Koşu Bandı Faydaları

Koşu Bandının Faydaları Nelerdir? Koşu bantları eklemlere zarar verir mi? Koşu bantlarının faydaları ve esnek olmayan koşu bantlarının zararları.

Koşu Bandı Faydaları

Koşu Bandının Faydaları

Zayıflamak istiyorsunuz; ancak buna nereden başlayacağınızı bilemiyorsunuz. Koşu bantları işte bu noktada daha çok talep görmektedir. Zayıflamak söz konusu olduğunda koşu bandı ve yürüyüşün yeri tamamen ayrıdır.

 

Koşu Bantları Neden Gerekli?

 • Yoğun bir işte çalışıyorsanız ve yolda çok vakit geçiriyorsanız bu konuda yapmanız gereken bir hayli basit. Öncelikle koşu bandı almaya karar vermeniz gerekir.
 • Koşu bandını aldıktan sonra kendinize uygun bir program yapmalısınız. Tabi bunun için bir uzmandan yardım alabilirsiniz ya da internetteki çeşitli spor kanallarından destek alabilirsiniz.
 • Koşu bandını evde kullanmak başta size cazip gelse de sonraları durum farklı olabilir. Zira disiplinli bir şekilde çalışmanız önem taşımaktadır. Haftada beş gün koşu bandında geçireceğiniz zaman ile altı ayda forma girebilirsiniz.
 • Koşu bandında geçireceğiniz süre tamamen size bağlıdır. Bunun için hafif bir programla başlamanızda fayda var. Daha sonra programınızda çeşitli güncellemelere gidebilirsiniz.
 • Evde koşmak hem zamandan hem paradan tasarruf etmenizi sağlar. Spor salonları genelde yoğun iş tempolarında sadece para ödenen bir yer haline gelmiş durumda. O sebeple durumu buna gör değerlendirmenizde fayda var.

 

Koşu Bandı Faydaları

Dışarıda spor yapmaya ve spor alanlarında koşmaya zaman ayıramayanlar kişilerin, evde spor yapmalarını sağlayan Koşu bandının faydaları hakkında şu detayları sıralayabiliriz.

 1. Koşu bandında birçok kas çalışmaktadır. Düzenli koşu bandından egzersiz yaptığınızda; Kol, göğüs ve kalça kaslarınızın çalıştığını göreceksiniz.
 2. Yüksek miktarda kalori yaktığınız için koşarken bir yandan da kondisyonuzu dengelersiniz.
 3. Ter atımı ile yağlarınızın yakılmasını sağlar bu sayede kendinizi fit ve zinde hissedersiniz.
 4. Koşu bandı faydaları arasında en önemlisi stresi azaltmasıdır. Koşu bantları ile günlük stresinizi atar, daha mutlu olabilir ve kaslarınız çalıştığı için rahat bir uyku çekebilirsiniz.
 5. Ayrıca kalp krizi riski, kolesterol ve yüksek tansiyon riski de koşu bandı sayesinde azalır.

 

Koşu Bantları Eklemlere Zarar Veriyor mu?

Bazıları evet bazıları hayır diyerek yanıt verebiliriz. Esnek zeminli koşu bantları yani kantarlı olanlar dizlere dikkat edildiğinde zarar vermiyor. Fakat sert zeminli koşu bantlarından uzak durmanızda fayda vardır. Zira dizleriniz zamanla hasar görecek ve ağrılar sürekli nüksedecektir.

 1. Koşu Bandı Üzerinde Ayakkabısız Koşmayın: Evinizdeki koşu bantlarında çıplak ayak, terlik veya çorapla değil mutlaka spor ayakkabı ile çıkılmalıdır.
 2. Koşma Süresini Abartmayın: 2 günde 1 kez yarım saat yürümek veya koşmak yeterlidir. Fazlası dizlerinizi aşırı yük binmesine neden olur.
 3. Koşu Bandından Önce Isının: Koşu bantlarına çıktıktan sonra herhangi bir sakatlık oluşmaması için ısınma, esneme ve germe hareketleri uygulamalısınız.

 

Esnek Olmayan Koşu Bantlarının Zararları

 1. Ayak ve dizlerde sorunlar baş gösterir.
 2. Sırt bölgesinde ağrılar hissedilir.
 3. Kıkırdak ve bilek bölgesinde hasar meydana gelir.
 4. Kalçada rahatsızlıklar başlar.
 5. Omurilik ve kas rahatsızlıkları görülür.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ