Biogaia Damla Nedir? Ne İşe Yarar? Kolik (Gaz Sancısı) Bebeklerde Kullanımı

Biogaia Damla Nedir? İçerisinde Ne Vardır?

Biogaia damla, birçok klinik çalışmada test edilmiş ve çocuklar için hem etkili hem de güvenli olduğu kanıtlanmış Lactobacillus reuteri  Protectis içeren bir besin takviyesidir . Lactobacillus reuteri  her insanın bağırsak florasında (bakteri çeşitliliği, topluluğu) yararlı bakterilerdir. Bu yararlı bakterilere probiyotikler denir. Biogaia içerisindeki probiyotik sayesinde özellikle yenidoğan bebeklerin gaz sancıları için kullanılır. Bebeklerin ilk aylarında yaşadığı bu gaz sancısına kolik denir. Kolik bebekler gaz sancısıyla ağlamaktadırlar. Yapılan bilimsel çalışmalarda biogaiadaki yararlı bakterilerin kolik sancısını azalttığı ve bebeğin gün içinde ağlama sayısının azaldığı kanıtlanmıştır. Biogaia; bozulmuş barsak florasında dengeyi sağlayarak, diyare, konstipasyon, abdominal distansiyon, kolik gibi sindirim sistemi bozukluklarının ve İmmün sistem bozukluklarının tedavisinde kullanılır.

Tüm BioGaia ürünleri yumurta, yerfıstığı, ağaç fındık, balık, kabuklu deniz ürünleri ve soya gibi genel alerjenlerden arındırılmıştır.

Biogaia Etken Maddeleri Nelerdir?

Ayçiçeği yağı, orta zincirli trigliserit yağı ve  Lactobacillus reuteri DSM 17938 ( Lactobacillus reuteri Protectis). 

Probiyotik Nedir?

Probiyotikler gıdalarda veya takviyelerde bulunan iyi bakterilerdir . Tanım “Yeterli miktarda uygulandığında konakçıya sağlık yararı sağlayan canlı mikroorganizmalar” dır. (WHO / FAO, 2002)

Gerçek bir probiyotik olarak nitelendirilmesinde önemli kriterler, klinik çalışmalarda sağlık yararlarının kanıtlanması gerektiğidir . Ayrıca, bir probiyotik ürün, aynı bakteri suşlarını ve klinik denemelerde kullanılan aynı dozu içermelidir.

Lactobacillus reuteri  Protectis ( nedir bu bakteri )

Lactobacillus reuteri  Protectis, BioGaia’nın patentli probiyotik bakterileridir. Çünkü  Lactobacillus reuteri  Protectis insan vücudunda doğal olarak ortaya çıktığının benzersiz insanlarda bulunan şekilde uyarlanmıştır. Lactobacillus reuteri  Protectis, birçok alanda istisnai ve belgelenmiş sağlık yararları ile  gerçekten üstün bir probiyotik bakteri olarak kabul edilir.

Biogaia Ne İçin Kullanılır?

 • Yeni doğan bebeklerin bakteri florasının oluşmasına katkı sağlar.
 • Kolik bebeklerin gaz sancısının giderilmesinde kullanılır.
 • Bağışıklığın güçlendirilmesinde
 • Çocukların mide ağrılarında (fonksiyonel karın ağrısında)
 • İshal tedavisinde
 • Kabızlığın tedavisinde
 • Hamilelik sırasında oluşan kabızlığın önlenmesinde.
 • Mantar tedavisi sonrası.
 • Antibiyotik tedavisi sonrası bağırsak florasının tekrar dengelenmesine yardımcı olması için.

Biogaia kolik bebeklerde kullanımı

Kolik nedir: Bebeklerin yüzde 26’sına ilk yaşamlarında kolik teşhisi konulur. Bebeğin uzun süre dayanılmaz ağlama ve sakinleşmeme davranışı vardır. Her dört bebekten birinde görülür ve ilk dört-beş sürebilir. Ağlama akşam saatlerinde artar. Genellikle altı-sekiz haftalarda zirveye ulaşır. Ağlamanın belirgin bir neden olmadan gerçekleşmesi, ebeveynler için üzücü ve endişe verici olmasının ana nedenlerinden biridir.

Koliğe ne sebep olur: İnfantil kolik nedenleri çok faktörlüdür. Bağırsak gazının aşırı üretilmesi, kuvvetli bağırsak kasılması, inek sütü proteinine aşırı duyarlılık, bağırsak mikrobiyotasındaki değişiklikler veya belki hepsi bir arada olabilir. Bununla birlikte, artan kanıtlar bağırsak bakterilerini bebeklik döneminde kolikle ilişkilendirmiştir. Klinik çalışmalar, kolikli bebeklerin sindirim kanallarındaki zararlı bakteri sayısının yanı sıra iyi bakteri sayısının daha düşük olduğunu göstermiştir. Bu, kolik de dahil olmak üzere her türlü sindirim sorununa neden olabilir. Bu noktada Biogaia daki yararlı bakteriler bağırsakta çoğalmasıyla  zararlı bakterilerin sayısı azalır bu sayede kolik sancıları giderek azalır.

Kolik bebek sahibi annelerin alerjen besinler tüketmemesi çok önemlidir.

Biogaia Hakkında Merak Edilen Konular?

Biogaia Damla Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Her bağırsak mikrobiyosunun bileşimi benzersiz olduğundan kesin bir cevap vermek zordur. Endikasyon / semptomlara bağlı olarak yapılan klinik çalışmalar farklı sonuçlar göstermiştir.

Bu konuda yapılmış bir deneyle en sağlıklı bilgiyi sizlere sunmak isterim. Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezince yapılmış bir bilimsel çalışmada sonuçlar şu şekildedir.

 • İki ile on altı haftalık 50 bebekle yapılan çalışmada;
 • Bebeklerin bir kısmına probiyotiksiz biogaia ( kontrol grubu) diğer kısmına beslemeden 30 dk önce 5 damla probiyotikli normal biogaia verildi.
 • Bebekler deneye başlamadan önce her biri  günde ortalama üç saatten fazla gaz sancısı nedeniyle ağlamaktaydı.
 • 21 günlük deney sonucunda Müdahale grubu için ortalama ağlama süreleri günde 95, 60 ve 35 dakika, kontroller için 185, 150 ve 90 dakika sırasıyla 7, 14 ve 21 gün idi.
 • Yani biogaia alan bebeklerin ağlamaları ilk hafta yarıya düşmüş sonraki hafta 3 saaten 1 saate üçüncü haftada da yaklaşık yarım saate düşmüştür.

Antibiyotik kullanırken probiyotik alınabilir mi?

Evet, Biogaia probiyotik ürünleri antibiyotiklerle birlikte alınabilir. Antibiyotikler bağırsaktaki doğal dengeyi bozar. BioGaia ürünleri dengeli bir bağırsak mikrobiyotasının korunmasına yardımcı olduğundan, antibiyotiklerin ortak yan etkilerini azaltabilir. Antibiyotiği probiyotikten iki saat önce veya sonra almanızı öneririz.

Biogaia kaç günlük bebeğe verilir?

Klinik çalışmalar, BioGaia Protectis damlalarının yenidoğan bebeklerde ilk günden itibaren güvenli olarak kullanılabileceğini göstermiştir.

BioGaia Protectis damlaları formüle veya anne sütüne eklenebilir mi?

Evet, damlalar formüle ve / veya anne sütüne eklenebilir. 37 ° C / 99 ° F’den daha sıcak sıvılara eklemeyin. Sıvı ekliyorsanız, aynı gün içinde tükettiğinizden emin olun.

BioGaia damlayı bebeğime nasıl veririm?

 • Probiyotik damlalarımızı kaşıkla vermenizi şiddetle tavsiye ederiz .
 • Bakteri kültürünü yağ ile karıştırmak için her kullanımdan önce 10 saniye boyunca iyice çalkalayın.
 • Damlaları dağıtmak için şişeyi eğin ve kaşıkla verin.
 • Günde bir kez 5 damla kullanın.
 • Canlı bakterilere zarar verebileceğinden sıcak içecek veya yiyecek eklemeyin.

BioGaia’nın ürünleri oda sıcaklığında saklanabilir mi?

BioGaia ürünleri farklı sürümlerde gelir, bu nedenle paketteki talimatları izlemenizi öneririz. Bununla birlikte, eğer oda sıcaklığı 25 ° C / 77 ° F’ın üzerindeyse, daima buzdolabında saklanmasını öneririz.

Biogaia Günde Kaç Kez Kullanılır?

Tavsiye edilen günlük Lactobacillus reuteri Protectis dozu 100 milyon CFU’dur (Koloni Oluşturan Birimler). Bu doz 5 damla BioGaia Protectis damlası demektir.

Biogaia Damla Fiyatı Ne Kadar? Nerelerde Satılır?

Eczacıbaşı İlaç Pazarlama A.Ş. tarafından satışı yapılan Biogaia sadece eczanelerde satışı vardır. Fiyatı nisan 2019 itibari ile yaklaşık 70 tl dir. 5 ml lik cam şişe halinde satılır.

Biogaia Damla SGK Ödüyor mu?

Biogaia gaz damlayı SGK karşılamamaktadır. Reçetesiz olarak satın alınabilir.

Kaynakça

https://www.biogaia.com/products/questionsanswers/

https://www.midwiferysupplies.ca/products/biogaia-protectis-probiotic-drops-colic-relief?variant=33319167823

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3183958/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir