Bademin Faydaları

Bademin Faydaları: Vitamin deposu olan badem protein ve mineral bakımından da zengindir. Badem gibi tatlı bademin de sağlık için bir çok yararı bulunur.

Bademin Faydaları

Bademin Faydaları

Vitamin deposu olan badem protein ve mineral bakımından da zengindir. Birçok hastalığın önlenmesinde etkili olan bademi kavrulmamış ve tuzsuz olarak günde 15 tane yiyerek bademin faydalarından yararlanabilirsiniz.

 

Bademin Faydaları

 • Bademin Beyne Yararları: İçindeki bileşen ve elementler beyin sağlığının gelişmesinde oldukça etkilidir. Çocuk, genç, yaşlı her yaşta tüketilmelidir. Günde 7 – 8 tane badem tüketerek Alzheimer rahatsızlığına yakalanma riskinizi azaltarak hafızanızı güçlendirebilirsiniz.
 • Kolesterole Faydası: İyi ve kötü kolesterolün dengelenmesi için badem oldukça faydalıdır. Dengesiz kolesterolün oluşturduğu hastalıkları oluşturan kolesterolün düzenlenmesi hastalıklara yakalanma olasılığını oldukça azaltıyor.
 • Kemik Sağlığını Koruyor: Fosfor kemik sağlığının korunmasında önemli bir etkiye sahiptir. Yaşlanmayla birlikte artan kemik ağrılarının önlenmesinde ve dişlerin dayanıklılığını arttırmada badem mutlaka günlük olarak tüketilmelidir.
 • Badem Kalp Sağlığına Faydalıdır: Potasyum, doymamış yağlar ve protein kalp sağlığı için oldukça önemlidir. E vitamini açısından zengin olan badem antioksidan içerdiğinden kalp sağlığını önemli ölçüde koruyor. Magnezyum, folik asit bulunması kalp hastalıklarından bünyeyi korur ve arterlerde leke oluşumuna engel olur.
 • Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Alkali açısından zengin olan badem bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Vücuda giren sağlıksız maddelerin atılımını sağlayan alkali içeriği vücudu olası hastalıklara karşı korur.
 • Cilde Faydası: Badem ile yapılan yağlar, badem sütleri cildi onarmada önemli bir yere sahip. Birçok nemlendirme ve temizleme ürünlerinde kullanılan bademi günlük olarak tükettiğinizde de cilt sağlığınızı koruyabilirsiniz.
 • Kan Basıncını Düzenliyor: Potasyum içeriğinden dolayı kan basıncını düzenleyen badem kan basıncında oluşan iniş çıkışlarında engellenmesini sağlıyor.
 • Enerji Verir: Riboflavin, manganez ve bakır içeren badem enerjinin artmasını sağlayarak kişinin daha aktif olmasına destek veriyor.
 • Kanser Riskini Azaltır: Diyet lifi açısından zengin olan badem kolon kanserinin oluşmasını önlüyor.
 • Diyabet Hastalarına Yararı: Yemeklerden sonra tüketilen badem insülin ve glikoz artmasını engellemeye yardımcı olur. Badem tüketerek şeker düzeyinizi sağlıklı seviyede tutabilirsiniz.
 • Kabızlığı Önler: Lif açısından zengin olan badem kabızlığın giderilmesinde etkili bir besindir. İster bademi isterseniz badem yağını tüketerek sindirim sisteminizi etkin bir şekilde çalıştırabilirsiniz. Günde 5 tane badem yemek kabızlığın giderilmesi için yeterlidir.

 

Bademin Diğer Faydaları

 1. Omega – 3 bulunduran badem kalp damarlarının korunmasını sağlar.
 2. Damar sertliklerini önler.
 3. Şeker hastalığına yakalanma riskini oldukça düşürür.
 4. Bor açısından zengindir.
 5. Kadınların regl dönemindeki huzursuzlukları giderir.
 6. Gebelikte gerekli olan çinko bademde bulunur.
 7. Tat alma duyusunun gelişmesine destek verir.
 8. Uykusuzluk ve yorgunluğun giderilmesini sağlar.
 9. İdrar yollarında oluşan iltihapların giderilmesi sağlanır.
 10. Sinirliliği azaltır.
 11. Yemek yeme isteğiniz azaltır.
 12. Acı Bademin Faydaları
 13. Göğüs ve dalak bölgesinde oluşan ağrıların azalmasına faydalıdır.
 14. Saç sağlığının düzelmesinde etkilidir.
 15. Karaciğer ve böbreklerdeki tıkanmaları azaltır.
 16. Gebelik döneminde oluşan çatlama ve yırtılmalara kullanılır.
 17. Acı badem ile hazırlanan kremler cildin nemini arttırarak kırışıklıkları önler.

 

Badem Çeşitleri Ve Özellikleri

 • Nurlu Badem: 1980 lerde badem üretimin artması sonucu Datça yarım adasında ortaya çıkmış bir türdür. Sert kabuklu ve meyvesi değer türlere nazaran çok daha tatlıdır. Ağustos ayında yenilecek kıvama gelir.
 • Gababay: Nurlu badem gibi bu bademde ağustos ayında olgunlaşır, şeftali çekirdeğine benzer ve nurlu bademden daha küçüktür.
 • Diş Bademi: Eylül ayında olgunlaşan bu madem dişle kolay kırıldığı için bu ismi almıştır. iri meyveli, kabuklu, sarı renkli tatlı bir meyvedir.
 • Taş Bademi: Diş bademi gibi kolay kırılmadığı için bu isimi almıştır. Bu badem türü Ekim ayında yenilecek kıvama gelir, sarı kabuklu sert bir bademdir.
 • Acıpayam: Acı meyveli badem türüdür, badem yağı üretiminde en çok acıpayam cinsi kullanılır. Ağustos ayında yetişen bir türdür.
 • Şeytan payamı: Meyvesini almak için çok uğraş gerektirdiği ve çok küçük olduğu için şeytan payamı denilmiştir. Fındık büyüklüğüne sahip bu badem türü de Ağustos ayında olgunluğunu tamamlar.

Uyarı: Acı badem ve acı badem yağı ( Acıpayam, şeytan payamı) aşırı kullanımı tavsiye edilmiyor. Özellikle yaşlı ve çocukların kullanılması sakıncalı görülen acı badem yağı zehir etkisi bulundurduğundan tedavi gören ve ciddi hastalığı olan kişilere önerilmemekte. Siz yinede acı badem ve acı badem yağını kullanmadan önce mutlaka aile doktorunuza danışınız.

 

Kullanım Şekilleri

 1. Badem çekirdeklerinin iç kısımları çerez olarak tüketilir. Bir çok büfe ve markette kolaylıkla bulunur.
 2. Bademin iç kısmı çağla olarak anılır ve bu kısım çerez olmasının yanı sıra pastalarda ve şekerlerde de sıklıkla kullanılır.
 3. Badem yağı olarak kullanımı; Güzellik için bir çok kozmetik ürün içerisinde kullanılmasının yanı sıra cilt ve saç için evde doğal maskelerin içerisinde de kullanılır.

 

Tatlı Bademin Faydaları

 1. Kuru olanı sindirimi kolaylaştırır.
 2. Vücudun kuvvetlenmesi sağlar.
 3. Öksürüğün azalmasında etkilidir.
 4. Yanık kremi olarak kullanılan tatlı badem kireçli su ile hazırlanıp uygulanabilir.
 5. Böbrek taşlarını düşürme de etkilidir.
 6. Kan yapıcı özelliği vardır.

 

Bademin Zararları

 1. Gün içinde 15 bademden fazlasını kilo alımına neden olur.
 2. Antibiyotik kullanan kişilerin doktora danışmadan badem tüketmeleri tavsiye edilmez. Antibiyotiğin etkilerini azaltabilir.
 3. İshal, kusma ve baş ağrılarına neden olabilir.
 4. Acı bademi tüketmeden önce mutlaka doktora danışılmalıdır.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Ali Mert Demir dedi ki:

  Badem resmen kendi kendine oluşan bir dağ bitkisi. Tamamen doğal olması da ilk başlarda hafif bir acılık katıyor tadına. Acı olmasına rağmen çok güzel ve oldukça vitamin dolu.

 2. Oğuz dedi ki:

  Badem gün içerisinde tüketilecek harika bir kuruyemiş.
  İnsana bolca enerji veriyor ve açlığını bastırıp fazla yemeyi kilo almayı önlüyor.
  Bu yemişi gün içerisinde bol bol yiyiniz.

BİR YORUM YAZ