dodekanoik asit) 12:00 0.003 g N / D
Palmitik asit 16:00 (Heksadekanoik asit) 0,078 g N / D
Stearik asit 18:00 (Oktadekanoik asit) 0,018 g N / D
20:00 0.006g
Behenik asit (dokosanoik asit) 22:00 0.007 g N / D
Yağ asitleri, toplam tekli doymamış 0,056 g N / D
Palmitoleik asit 16: 1 (heksadekenoik asit) 0,013 g N / D
17:01 0.003 g
Oleik asit 18: 1 (oktadekenoik asit) 0,041 g N / D
Linoleik asit 18: 2 (oktadecadienoik asit) 0,071 g N / D
Linolenik asit 18: 3 (Oktadekatrienoik asit) 0.167 g N / D
Amino asitler Miktar % DV
triptofan 0,048 g 10.91%
valin 0.193 g % 9.14
Isolösin 0.129 g 7.72%
Treonin 0.134 g % 7.61
histidin 0,088 g % 7.14
Lizin 0.217 g % 6.49
Lösin 0.206 g 5.57%
tirozin 0,084 g % 2.89
Sistin 0,043 g % 2.57
Metionin 0.06g N / D
fenilalanin 0.162g N / D
arjinin 0,28 g N / D
alanin 0,16 g N / D
Aspartik asit 0,461 g N / D
Glutamik asit 0.769 g N / D
glisin 0.141 g N / D
Proline 0.155 g N / D
serin 0,181 g N / D
flavanonlar
kaemferol 1,5 mg N / D
quercetin 1,9 mg N / D
* Yukarıda belirtilen Yüzde Günlük Değerler (% DV’ler) 2000 kalorili diyet alımına dayanmaktadır. Günlük değerler (DV’ler) günlük kalori gereksinimlerinize bağlı olarak farklılık gösterebilir. Bahsedilen değerler ABD Tarım Bakanlığı tarafından önerilmektedir. Bunlar healthbenefitstimes.com tavsiyeleri değildir. Hesaplamalar ortalama 19 ila 50 yaş arasındadır ve 194 lb ağırlığındadır.

Kaynak:

https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/2872

https://www.healthbenefitstimes.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir