Arveles Diş ve Baş Ağrısına İyi Gelir mi? Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Bu makalede çok bilindik bir ağrı kesici olan Arveles’i bilimsel çalışmalar ışığında inceleyeceğiz. Aşağıdaki yazıda Arveles ne kadar sürede etki eder? Arveles baş ağrısına iyi gelir mi? Arveles diş ağrısına iyi gelir mi? sorularına cevap aranacaktır.

Arveles Nedir? Ne İçin kullanılır?

 • Arveles Dexketoprofen etken maddesine sahiptir. Dexketoprofen bir ağrı kesicidir. Steroid olmayan bir anti-enflamatuar ilaç olarak adlandırılır. Aynı zamanda ‘NSAID’ olarak da bilinir.
 • Normal doz her 4-6 saatte bir yarım 25 mg tablet veya her sekiz saatte bir 25 mg tablettir. Doktorunuz size hangi dozun sizin için uygun olduğunu söyleyecektir.
 • Mideniz boşken deksketoprofen alındığında ağrı kesici daha hızlı olur – bu, tabletleri yemekten 30 dakika önce almak anlamına gelir.
 • Arveles gibi anti-enflamatuar ağrı kesiciler ayrıca steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) veya bazen sadece ‘antiinflamatuarlar’ olarak da adlandırılır . Arveles, kas burkulmaları ve suşları , dönem (adet) ağrısı ve diş ağrısı gibi kısa süreli ağrılı durumları tedavi etmek için kullanılır .
 • Dexketoprofen, siklo-oksijenaz (COX) enzimleri adı verilen doğal kimyasalların etkisini bloke ederek çalışır. Bu enzimler vücutta prostaglandinler adı verilen başka kimyasallar üretmeye yardımcı olur. Bazı prostaglandinler yaralanma veya hasar bölgelerinde üretilir ve ağrıya ve iltihaplara neden olur. COX enzimlerinin etkisini bloke ederek daha az prostaglandin üretilir, bu da ağrının azalması anlamına gelir.

Arveles Ne Kadar Sürede Etki Eder?

 • Baş ağrısı, diş ağrısı yada kas yaralanmaları çok ağrılı olmaktadır. Bu hayat standartlarımız çok olumsuz etkiler ve günlük yaşantımızda bize ciddi sorun teşkil eder. Bu gibi durumlarda kurtarıcı olarak ağrı kesicilere sarılırız. Aklımızdaki en büyük soru ise kullandığım ağrı kesici ne kadar sürede etki edeceğidir. Arveles bilindiği iyi bir ağrı kesicidir. Baş ağrısı, dış ağrısı gibi kısa süreli ağrılarda etkindir.
 • Ulusal Biyoteknoloji Merkezince; Arveles etken maddesi üzerine  yaptığı çalışmada arvelesin etki süresi şu şekilde sonuç vermiştir: Tablet olarak verilen Dexketoprofen trometamol hızla emilir, serbest asitle hazırlanan tabletler veya kapsüller halinde tatbik edilen rasemik ilaçtan sonra (S) – (+) – enantiyomer için maksimum plazma konsantrasyonuna (tmaks) 0.25 ila 0.75 saat arasında bir süre uygulanır. ve 3 saat. İlaç günde 3 kez 25mg serbest asit olarak uygulandığında önemli ölçüde birikmez. Deksketoprofen gıda ile yutulduğunda absorpsiyon profili değişir, bu da hem absorpsiyon hızını (tmax) hem de maksimum plazma konsantrasyonunu azaltır.
 • Biraz daha basitce anlatmak gerekirse. Arvelsin etken maddesi hızla emilip kandaki yoğunluğu hızlı bir şekilde artar ve bu da onun etki hızını arttırır.Bir ilacın kandaki maksimum seviyeye ulaşması demek onun tam etkiliğe ulaştığı seviyedir. Buna tmax denir. Bu süre ne kadar kısa olursa ilacın etki etmesi o kadar kısa zamanda gerçekleşir. Burada yapılan çalışmada Arvelesin tmax’a ulaşma süresi en erken  15 dk en geç 45 dk’dır. Yani dış ağrısı için kullanan birisi 15 dk içinde dış ağrısının geçmeye başladığını hissedecektir.
 • Ayrıca arvelesi aç olarak almak ilacın etkisini daha hızlı göstermesine neden olur.

Arveles Diş Ağrısına İyi Gelir Mi?

 • Yapılan klinik çalışmalar ve kullanıcı yorumları dikkate alındığında. Arveles dış ağrısı için kullanıldığında hastaların genelinde kısa zamanda ağrıyı önemli ölçüde azalttığı ve gözlemlenmiştir. 
 • Altaki metinde BMC Klinik Farmakol un yaptığı bir çalışmanın özet ve daha basit bir hali vardır. Çalışmanın aslına kaynakçadan ulaşabilirsiniz.
 • Yapılan yedi rastgele çalışmadaki 994 hastaya arvelesin etken maddesi verilmiştir. Bu çalışmada deksketoprofenin ağrı kesici özelliği incelenmiştir. Yedi denemeden altısı hem rastgele hem de çift kördü ve maksimum 5 puanın 4 ya da 5’inin kalite puanları vardı ve OPVS puanları en az 9/16 idi. Bu skorlar ağrı kesici etkinliğini gösterir.
 • Üç iyi kalite denemesi, ilk dozdan dört ila altı saat sonra ağrı yoğunluğu veya ağrı hafiflemesi bildiren standart ağrı modelleri olup, başlangıçta orta veya şiddetli ağrısı olan hastalar ve altı saat boyunca ağrı yoğunluğu ve ağrı hafiflemesi ölçülmüşlerdir.
 • 20 veya 25 mg (Şekil 2) ve 50 mg’lık dozlarda deksketoprofen, en az% 50 için NNT’lerle plaseboya( ilacı hiç almamış olanlar)  göre anlamlı şekilde üstün olmuştur.
 • Deksketoprofen 12.5 mg ve 25 mg, çok dozlu bir deneyin tek doz fazında dipiron 575 mg’dan daha üstündü.

Arveles Baş Ağrısına İyi Gelir Mi?

 • Yapılan klinik çalışmalar ve kullanıcı yorumları dikkate alındığında. Arveles dış ağrısı için kullanıldığında hastaların genelinde kısa zamanda ağrıyı önemli ölçüde azalttığı ve gözlemlenmiştir. 
 • Altaki metinde Ulusal Biyoteknoloji Merkezince yapılan  çalışmanın özet ve daha basit bir hali vardır. Çalışmanın aslına kaynakçadan ulaşabilirsiniz.
 • Yapılan klinik çalışma sonucu: Ağrı yoğunluğu, ilaç alımından sonra önemli ölçüde azaldı ve zaman içinde azalmaya doğru bir eğilim gösterdi. Ortalama VAS değerindeki düşüş, DT varsayımından 30 dakika sonra zaten önemli bir şekilde sonuçlandı. Ayrıca, eşlik eden semptomların (bulantı, kusma, fotofobi ve fonofobi) görülme sıklığı, tedaviden sonra önemli ölçüde azaldı. Çalışma sırasında ciddi bir olumsuz olay bildirilmedi. Kaydedilen tüm advers olaylar hafif şiddetliydi ve spesifik bir tıbbi tedavi gerektirmedi.

Arveles’in Forum sitelerindeki Kullanıcı Yorumları

 • supersonik turbo: 5 dakika önce 25 mg lıklarından aldığım ağrı kesici.
  bugün çok zor bir diş çektirdim. 45 dakika sürer mi 1 dişi çekimi? sürdü. doktor etrafımda balet gibi bir sağa bir sola dönüp durup şekilden şekle girerken bazen de “vur kır parçala bu maçı kazan” ruh haline giriyordu. 3 tane morfinle her şey normalimsiydi de sonrasında ağrılar başladı ve arttı. kafamın sol tarafı olduğu gibi ağrımaya başlayınca ağrı kesici almak zorunluluk oldu. çene kemiğiyle o kadar oynanması çok hoş değil tabi. çok çok bir umudum yok ama gelişmeleri yazarım. ekleme: içtikten 15 dk sonra etki etmeye başladı. yarım saat önce de hafiften sızlamaya başladı tekrar. yani ortalama 3 saat ağrısız geçti. çene kemiğimin sürekli ittirilip kaktırıldığını düşünürsek gayet başarılı bir ağrı kesici-en azından benim gibi pek ağrı kesici kullanmayan, bağışıklığı olmayan birine göre-
 • belkidesirrimaybelline: regl sancisina birebir felc yapma riski varmis sadece orayida bosverelim diger agri kesiceler bir saatte anca etki gosterirken arveles aninda keser.no pain no game
 • Allah bu ağrı kesici bana öneren doktordan razı olsun .Dişim ağrıyordu hem de feci derece de ağrıyordu,ağzıma sıkmayı düşünüyordum. İnanır mısınız bu hapı yuttuğum da 10 dakika sonra ağrı mağrı kalmadı ve 20 dakikak sonra da inanılmaz bir uyku getirdi deliksiz uyudum tüm gece. Aynı şekil de baş ağrısını da çok çabuk bir şekil de geçirdi,hele çay ile içtiniz mi ,çok çok kısa süre de geçiriyor. Her ev de bulunması gereken bir ağrı kesici,alın dolap da dursun

Kaynakça:

https://www.medscape.com/viewarticle/583782_3

https://patient.info/medicine/dexketoprofen-for-pain-keral

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11155464

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir