Zencefilin Faydaları

Zencefilin Faydaları ve Zararları Nelerdir ? Zencefil Nelere İyi Gelir ?
Zencefilin Gün Yüzüne Çıkmamış Mucizevi Faydaları…

Zencefilin Faydaları

Zencefilin Faydaları

Zencefil, dünya mutfağındaki en eski baharatlardan birdir. Kemik sağlığını artırması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, iştahı artırması, çeşitli kanser türlerini önlemesi, solunum durumunu geliştirmesi, sindirime yardımcı olması, kireçlenme semptomlarını yok etmesi, aşırı gazı azaltması, cinsel ilişki gücünü artırması ve aybaşı düzensizlikleri, mide bulantısı ve grip ile ilgili ağrıları gidermesi gibi özelliklerini içeren sağlık faydaları ile tanınmıştır.

 

Batı kültürlerinde daha çok tatlılar ve zencefil birası, zencefil şarabı gibi alkollü içeceklerde kullanılırken, Asya kültürlerinde doğrudan kesilerek ya da toz halinde geleneksel yemeklerde kullanılır.

 

Zencefil sadece esans ya da baharat olarak değil özellikle Çin, Hindistan ve Orta Doğu’da geleneksel bitkisel tedavilerde en eski tedavilerden biri olarak da bilinir. Çin’de 2.000 yıldan fazla süredir kireçlenme ve ishal tedavilerinde kullanılmaktadır.

 

İngiltere Kraliçesi Elizabeth I, bir zencefil hayranı olarak 16.yy’da zencefilli kurabiye adamı icat eden tek kişidir. Kurabiye adam yüksek rütbeli yabancı misafirleri temsil etmesi için yapılmıştır.

Zencefilin 10 Faydası

 1. Kemik Sağlığı: Zencefil kemik sağlığını güçlendirmekle ve eklem ağrılarını yok etmesiyle bilinir. Zencefil, gingeroller olarak adlandırılan bir takım eşsiz organik bileşenlere sahiptir ve bu bileşenler güçlü iltihap önleyicidirler. Bu gingeroller, doğrudan diz kireçlenmesinin ve bunla bağlı ağrıların iyileştirmesiyle bağdaştırılır. Zencefil, kireçlenme ve kireçlenmeye bağlı ağrılar için hem bir engelleyici önlem hem de bir tedavi sağlar.
 2. İshal: Zencefil, antik çağlardan bu yana ishal tedavisinde kullanılır. Daha yakın zamanda araştırmacılar tarafından ishale neden olan ve şiddetini artıran spazm ve gazları önlemede yardımcı olduğu kanıtlandı.
 3. Aşırı Gaz: Zencefil güçlü bir gaz gidericidir. Bunun anlamı, vücuttaki fazla gazın atılması demektir. Vücutta biriken fazla gaz, insan vücudundaki hassas organlara bası uygular. Zencefil gibi güçlü gaz gidericiler, gazı vücuttan sağlıklı bir yolla atılmasını sağlar ve daha fazla gazın yeniden oluşmasını engeller.
 4. Sindirim: Zencefilin sindirim sürecini kolaylaştırıldığı keşfedilmiştir. Yemeklerden sonraki yüksek şeker seviyesi karın ağrısına neden olur. Zencefil, sindirimi aksatan yüksek şeker seviyesinin düzenlenmesinde yardımcı olur ve karın ağrısını hafifletir. Böylece sindirimin düzenli ritmini sürdürür.
 5. Kanseri Önler: Zencefil ve onun insan sağlığına etkisi tartışmaları üzerindeki en ilgi çekici gelişmelerden bir tanesi, zencefilde bulunan organik bileşenler ile kanserin önlenmesi arasındaki pozitif korelasyondur. Zencefile iltihap önleyici özellik veren gingeroller kalın bağırsaktaki kalın bağırsak kanserine yol açan kanserojen aktiviteyi önler. Daha yakın zamanda yapılan araştırmalar gingeroller ile yumurtalık kanseri hücrelerinin programlı bölünmesi arasında bağlantı olduğunu ortaya koymuştur. Böylelikle zencefil, tümörleri ve kanserli hücrelerin etrafındaki sağlıklı hücreleri zarar vermeden büyümesini azaltır.
 6. Zehirden ve Mikroptan Arındırıcı özellikleri: Zencefil, tüketenlerde terlemeyi artırmada iyidir. Terleme, sadece gözenekleri temizlemekle kalmaz ayrıca vücudun toksinleri sıvı olarak dışarı atmasına yardımcı olur. Ayrıca araştırmalar, terlemenin mikroplarla savaşan bileşen içerdiğini de ortaya koymuştur. Ciltte parlaklık, koruyucu katman oluşturmasından dolayı düzenli terleyen bir insandaki virüs ve enfeksiyonların azalması ile zencefil arasında pozitif olarak bir bağ vardır.
 7. Cinsel Aktivite: Afrodizyak olarak bilinen zencefil, yıllardır cinsel arzuyu artırır ve cinsel aktiviteyi geliştirir.
 8. Aybaşı Krampları: Bilim insanları, yüksek peostaglandin (düzenleme enzimleri) seviyesinin aybaşı kramplarını artırdığına inanmaktadırlar. Zencefil, vücuttaki prostaglandin seviyesini azaltarak yardımcı olur ve böylece krampları rahatlatır.
 9. Mide Bulantısı: Araştırmalar, zencefili hamilelik, hastalık ve kemoterapi ile bağlantılı mide bulantılarının tedavisinde yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Zencefilin hızlı emmesi ve vücut fonksiyonlarını hızlı düzenlemesi modern tıbbın yan etkileri olmaksızın mide bulantısına iyi gelir.
 10. Grip: Zencefil çağlardan bu yana hastalık ve enfeksiyon ile mücadele etme özelliğinden dolayı tavsiye edilir. Yatıştırıcı etkisi vücuttaki zarar görmüş hücrelerin acil semptom tepkilerini azalmaya yardımcı olur.

 

Diğer Faydaları:

 • Zencefilin üzerinde araştırmalar devam eden diğer sağlık faydaları, kalp hastalıkları, kireçlenme, migren, depresyonu azaltması ve stres kaynaklı endişe bozuklukları tedavisi üzerindeki etkisidir.
 • Zencefil zaman zaman safra kesesi taşından mustarip olanlar için yan etkilere sahip olabilmektedir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ