5. Gün Embriyosu Ne Zaman Tutunur?

Normal yollar ile bebek sahibi olamayan çiftlerin tercih ettiği farklı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerden birisi olan IVF yani tüp bebek yöntemi, hem kadın hem de erkek üreme hücrelerinin yapay koşullarda laboratuvar ortamında döllenmesi ve akabinde meydana gelen embriyoların kadın rahmine nakil edilmesi sonucunda elde edilen hamileliktir. Oldukça modern bir tedavi şekli olarak da tanımlanabilecek tüp bebek yönteminde farklı yolların yer aldığı da söylenebilmekte ve bu yollar arasında en çok tercih edilenin de 5. gün transferi yani blaskoist transferi olduğu belirtilebilmektedir. Çocuk sahibi olmayı arzu eden çiftlere oldukça yüksek oranlar ile hamilelik olanağı sağlayan 5. gün embriyosu transferi günümüzde uygulanan en modern tüp bebek tedavi seçeneklerinden birisi olarak da nitelendirilebilmektedir.

5. Gün Embriyosu Ne Zaman Tutunur?

Laboratuvar gibi yapay bir ortamda 5 gün boyunca takip edilen ve bu sürecin sonunda geliştirilen embriyolara blastokist ismi verilmektedir 5. günde gerçekleştirilen embriyo transferine ise blastokist transferi denir. Uzun yıllar boyunca süren deneylerin ve araştırmaların sonucunda 1978 yılına gelindiğinde tüp bebek yöntemindeki ilk ciddi başarı elde edilmiş ve blastokist transferi ile anne adayının hamile kalması sağlanabilmiştir. Bu andan sonra ise zaman geçtikçe daha da gelişim gösteren blastokist transferi ile günümüzde bebek sahibi olabilmek artık çok daha kolay bir hale gelmiştir.

5. gün embriyosu ne zaman tutunur sorusunu yanıtlamaya devam ederken embriyonun gelişim süreci içerisinde 5. ve 6. günlerinde blastokist denilen evreye eriştiği söylenebilmektedir. Ancak bir blastokistin ortalama 100 ila 120 hücre içermesi bu dönem bitiminde embriyoların yapay koşullarda bekletilmesini engellemektedir. Bu nedenle embriyoda yer alan çok sayıda hücrenin ölmemesi adına söz konusu hücrelerin ana rahmine aktarılması gerekmektedir.

 

 

 

5. Güne Hazır Olmak
Tüp Bebek laboratuvarlarında kullanılan embriyoların içerisinde takip edildiği ardışık kültür mediumlarında hastaların yüzde 60-70’inde blastokist evresine ulaşılabilmektedir.

Kromozomsal anormallik taşıyan embriyoların blastokist dönemine ulaşabilme ihtimali, normal olan embriyolara oranla çok daha düşüktür. Böylece, 5. günde kromozomsal olarak daha sağlıklı embriyoların seçilebilme ihtimali yüksektir. Bu nedenle blastokist dönemi kaliteli embriyoların transferi ile çok daha yüksek gebelik oranları elde etmek mümkündür.

Blastokist dönemine ulaşmış embriyolar, ultra hızlı dondurma yöntemi olan vitrifikasyon ile başarılı şekilde dondurulabilmekte ve ihtiyaç duyulduğunda başarıyla çözülebilmektedir.

Ancak 5. gün blastokist transferi yapabilmek ve başarılı sonuçlar elde edebilmek için sadece sizin embriyolarınızın belirli şartlara uyması yeterli olmaz.

Tüp bebek ünitesinin de yüksek niteliklere ve standartlara sahip olmasını gerekir:
• Laboratuvar koşulları üst düzeyde olmalı. Dizaynı, havalandırması, temizliği ve bunların periyodik kontrolleri titizlikle yapılmalı.
• Yeterli ve kaliteli donanımlara sahip olmalı, kontrol ve kalibrasyonları düzenli yapılmalı.
• Alanlarında uzman tecrübeli bir ekibe sahip olunmalı.
• Blastokist transferi gibi titiz takip gerektiren tekniklerde tecrübeli embriyologlar yeterli sayıda olmalı.


Blastokist transferi kimlere uygulanır?

Alınan ve döllenen yumurta sayısının çok olduğu (genelde 8 ve üzeri) ve 3. gün embriyo kalitesinin iyi olduğu tüm çiftlerde uygulanabilir.

 

Blastokist Transferi Kimlere Önerilir?

• Daha önce tekrar eden denemelerde iyi kalitede 3. gün embriyoların verilmesine rağmen gebeliğin oluşmadığı çiftlere,
• Çoğul gebelik istemeyen çiftlere,
• Kalan embriyolarının dondurulmasını istemeyen çiftlere önerilir.

Blastokist transferinin dezavantajları nelerdir?

• Hastaların yaklaşık yüzde 40’ında transfer edilecek blastokist gelişmeyebilir.
• Bazı olgularda beşinci günde embriyoların dondurulması, 3. gün dondurulması kadar iyi sonuçlar vermeyebilir.
• Bazı araştırmalara göre laboratuvar ortamında blastokist evresine gelemeyen embriyoların yüzde 10’u 2. ya da 3. günde rahime verilmiş olsa idi gelişimlerine devam edebilirlerdi.

Hepimiz bir zamanlar ‘’blastokist’’ idik. Blastokist transferine gidilmesinin amacı, daha kaliteli embriyoları seçerek, gebelik şansını arttırırken çoğul gebelik riskini azaltabilmektir.

Unutmayınız ki; her durumda blastokist transferi uygun olmayabilir. Transfer için blastokist aşamasına kadar bekleme kararını verirken; embriyoların kalitesi, sayısı ve niçin tüp bebek yapıldığına dair bu kararı embriyoloğunuz, doktorunuz ve siz birlikte değerlendirirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir